Uruchomienie przeglądarki chrome jako administrator

Witam chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób mogę uruchomić przeglądarkę google chrome jako administrator w systemie pc linux os 2013 ponieważ pomimo tego że jest ustawiona jako domyślna ciągle wyświetla się monit czy ustawić ja jako domyślną.Gdy wchodzę w ustawienia przeglądarki nie mogę po prostu tego kliknąć jest jakby nieaktywne.Miałem już taki przypadek w jakimś linuxie z kategorii ubuntu,ale była taka opcja uruchom jako administrator a w PC linux os nie ma.

 

Dzięki pozdrawiam.

Możesz albo uruchomić z terminalu jako root lub z użyciem sudo, albo przy pomocy Gksu (Gnome)/Kdesu (KDE), jeśli masz zainstalowane w systemie.

Mam KDE ale nie wiem nadal jak uruchomić google chrome jako administrator odpalam konsole wpisuje Kdesu chrome i nie ma takiego polecenia.

kdesudo

nie znaleziono polecenia

w takim razie

su <enter>

i

google-chrome <enter>

dziękuję za pomoc ale po wpisaniu tego do terminala wywala coś takiego :Przeglądarki Google Chrome nie możesz uruchamiać jako użytkownik root. Uruchom aplikację Google Chrome jako zwykły użytkownik. Uruchamianie jako użytkownik root wymaga podania alternatywnego katalogu --user-data-dir do przechowywania danych profilu.

Sprawdź czy jest możliwa do zainstalowania paczka o nazwie kdesu

 

Kdesu da ten sam efekt co su. Jak sam komunikat głosi, żeby odpalić chrome jako root trzeba podać alternatywny katalog. Nawet jest podany argument jakiego trzeba użyć.

Nie jestem jakimś zaawansowanym linux użytkownikiem dlatego szukam pomocy tutaj dużo rzeczy jeszcze nie wiem znam tylko podstawowe rzeczy jak instalacja samego systemu czy programow wcześniej nie miałem z tym problemu tylko na PC linux os który przypadł mi do gustu. 

su <enter>

google-chrome --user-data-dir=/home/nazwauzytkownika/jakistamkatalogznowymprofilem <enter>

Wszystko fajnie  tylko co wpisać w miejsce “jakistamkatalogznowymprofilem”

<facepalm>

 

Załóż sobie jakiś folder w katalogu domowym i go podaj w tym poleceniu.

Ok jutro spróbuję

Byłoby łatwiej jakbyś napisał, jaki masz system. Jeśli w systemie korzystasz z sudo, to zainstaluj Kdesudo i użyj kdesudo zamiast Kdesu. Kdesu pyta Cię o hasło roota, Kdesudo pyta o hasło użytkownika uprawnienionego do wykonania polecenia z uprawnianiami roota.

Roobal pisałem Pc linux Os 2013

Ok zrobiłem tak jak MrQ podpowiedział przeglądarka się otworzyła lecz w jej ustawieniach “ustaw google chrome jako domyślną przeglądarkę” wyświetliło się to :Google Chrome nie może określić lub ustawić przeglądarki domyślnej.

Na razie jedynym sposobem jej ustawienia jako domyślnej jest wejście do ustawień systemowych i wybrać chrome w “programy domyślne”.Ale pojawiają się komunikaty po otworzeniu przeglądarki ustawić jako domyślną i nie pytaj ponownie.


Na przyszłość użyj opcji edytuj, zamiast pisać post pod postem.

roobal

Jakie masz środowisko graficzne - które wydanie?

 

Tutaj byłeś?

przegl_darka.jpg

 

Gdyby to ustawienie nie działało, podepniemy to jako alternatywę pod:

/usr/bin/www-browser

To i tak nic by nie dało, bo jeżeli ustawisz ją jako domyślną na koncie administratora, to na tamtym koncie będzie domyślną, a nie dla wszystkich userów.

marcin’82 tak tu byłem i własnie takim sposobem ustawiałem bo inaczej się nie da… środowisko graficzne KDE 4.11.3 wersja systemu operacyjnego linux3.4.64-pclos1

 

Areh ma chyba rację bo gdy otworzyła się przeglądarka sposobem MrQ to nie miałem zakładek ani adbloka czyli jakby po czystej instalacji chrome

No to w końcu Google Chrome jest jako domyślna przeglądarka czy nie?

 

Może nie być to zaznaczone w samej przeglądarce, ale obowiązaują ustawienia z “System Settings” KDE.