Uprawnienia konta, za każdym razem muszę wpisywać hasło administratora

Dzień dobry.
Komputer z Win 10 łączony z internetem poprzez router.
Dodałem konto, powiedzmy"Józek". Po zalogowaniu na Józek i próbie włączania LAN za każdym razem muszę wpisywać hasło administratora.
Jak usunąć ten monit, czyli doprowadzić do sytacji normalnego włączania internetu?

Wyłącz synchronizację haseł dla konta.
Restart.

za https://social.technet.microsoft.com/Forums/windows/en-US/44ce1541-6532-41df-afc3-395bcc06da1e/uac-prompts-from-network-whenever-a-network-connects?forum=w8itpronetworking

Dziękuję.
Niestety - cyt.:"Niektóre funkcje dostępne są posiadaczom konta w Microsoft…ble, ble"
Wszystkie opcje są nieaktywne.

Czyli to nie problem haseł, a uprawnień. Od samego początku używania konta z ograniczeniami tak się dzieje?

Tak.

Ależ to przecież poprawne działanie systemu. Włączanie i wyłączanie karty wymaga uprawnień administracyjnych, więc i system pyta o hasło. Tak ma być.
Chyba że chcesz non stop pracować na koncie z uprawnieniami administratora, to wtedy tylko wyświetli pytanie czy chcesz to zrobić. Też to można ominąć, pytanie po co?

Na takie sytuacje można napisać skrytp.

runas /user:administrator "netsh int set interface name="nazwa interfejsu" admin=enabled"

Skrypt dowolnie nazywasz, robisz skrót na pulpicie i to wszystko.

Przepraszam za przerwę.

  1. ad Radek68:
    Przyznaję szczerze, że dziwię się Twojemu zdziwieniu.
    Jak rozumiem ideologię, dodatkowe konta z ograniczonymi uprawnieniami ustanawia się między innymi dla zwiększenia bezpieczeństwa pracy komputera; OK! Ale (bo zawsze jest jakieś “ale”), takie postawienie sprawy to jakiś kołobłęd: jak Gość-Józek ma korzystać z internetu? mam mu podać hasło Administratora? - to po kiego czorta w ogóle jakieś dodatkowe konta?
    Taki gość teoretycznie NIE ma prawa instalować programów, modyfikować systemu itp. Natomiast chyba może sobie pohasać po internecie?
    Jak na Twoim obrazku: mam LAN/Sieć2/Marvell… i chciałbym aby Józek mógł tego używać bez znajomości mojego hasła.
  2. ad roobal: co robi ten skrypt? jakie rozszerzenie? co go uruchamia?
    Howgh!
  • *.cmd albo *.bat
  • uruchamasz go w wierszu poleceń prawie jak np. ping / ipconfig lub dwuklikiem na nim tam gdzie zapiszesz czy też jak zrobisz skrót (LNK) np. pulpicie to w niego dwukilk.
  • plik ma uruchamiać z poziomu wiersza poleceń interfejs np. wskazywaną Multimedia przez Radka.

Wyjeżdżałem, stąd opóźnienie.
Dziękuję za wyjaśnienia. Wieczorem powalczę i później zlożę raport.

Skrypt uruchamia polecenie jako użytkownik administrator (może być inny administracyjny, ale niektóre apki uruchomią się tylko jako admin) - polcenie runas. Przełącznik savecred mówi poleceniu runas, że hasło ma być zapisane w menedżerze poświadczeń.

Co to daje? Robisz Józkowi konto ograniczone, ale potrzebuje wykonać jedno polecenie lub uruchomić program z uprawnieniami admina. Ty nie chcesz robić Józkowi konta admina, a tym bardziej podawać hasła. Piszesz sobie takich skryptów ile potrzebujesz, pierwszy raz uruchamiasz Ty, podajesz hasło, system je zapamiętuje, a następnie z tego skryptu korzysta sobie Józek, który o niczym nie musi wiedzieć.

1 polubienie

Bardzo przepraszam za przerwę - musiałem wyjechać w delegację. Niestety: "Pan każe - sługa musi"
Zrobiłem plik .bat z podaną treścia i… niestety, ciekawostka.
Kliknięcie pliku uruchamia okienko .cmd, niestety NIC w nim nie mogę wpisać!
CMD uruchamiane osobno działa bez problemu, natomiast w tym przypadku klawiatura nie działa, żaden klawisz.

stawiam na dziwotę składni batch - czasem trzeba inaczej zapisać jak jest uruchamiane z pliku.

krystian3w - dziękuję.
Składnia “batch” - z czym się to je?
Z innej mańki: szperając tu i ówdzie znalazłem, że można to ten problem załatwić przy pomocy harmonogramu zadań.
Także, chyba w uzupełnieniu do wcześniejszej porady: https://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/windows_7-security/user-standardowy-i-uruchomienie-programu-jako/91fe8f04-2ad8-4449-9a3c-eabe5a735a89

Boję się jednak grzebać za mocno, aby czegoś nie sknocić.

1 polubienie

że pisząc w cmd np. jest jeden ukośnik a w pliku batch jak go uruchamiasz muszą być dwa - przykład z ukośnikiem zły ale nie wiem czy znajdę gdzie on występuje że polecenia wpisywanego nie rozpoznaje a z pliku tak lub na odwrót.

albo to pseudokod i wymaga większego dopracowania z pomocą polecenia runas:

runas składnia (kliknij aby rozwinąć)
C:\>runas /help
SPOSÓB UŻYCIA PROGRAMU RUNAS:

RUNAS [ [/noprofile | /profile] [/env] [/savecred | /netonly] ]
        /user:<Nazwa użytkownika> program

RUNAS [ [/noprofile | /profile] [/env] [/savecred] ]
        /smartcard [/user:<Nazwa użytkownika>] program

RUNAS /trustlevel:<Poziom zaufania> program

   /noprofile        określa, że profil użytkownika nie powinien być ładowany.
                     To spowoduje szybsze ładowanie aplikacji, ale
                     niektóre aplikacje mogą działać niepoprawnie.
   /profile          określa, że profil użytkownika powinien być ładowany.
                     To jest domyślne.
   /env              aby użyć środowiska bieżącego zamiast użytkownika.
   /netonly          jeżeli określone poświadczenia odnoszą się tylko do
                     dostępu zdalnego.
   /savecred         użycie poświadczeń zapisanych przez użytkownika.
                     Ta opcja jest niedostępna w systemach  Windows 7 Home i Win
dows 7 Starter Edition
                     Windows XP Home Edition i zostanie zignorowana.
   /smartcard        użyj, jeśli poświadczenia mają być uzyskane
                     z karty inteligentnej.
   /user             Parametr <NazwaUżytkownika> powinien mieć postać
                     UŻYTKOWNIK@DOMENA lub DOMENA\UŻYTKOWNIK
   /showtrustlevels  wyświetla poziomy zaufania, które mogą być użyte
                     jako argumenty z opcją /trustlevel.
   /trustlevel       Parametr <Poziom> powinien być jednym z poziomów
                     wyliczanych przez opcję /showtrustlevels.
   program           wiersz polecenia pliku wykonywalnego.
                     Patrz: przykłady poniżej.

Przykłady:
> runas /noprofile /user:mymachine\administrator cmd
> runas /profile /env /user:mydomain\admin "mmc %windir%\system32\dsa.msc"
> runas /env /user:uzytkownik@domena.microsoft.com "notepad \"mój plik.txt\""

UWAGA: Wprowadź hasło użytkownika tylko po pojawieniu się monitu.
UWAGA: Opcja /profile jest niezgodna z opcją /netonly.
UWAGA: Opcja /savecred nie jest zgodna z opcją /smartcard.

No i mnie urządziłeś :wink: (jak mówią: “Sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało”).
Koniec na dzisiaj - muszę to przetrawić i poćwiczyć.
Dam znać o rezultatach

Po czym to wnioskujesz? Wpisujesz hasło, klepiesz enter i tyle. Przy wpisywaniu hasła nie pojawią Ci się żadne gwiazdki, jeśli o to Ci chodzi. Wpisujesz hasło, enter i po krzyku. To tak samo jak w Linuksie, przy wpisywaniu hasła nie pojawiają się żadne gwizdki itp.

Jakim cudem zostałeś administratorem?

Administratorem zostałem “bo se nabyłem nieszczęście, czyli PC + Win 10”. Jeżeli o mnie chodzi, wolałbym występować jako np. “Właściciel”, “Użytkownik główny” itp.
Nie ja ustanawiam nomenklaturę obowiązującą w systemie.
cyt.: “Wpisujesz hasło, enter i po krzyku” - nic podobnego, robiłem tak wiele razy i NIC. Skrypt nie działa!

. . . . . . . . .
Przyznam szczerze: poprzednie zdanie wykreśliłem!
Mam nadzieję, że mi wybaczysz i zrozumiesz: nie wszyscy są Ekspertami odnośnie komputera.

No ok, to zmienia postać rzeczy. Jednak nie wyjaśniłeś co oznacza, że nie możesz nic wpisać. To okienko po chwili znika czy prosi o hasło? Możesz zrobić zrzut ekranu? Zapisałeś skrypt jako plik bat (rozszrzenie bat)? Podałeś nazwę interfejsu?

A chodzi o to, że w tym skrypcie o którym pisał roobal w miejsce “nazwa interfejsu” musisz wpisać swoją nazwę w cudzysłowie, np. “Ethernet”.

2 polubienia