Uruchamianie gry na karcie graficznej dedykowanej nVidia

Mam dziwną sprawę.
Windows 10 Home 64 bit 21H2 zainstalowane wszystkie aktualizacje.
Laptop Lenovo Legion 5 17IMH05 Intel Core i5 -10300H CPU@2.50GHz
Karta graficzna Intel UHD plus NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB RAM 8GB
Włączając grę World of Tanks i ustawiając ją, aby działała na dedykowanej grafice

ponieważ u mnie w lapku to Windows 10 decyduje o przełączaniu grafiki

Przechwytywanie7y

klikając ikonkę karty nVidii dostaję informację, że jest uruchomiona aplikacja worldoftanks.exe (poza tym komunikat, że żaden monitor nie jest podłączony do tej kart graficznej) - ale to chyba tak jest w przypadku laptopów, gdzie jest podłączony ekran wyświetlacza zintegrowanego.
I niby jest wszystko dobrze, jednak w menedżerze zadań w tabelce aparat procesora GPU jest wyświetlana informacja „procesor graficzny 0 - 3D” co u mnie odpowiada karcie zintegrowanej Intela - informacja w wydajności pokazuje aktywne procentowo dwie karty Intela i nVidii z tym, że Intela większa wartość procentowo.
Jeśli ustawię przeglądarkę Google Chrome, aby wykorzystywała kartę dedykowaną, to klikając ikonkę karty nVidii mam również informację, że jest uruchomiona aplikacja Chrome.exe poza tym również komunikat, (że żaden monitor nie jest podłączony do tej kart graficznej).
Jednak w tabelce w menedżerze zadań „aparat procesora GPU” - jest wyświetlana poprawnie informacja „procesor graficzny 1 - GPU” - co odpowiada karcie nVidii.
Nie wiem już w końcu, dlaczego na grze pokazuje GPU 0 chociaż, niby jest uruchomiona na karcie dedykowanej.
Windows 10 sam zainstalował mi ostatnio najnowsze sterowniki nVidii, na starych nie miałem informacji na karcie, że nie jest podłączony żaden monitor do tej karty.
Nie pamiętam już, czy na starych sterownikach na grze było wyświetlane w menedżerze zadań 1 - 3D w tabeli procesor graficzny.
Możliwe, że gra uruchamia się na Intelu pomimo pokazywania, że jest aktywna w nVidii, czy jednak jest tylko w nowych sterownikach skopane info co do pokazywania aparatu w tabelce GPU?
Zastanawiam się, czy nie przywrócić starszych sterowników karty, ponieważ te zaciągnięte jak widzę najnowsze przez Windows 10 mogą nie być odpowiednie dla lapka…

Nie pobieraj sterowników do GPU z Windows Update.

Nie wiem jaką masz wersje sterownika ( wystarczy kliknąć żeby szukał i gotowe ) :

Po za tym.
Nie ma możliwości ustawienia w panelu sterowania Nvidia tak żeby gry były uruchamiana na dedykowanej karcie tzn GTX 1650?

To znaczy, system wrzuca mi nowe sterowniki do aktualizacji opcjonalnych…jednak po iluś tam dniach, nie wiem z jakiej przyczyny Windows je i tak instaluje, bez mojej ingerencji.
Musiałbym chyba wyłączyć funkcję aktualizacji sterowników (jest na to jakiś sposób).
System zainstalował mi obecnie 31.0.15.1700 z datą 02.09. 2022. (nie wiem jak to się ma do tych znalezionych na tej stronie 517.48 - WHQL), ale wychodzi, że nie są już chyba najnowsze, jeśliby patrzeć na moje jako 517.00 - dziwne to krótsze oznaczanie…
Napisałem, że w panelu sterowania NVIDIA mam informację, że obecnie to system Windows realizuje przełączanie kart graficznych a nie panel sterowania.
Przynajmniej u mnie daje panel taką informację.
Ale i tak w nim mam ustawioną kartę NVIDIA dla gry.
W ustawieniach Windowsa wydaje się działać przełączanie dobrze, bo jak napisałem, jeśli ustawię w nim na przykład Google Chrome to jest uruchamiany na karcie NVIDIA i gra niby też, tylko w menedżerze zadań dla Chrome i dla gry (nawet jak uruchomię obydwie na raz, czyli przeglądarkę i grę, to przeglądarkę pokazuje jako "procesor graficzny 1 - 3D a grę już jako 0 - 3D co mnie właśnie dziwi, dlaczego nie pokazuje gry jako 1 - 3D co odpowiada karcie NVIDIA a nie Intel 0 - 3D.

Poza tym, chyba sterowniki dedykowane na stronie wsparcia producenta Lenovo są najlepsze, jakie powinno się instalować na laptopach.
Moje ze strony Lenovo są z zeszłego roku.
Działało wszystko dobrze - więc nie wiem, dlaczego Windows wpycha i instaluje na siłę te od producenta karty (zwłaszcza, że daje je najpierw jako opcjonalne a potem sam je jednak instaluje gdzieś po miesiącu po umieszczeniu jako opcjonalne).

Lenovo nie jest producentem GPU ( chodzi o ten kawałek krzemu itd) tylko Nvidia.

Pobiera ci stare sterowniki go GPU

Lenovo może też olewać jakąś serię laptopów i stąd roczny sterownik.

Zasada niby mówi, że najlepsze sterowniki do laptopów - są na stronach wsparcia producenta laptopów.
Wcale nie zależy mi, aby były to najnowsze.
Zależy mi tylko na tym, dlaczego występuje taka dziwna sytuacja u mnie i czy ktoś może się spotkał z podobną.
Nie wiem do końca, czy to wina sterowników, czy po prostu sam system źle wyświetla informację.
Skoro włączenie innej aplikacji wyświetla dobrze, natomiast gry już niby źle.
Jak to jest w sumie z tymi oznaczeniami?
U mnie pokazuje 31.0.15.1700 to jest to samo, co niby 517.00?

Tak, pięć ostatnich cyfr to właściwa wersja sterownika.

Czy jeśli włączysz grę to w ustawieniach graficznych nie ma informacji o karcie na której teraz działa gra?

To znaczy starałem się opisać bardzo dokładnie problem.
Po uruchomieniu gry na karcie NVIDIA w zasobniku pokazuje się, że gra jest uruchomiona i ikonka przybiera kolorowy status, czyli wszystko wygląda na OK.
Akurat nie jest nic tutaj uruchomione, ale jak uruchamiam grę to pokazuje się tutaj, że jest uruchomiona (tyle, że nie wiem dlaczego pokazuje również, że nie jest podłączony żaden monitor, ale to chyba tak ma być w lapkach, gdzie jest zintegrowany, chociaż na wcześniejszych sterach tej informacji nie było).

Jednak w menedżerze zadań pokazuje mi podobnie jak tutaj na screenie przy worldoftanks.exe w tabeli aparat GPU najpierw na chwilę Procesor graficzny 1- copy, czyli, że aktywna jest karta NVIDIA, ale po chwili zmienia się na 0 - 3D co oznacza kartę Intel.

Jak uruchomię na przykład przeglądarkę Chrome na karcie NVIDIA to pokazuje w menedżerze urządzeń w tabeli aparat procesora GPU poprawnie 1 - 3D co oznacza, że jest uruchomiona na karcie 1 czyli NVIDIA, natomiast przy grze pokazuje 0 - 3D, czyli kartę Intela i tutaj właśnie nie wiem, co jest do końca grane, dlaczego chociaż i przeglądarka i gra są pokazywane na karcie grafiki, że są na niej uruchomione, to menedżer zadań pokazuje dla Chrome 1 - 3D co się zgadza, że NVIDIA, a dla gry aparat 0 - 3D, co jest oznaczeniem Intela…
Tutaj przykład jak pokazuje aparat procesora menedżer zadań co do grafiki…tutaj są aktywne tylko na karcie Intela, co oznacza cyfra 0 - 3D.

Jednak jak mam uruchomione Chrome i grę na karcie NVIDIA to na Chrome pokazuje cyfrę 1 - 3D co odpowiada karcie NVIDIA a na grze mam cyfrę 0 - 3D co odpowiada karcie INTEL i nie wiem dlaczego tak jest, że na grze nie pokazuje cyfry 1- 3D, czyli karty NVIDIA…

Zrozumiałem co napisałeś ale nie zrozumiałeś mojego pytania.

Włącz grę, wejdź do opcji graficznych i sprawdź (jeśli jest) na jakiej karcie graficznej gra obecnie działa.

Przykład z Tomb Raider (sekcja Monitor)

WoT to gra online i nie ma w niej żadnego panela, który dawałby jakiekolwiek info na ten temat.
W ogóle Windows jakoś dziwnie u mnie działa, sam instaluje co jakiś czas aktualizacje sterowników, które lądują jako opcjonalne.
Dzisiaj sam zaktualizował mi „Lenovo system”, które były w opcjonalnych.
Nie chcę wyłączać całkiem aktualizacji sterowników w Windows Update, bo nie wiem czy podłączając jakieś urządzenie do lapka, będzie dociągał z automatu wówczas stery do niego jak robi to teraz podłączając jakiś tablet, czy tam inny sprzęt, ale chyba to zrobię ponieważ widzę, że nie wiem po jakie licho system najpierw daje jakieś stery do opcjonalnych a po jakimś czasie je stamtąd sam automatycznie instaluje.
Nie ma żadnej możliwości usuwania sterów z opcjonalnych a tym bardziej bzdurne jest, że je sam instaluje, chociaż są niby „opcjonalne”, więc to ja powinienem decydować, czy je instalować, czy nie.
Tutaj przy uruchomionej grze, niby pokazuje na karcie grafiki, że jest włączona gra na karcie NVIDIA, czyli OK a w menedżerze zadań, że jest 0 - 3D, więc niby na INTELU, więc nie wiem, co jest nie tak.

Zastanawia mnie jeszcze dlaczego, kiedy uruchamiam grę to pokazuje „Procesor graficzny 1- copy” przez chwilę i zaraz zmienia się na 0 - 3D…ciekawe co to 1 - copy, czyli taki stan chwilowy w ogóle oznacza…
A w pozycji wydajność jest właśnie pokazane zużycie w tym „copy”, ktoś bardziej oblatany w temacie, może by to rozkminił.


Jak pisałem, kiedy uruchamiam na przykład Chrome na karcie NVIDIA - to normalnie pokazuje cały czas „procesor graficzny 1 - 3D” czyli kartę NVIDIA.

Nie znam gry ale nie wierzę że nie ma tam żadnych opcji graficznych. Czy to wygląda tak?

Jeśli tak, to w sekcji Display może byłaby informacja o używanej karcie. Chodzi mi o to, że Menedżer zadań może nie pokazywać tej informacji poprawnie. Tutaj miałbyś pewność jaka karta jest używana.

Innym sposobem który mi przyszedł do głowy to sprawdzenie logów z gry - na pewno jakieś się tworzą. Tam zawsze jest dużo informacji odnośnie sprzętu na którym gra się uruchamia.

A co do sterowników to… cóż, witaj w świecie gdzie komputer tak naprawdę „nie jest już twój”, a producent systemu „wie lepiej” co masz na nim mieć i jak ma działać.

OK dzięki za odpowiedzi.
Jak sam widzisz na screenie jest w grze tylko info „Display” dotyczące monitora i nic więcej na temat jaka karta obsługuje grę.
Ciekawi mnie natomiast, co oznacza w menadżerze zadań chwilowy stan „1 - copy”, ale nic w sieci na ten temat nie mogę znaleźć konkretnego.
Pogrzebię jeszcze w logach gry, może jest coś konkretnego na ten temat.
Wyłączę chyba też w Windows Update aktualizowanie sterowników, bo co rusz instaluje sam bez mojej interwencji w tle, jakieś „opcjonalne”.

Czy jeśli najedziesz kursorem na wykres to czy pokazuje się jakaś etykieta z opisem? Nie mam 10-ki więc nie ma u mnie sekcji Procesor graficzny ale w innych kategoriach takie opisy są.

Nie - po prostu po odpaleniu gry, przez krótką chwilę wyświetla się właśnie takie info, czyli procesor graficzny „1 - copy”, czyli jakby uruchamiała się gra na karcie NVIDIA (1) na moment i zaraz zmienia się w „0 - 3D”, czyli karta Intela.
Nie pokazuje się nic po najechaniu myszą.
Tylko w tabeli procesor graficzny w wydajności można zmieniać, co ma wyświetlać dana rubryka, domyślnie jest to ustawione właśnie na Copy…i jak włączę grę to jest widoczne zużycie, więc jakby karta NVIDIA działała…tylko, czemu w zakładce procesy wyświetla 0 - 3D a nie 1 - 3D.
No nic, pewnie jest coś namieszane i gra działa na karcie NVIDA, tylko źle pokazuje w menedżerze urządzeń, że działa Intel…tylko dziwi mnie, że na głupiej przeglądarce Chrome, pokazuje cały czas 1 - 3D, czyli kartę NVIDIA.

PS Usunąłem te najnowsze sterowniki jakie zaciągnął Windows Update i zainstalowałem z powrotem ze strony Lenovo.
Wszystko wróciło do normy, pokazuje grę 1 - 3D, czyli prawidłowo.
Poza tym sam producent sterowników NVIDIA zaleca
„Chociaż sterowniki GeForce Game Ready i sterowniki NVIDIA Studio mogą być instalowane na obsługiwanych procesorach graficznych dla notebooków, producent oryginalnego sprzętu (OEM) udostępnia certyfikowane sterowniki dla konkretnego notebooka w swojej witrynie internetowej. NVIDIA zaleca skontaktowanie się z producentem notebooka w celu uzyskania zalecanych aktualizacji oprogramowania dla Twojego notebooka”.
Więc chyba będę się tego trzymał i zablokuję pobieranie sterów przez Windows Update.

Też się z tym bawiłem bo miałem wrażenie że RDR2 chodzi na integrze. Fakt jednak był taki, że gra chodziła całkiem płynnie, więc pomimo tego że wyświetlała się niby integra, to tak naprawdę całość mieliła NVidia. Także przestałem się tym przejmować co się wyświetla i tyle.

Można normalnie zgłupieć.
Zablokowałem, aby system pobierał sterowniki w Windows Update a po podłączeniu do neta i tak sam zainstalował mi z powrotem te najnowsze jakie były.
Nie kopię się już z koniem.
Odczyty są całkiem inne na tych najnowszych a na tych ze strony lapka.
Obciążenie na najnowszych, przy włączonej grze pokazuje ją oczywiście jako 0 - 3D.
Co ciekawe na starych obciążenie w wydajności pokazuje 20% Integry i 70% dedyka.
Gdzie dedyk pokazuje aktywność jedynie w procesie 3D.
Na najnowszych pokazuje obciążenie 40% Integry i 10% dedyka, gdzie dedyk pokazuje aktywność jedynie w Copy.
Gra działa tak samo dobrze na starych jak i na nowych…więc dałem spokój.
Nie wydaje mi się, aby te wskazania na nowych były realne, bo obroty wentylatorów i temperatura podnosi się identycznie na obydwu sterach.
Wygląda jakby na nowych gra korzystała w inny sposób z dwóch kart jednocześnie, przynajmniej takie są odczyty.
Jakby większą „robotę” robiła na nowych Integra…dziwne i za skomplikowane, żeby to ogarnąć.

Wydaje mi się, że to z jakiej karty korzysta gra czy aplikacja można ustawić w panelu sterowania nVidia.
Przynajmniej kiedyś tak było.

Pamiętam jak ustawiałem w lapku właśnie grę, aby działała na nVidii. I robiłem to właśnie w panelu nVidii.
No ale to był inny producent (Acer), inny system (Windows 8.1) i ładnych kilka lat temu.
Być może od tego czasu to uległo zmianie.

Popraw mnie, proszę jeśli się mylę.
Tym niemniej chyba warto sprawdzić ten trop.

pozdrawiam
witkacz

W pierwszym poście już jest informacja, że panel nVidia rekomenduje to robić z ustawieniach Windows 10 nawet jak gdzieś zostawili aktywne dodawanie w swoim panelu.

Tak - obecnie to Windows 10, czyli system rozporządza z automatu jaką kartę uruchomić dla danego programu.
Jest też możliwość „ręcznego” wyboru.
Dotyczy to nowych sterowników DCH, które nie mają już zawartych „paneli” sterowania.
Te system dociąga obecnie ze sklepu Microsoft Store.
Co to są sterowniki DCH?

Sterowniki DCH (Declarative Componentized Hardware supported apps) systemu Windows to pakiety sterowników instalowane i uruchamiane w edycjach systemu Windows 10 opartych na platformie uniwersalnej systemu Windows (UWP).

SLN318535_pl__1icon Uwaga: wbudowane interfejsy użytkownika lub aplikacje są usuwane z pakietu sterownika, dlatego po zainstalowaniu sterownika odpowiednia aplikacja zostanie pobrana ze sklepu Microsoft Store lub będzie wstępnie zainstalowana w systemie.

  • Declarative (D): instaluje sterownik przy użyciu tylko deklaratywnych dyrektyw INF (informacyjnych). Nie obejmuje funkcji instalatorów wspólnych lub rejestru DLL (Dynamic Link Library).
  • Componentized (C): przeznaczone dla konkretnych edycji i produktów OEM; opcjonalne dostosowania sterownika są oddzielne od pakietu sterownika podstawowego. W efekcie sterownik podstawowy, który zapewnia tylko główne funkcje urządzenia, może być ukierunkowany, testowany i obsługiwany niezależnie od dostosowań.
  • Hardware Support App (H): wszelkie elementy interfejsu użytkownika powiązane ze sterownikiem uniwersalnym muszą być zawarte w pakiecie jako aplikacja obsługi sprzętu (HSA) lub wstępnie zainstalowane na urządzeniu OEM. HSA to opcjonalna aplikacja dla konkretnego urządzenia sparowana ze sterownikiem. Aplikacja ta może być aplikacją typu UWP lub Mostek dla aplikacji klasycznych. Dystrybucja i aktualizacja aplikacji HSA musi odbywać się poprzez sklep Microsoft Store.

SLN318535_pl__1icon Uwaga: edycje systemu Windows 10 oparte na platformy UWP rozpoczęły się od wersji 1709 (aktualizacja dla twórców z jesieni).
Więc obecnie nowe stery są inne niż stare ze względu, że nie posiadają już paneli sterowania.
Te dociągane ze sklepu nie zawsze są tak rozbudowane jak te, które są w starych wersjach.
Tutaj info w panelu


Tutaj wybór już w systemie

Jest jednak z tego co piszą, możliwość instalacji nawet w obecnym systemie sterowników w „starych” wersjach.
Jednak z tym to też różnie bywa, czy system nie nadpisze ich nowymi wersjami.
Więc jest teraz zupełna kołomyja ze sterami, osobno stery, osobno panel ze sklepu…jeszcze inne do OEM.
Niby system odpala grę na najnowszych sterach na karcie NVIDIA, jednak zupełnie inaczej jest to reprezentowane w menedżerze zadań, niż na starych i to jest właśnie dziwne, jakby część „roboty” na nowych wykonywała za dedyka integra…
W lapku jest to pewnie bardziej skomplikowane, ze względu na wbudowany wyświetlacz i z tego co się orientuję, główne ustawienia ekranu są w panelu Intela a panel NVIDIA jest okrojony w ogóle z ustawień.
Jest na przykład taki „bieda panel” NVIDIA

557

Wykastrowany z ustawień, za to większość jest w panelu Intela.
Przynajmniej w lapkach i nawet jak przeglądarka jest odpalona na karcie NVIDIA to obraz jest taki jak w ustawieniach Intela (integry), dotyczy to ustawień kolorów, gamma i innych obrazu, pozostałe są na karcie NVIDIA.
Więc jest taki miszmasz.
Ktoś bardziej „oblatany” w temacie na pewno kuma, jak to jest do końca.

Sugeruję jedną z dwóch opcji.
Odinstaluj sterowniki M$, zainstaluj z Lenovo.
Uruchom narzędzie wushowhide.diagcab, w kreatorze narzędzia wybierz opcję ukrycia aktualizacji i pozwól mu wyszukać sterowniki M$ następnie zaznacz je do ukrycia. Po restarcie już nie będzie instalował na siłę.

Druga opcja, to jeśli laptop posiada taką możliwość, wyłącz kartę zintegrowaną.

Warto sprawdzić, czy będzie dobrze, ze sterownikami pobranymi ze strony Nvidia. Wbrew twierdzeniom, zwykle są najwydajniejsze, aczkolwiek czasami mogą sprawić problemy, głownie u producentów którzy oszczędzają na wsparciu, jak właśnie Lenovo czy Medion.