"Urządzenie Nvidia GeForce nie jest wymienne i nie można go wysunąć, ani odłączyć"

Witam wszystkich użytkowników forum dobrepogramy, to mój pierwszy post na forum :slight_smile:

Mam pewien problem z moim laptopem (MSI GS702PE Stealth Pro), którego dotyczy podana w temacie fraza, ale od początku.

Dziś po paru miesiącach postanowiłem zrobić aktualizację karty Nvidia GTX 870M do najnowszej wersji. Z 382 do 385.
Instalacja nie powiodła się ze względu na komunikat “Urządzenie Nvidia GeForce nie jest wymienne i nie można go wysunąć, ani odłączyć”. Mało tego, dzięki Nvidia Inspecttor zauważyłem że nagle laptop nie widzi mojej karty. Mówię “Ok, to wracam do starszej wersji”. To samo + tym razem po ponownym uruchomieni zwiecha totalna.

Nie pomagało przywrócenie systemu nic. Warto tutaj wspomnieć, że grałem sobie spokojnie bez żadnych komunikatów np. w Overwatcha w wczorajszy wieczór i wszystko było ok. Dziś, mimo błędnego zainstalowania najnowszych sterowników, odpaliłem jeszcze Overwatcha (gra) by zobaczyć czy karta działa (mam dwie intelowską i nvidii). FPSy itp. wskazywały że gram na Nvidii ale po chwili komunikat “Urządzenie Nvidia GeForce nie jest wymienne i nie można go wysunąć, ani odłączyć” i zwiecha.

W końcu system zaczął mi wariować. Mówie “ok format”.

Format robiłem dwa razy.
Pierwszy raz postanowiłem na samym początku ściągnąć najnowsze stery - zainstalowałem, ale po chwili komunikat, ponowne uruchomienie komputera i zwiecha. Nawet nie odpalało mi pulpitu po ponownym uruchomieniu. Warto zaznaczyć, że przed instalacją Nvidii zainstalowałem z płyty producenta laptopa sterowniki do Intelowskiej i wszystko działa jak należy, tj. normalnie się uruchamia ponownie po instalacji innych rzeczy ja audio itp., zero złych komunikatów.

Drugi raz postanowiłem znowu wszystko zainstalować, ale tym razem jestem tylko na Intelowskiej (praca goni, muszę pisać pracować, ale czasu na relaks nie będzie :wink: ) Teraz boję się znowu że po instalacji wyskoczy mi komunikat i będzie czekał mnie kolejny format. Myślę o oddanie laptopa do naprawy (nie mam na gwarancji).

Może mi coś doradzicie.
Bardzo dziękuję za wszelka okazaną pomoc :slight_smile:

Nie instaluj sterowników ze strony nVidii! Wyłącznie ze strony firmowej laptopa MSI. Nawet, jeśli Ci się zdaje inaczej, lub uważasz, że są “za stare”! https://www.msi.com/Laptop/support/GS70-2PE-Stealth-Pro.html
Po prostu MSI przystosowuje sterowniki nVidii do swoich urządzeń i stąd Twoje problemy.
Ewentualne inne sterowniki (ze strony nVidii) usuń przy pomocy Display Driver Uninstaller: https://www.dobreprogramy.pl/Display-Driver-Uninstaller,Program,Windows,47643.html

1 polubienie

Udało się! Dziękuję Panie Astor44 :slight_smile:

Zrobiłem tak jak Pan zalecił. Najpierw zainstalowałem program DDU - łatwy, przyjemny do obsługi program. Usunąłem nim wszystkie sterowniki Nvidii.

Po tym ściągnąłem z linku sterowniki VGA do karty Nvidii (sprawdziłem czy to aby na pewno mój laptop dla pewności - to był on). Instalacja przebiegła bez żadnych problemów, ponowne uruchomienie po instalacji również.

Dla pewności zrobiłem klasyfikację komputera (ta domyślna obsługa w “mój komputer”) bo ostatnio po tym jak sprawdzał mi ocenę mojego komputera (podczas którego są wykorzystywane wszystkie karty graficzne, pamięć itp.) występował błąd i zwiecha po ponownym uruchomieniu a nawet w trakcie. Teraz test przeszedł pomyślnie bez żadnych błędów!

A już myślałem że karta mi padła…

Mam nadzieję, że będzie już tak do końca :slight_smile:

Mam jednak jedno pytanie - czy to oznacza, że nie mogę aktualizować sterowników do karty graficznej? Mam zostać na tym od producenta MSI? Widziałem co Pan napisał:

Ale czy aby dobrze rozumiem?

Tak czy siak póki co dziękuję za pomoc i za uratowanie parę moich zielonych od oddanie laptopa do serwisu. Mam nadzieję, że za parę dni nie będę musiał odświeżać tego posta :wink:

Pozdrawiam

Możesz aktualizować sterowniki karty graficznej pod warunkiem…, że są to sterowniki ze strony MSI. Niekiedy są tam aktualizowane, ale fakt, że rzadko lub wcale.

Zauważyłem to po dacie sterownika na stronce laptopa. Najważniejsze było dla mnie, że był to błąd bardziej systemowy/techniczny niż zdechła karta. Za jakiś czas sprawdzę gry jak się sprawują na tym sterowniku, ale póki co praca, praca i jeszcze raz praca :wink:

Bezedura!

1 polubienie

No trochę bzdura, ale fakt, że to najprostsze rozwiązanie :wink:

Może i proste rozwiązanie, ale w wielu przypadkach (znanych - takich jak gry) nowsze sterowniki rozwiązują problemy z płynnością i podobne takie. Nie zaleca się korzystania ze starszych sterowników, chyba, że jest to jakaś wyjątkowa sytuacja.

Na stronie nVIDIA zawsze jest lista kompatybilnych układów, więc nie ma się co obawiać.
Ponadto większość installerów od producentów, to zRARowane paczki z oficjalnymi sterownikami, które trafiają najpierw do C:\DRIVERS\ABC123456\ :wink:

1 polubienie

Aktualizacja:

Postamowilem na probe zaaktualizowac sterowniki ze strony nvidii do wersji 381 z 347 by zobaczyc czy to co mowicie to prawda.

Blad podczas instalacji nowych sterownikow występuje. Totalna zwiecha, musze przywracac obraz systemu.

Może to problem tego gdzie się zapisuje nowy sterownik? Bo podczas tworzenia wersji 381 każe mi wybrać, gdzie chce je zainstalować. Tworzy nowy folder na C o nazwie Nvidia/Display.drivers/381 itd.

Pytam się bo 347 jest gdzie indziej i przy jego instalacji nie pytał się mnie gdzie chce je zainstalować

Aktualna wersja sterowniki dla karty gtx870m pod systemem Windows 10 64bit to 385.28 tutaj link do pobrania. Nie mam pojęcia co ty pobierasz ze strony Nvidia.
http://pl.download.nvidia.com/Windows/385.28/385.28-notebook-win10-64bit-international-whql.exe

Pobrałem 381 bo tak sugerował mi Nvidia Experience na początku. Liczyłem że może nieco starszy coś zmieni i będzie dobrze.

385 pobierałem przy pierwszym formacie - efekt był ten sam. U góry to opisałem.

To faktycznie dziwna sytuacja… a firmware i bios zaktualizowany?

Więc nie piszcie Panowie, że to bzdura, bo dajecie świadectwo Waszego małego doświadczenia w zakresie sterowników grafiki laptopów firmy MSI, bo o tym jest temat.

Zostawiam temat jako w połowie rozwiązany, bo dzięki Panu Astor44 mogę i wiem, że karta działa skoro mogę zainstalować sterowniki - bądź co bądź z 2015r. ale teraz pozostaje kwestia ich aktualizacji bo wcześniej czyt. parę miesięcy temu problem ten nie występował podczas aktualizacji sterowników ze strony Nvidii.

Bios najnowszy według informacji ze strony MSI. Firmware również zainstalowany w pełni.

Jak masz czas poeksperymentować to poinstaluj najpierw wszystkie sterowniki ze strony MSI (bez grafiki), a dopiero na końcu te od nvidia które podałem.
Bo siedzieć na ponad 2 letnich sterownikach do grafiki na laptopie gamingowym tak troche głupio…

1 polubienie

Dokładnie to zrobiłem podczas pierwszego formatu (nie dopisałem u góry dokładniej). Najpierw zainstalowałem wszystkie potrzebne sterowniki do MSI, później kartę Intelowską i na końcu sterowniki Nvidii te najnowsze - problem również się pojawił.

Dziwna sytuacja bo teraz siedzę sobie na 347 i nie ma żadnego problemu.

Nie spotkałem się z takim problemem jeszcze, więc może być tak że @Astor444 pisząc:

może mieć rację :laughing:

1 polubienie

Powiem tak:

Jako, że na dysku D miałem zainstalowałem Overwatcha (gra z 2016) mówię ok. Instaluję battlenet (platforma pod gry jak np. Steam) włączamOverwatcha i patrzę - wszystko mega ok (przypominam wersja sterowników 347 z 2015r.) tzn. FPSy prawidłowe jak na kartę GTX870M, bez zwiech.

Myślałem, że wywali mi jakiś komentarz typu “Idź za aktualizuj sterowniki” a tutaj całkiem dobrze chodzi i bez problemu. Choć sprawdzałem wszystko przez chwilkę

Byłem wielce zdziwiony, bo myślałem że FPSy padną na łeb na szyję a tutaj całkiem w porządku. Dam znać jak się prezentuje wszystko za jakiś czas.

Mimo wszystko @Astor444 @anon741072 @Direwolf dostajecie lajki za okazaną choć chęć pomocy :slight_smile:

1 polubienie

I tego się trzymaj! Miłych doświadczeń!

A możesz się podzielić swoim doświadczeniem i napisać nam, jaki to chip graficzny wyprodukowało MSI?
Oceniasz nasze doświadczenie na podstawie wróżby z fusów, a nie masz pojęcia jakie jest.
Myślisz, że Ty jeden miałeś do czynienia z komputerami firmy MSI?
Jak bardzo możesz jeszcze być w błędzie?