Usuwanie Visty


(Doni89) #1

Mam pytanie do Was, jak pozbyc sie visty???? chce przinstalowac spowrotem na XP ale nie da rady. Chce przystapic do fomratowania dysku C i pisze mi ze nie moge pozniewaz znajduje sie na nim windows. Probowalem rozne sposoby.. wkladalem plyte Xp i funkca instalacji jest zablokowana. Co mam zrobic??????


(Pawelbadura) #2

zmien BOOT na naped CD/DVD (w biosie)

wloz plyte z XP i odpal jeszcze raz komputer - potem juz postepuj z tym co widzisz na ekranie


(Doni89) #3

aha i jest to wersja Home edition.


(Grzegorz Ch) #4

a widzisz, a tyle wydałeś pieniędzy na zakup Visty i teraz odstawiasz, wracasz do XP, nie lepiej było zaczekać na wersję TRIAL?? :wink:

Zawsze instaluj świeży system poprzez zabootowanie komputera z płyty instalacyjnej.


(klopas) #5

czy on napisał że ją kupił?


(Doni89) #6

nie kupilem jej meen :))


(Grzegorz Ch) #7

ale jakiej komendy, nie musisz nic wpisywać. zabootuj system z płyty instalacyjnej xp i wybierz nową instalację, wybierz partycję na której ma się zainstalować, wybierz formatowanie tej partycji.

a to skąd miał, skoro jeszcze trial nie wyszedł :)??


(Szkodi) #8

jest to prawodpodobnie spowodowane tym ze probojesz sformatowac go spod windowsa, prawda? Nie mozesz sformatowac dysku na ktorym aktualnie pracujesz...


(Doni89) #9

uruchamia sie XP owszem ale funkcja instalacji jest zablokowana i nic nie mgoe zrobic...

Złączono Posta : 22.03.2007 (Czw) 20:24

czyli jak mam postepowac aby zrobic to formatowanie i nie pracowac na dysku?


(klopas) #10

myślę że miał ją z torrenta albo dc++ lub innego p2p lub jakaś warezowa stronka


(Oskar 1981) #11

wejdź w bios i ustaw bootowanie z płyty CD. bez tego nie zrobisz formata. potem restart i powinna wystartować płyta. wtedy dopiero formatujesz. po wszystkim wracasz do poprzednich ustawień biosa.


(klopas) #12

odłączyć dysk :stuck_out_tongue:

a tak serio to startowa dyskietka z win98 albo płyta (zamiast instalacji wybierasz pkt 3 i wpisujesz A: a potem fdisk lub format c: jak masz FAT32)

albo idź do kolegi podłącz dysk i formata mu strzel (ale oczywiście na twoim dysku)


(Kriss Hietala) #13

No comments ludziaaa :smiley: trial jest dostepny, ale nie pod pl,no chyba ze nieoficjalne spolszczenie :wink:


(Mariuk) #14

Włóż sobie np płytke instalacyjną Xp, w bios ustaw aby jako 1 startował CD i wtedy zacznie się instalka XP i pojawi się opcja formatowania, dajesz format i po sprawie.

A jakie to ma znaczenie ??


(klopas) #15

jaki trep! jak trial wyjdzie dopiero!


(Grzegorz Ch) #16

ściągnij np:

GParted 0.3.4-3

nagraj ściągnięty obraz na płytę i wystartuj z niej. Dokonaj formatowania partycji.


(Mariuk) #17

A gdzie tego triala masz dostepnego ??????????????????????


(Szkodi) #18

a ze sie tak spytam co jezeli nei wykryje mu dyskow przy instalacji win xp? Oznacza to z tego co wiem ze ma kompa z dyskiem S-Ata czy jakos tak. Wiem ze trzeba zainstalowac kontrolery do owego dysku, ale niestety znalezc tego na stronie dystrybutora nie moge. Zreszta niestety prawda jest taka ze nie wiem jak to zrobic. Czy ktos cos potrafi to wytlumaczyc?


(Mariuk) #19

Nie bój znajdzie Ci SATA sam .....

A tak zrobisz instalke:

Przygotowanie do uruchomienia instalacji systemu z płyty CD:

Podczas gdy komputer się uruchamia, rozpoczyna się proces tzw. Bootowania - PC szuka wtedy na podłączonych do komputera nośnikach systemu operacyjnego, po znalezieniu uruchamia go. Jeżeli systemu nie ma na żadnym z naszych nośników komputer oznajmia nam to informacją na ekranie: Disk boot failure

Korzystając z biosu nasz komputer ustala, które nośniki i w jakiej kolejności ma przeszukiwać. Ponieważ instalacja systemu następuje z krążka CD powinniśmy ustawić w biosie poszukiwanie systemu na dysku CD.

Ustawienia w bios`ie:

 1. Aby dostać się do bios`u, podczas uruchomiania komputera naciskamy bez przerwy przycisk wskazany w komunikacie (podczas uruchamiania) " Press DEL to enter SETUP" czyli naciskamy klawisz Delete (na niektórych płytach głównych jest to klawisz F2)

 2. Korzystając ze strzałek ŕ ß najeżdżamy na pozycję "Advanced BIOS Features" i klikamy enter.

 3. Naszym oczom ukazało się okno konfiguracji zaawansowanych funkcji Bios`u, a w nim kolejno napędy bootowania: pierwszy, drugi i trzeci. Najeżdżamy na opcję "First boot Device" i naciskając kilkakrotnie klawisze "page up" i "page down" ustawiamy w tej opcji "CDROM". Dzięki temu nasz PC będzie teraz początkowo szukał systemu na dysku CD

 4. Wracamy teraz do głównego okna bios`u (klikamy ESC). Za pomocą strzałek zaznaczamy "Save & Exit Setup", co oznacza po polsku "Zapisz i opuść program". Wciskamy klawisz Enter. Na ekranie pokazuje się opcja czy naprawdę chcemy opuścić program wraz z zapisaniem wszystkich wprowadzonych zmian. Klikamy na literę Y - Yes (z ang. Tak). Wkładamy do napędu CD płytę z systemem Windows i klikamy na Enter.

Uruchomienie instalacji systemu:

 1. Gdy na naszym ekranie pojawi się komunikat "Dowolny klawisz spowoduje rozruch z tego dysku CD", klikamy dowolny klawisz np. Enter,

 2. Następnie naszym oczom ukazuj się okno w którym postawimy nasze pierwsze kroki podczas instalacji. Do wyboru mamy trzy opcje: instalacja systemu, naprawa, Zakończ. Wciskamy klawisz Enter, aby rozpocząć instalację systemu.

 3. Pokazuje się umowa licencyjna, aby ją zaakceptować klikamy F8.

 4. Jeżeli na naszym dysku jest już system Windows widzimy na ekranie propozycje do jego naprawy. My jednak nie chcemy naprawiać systemu tylko instalować od nowa, więc klikamy na ESC.

Tworzymy partycje:

Jeżeli jest to nowa instalacja:

 1. Dysk musimy podzielić na partycje, widzimy napis " Obszar nie podzielony na partycję (i rozmiar naszego całego dysku).

 2. klikamy na klawisz "C" i wpisujemy ile ma być miejsca na naszej partycji "C" następnie znów najeżdżamy na "obszar nie podzielony na partycję (reszta wolnego miejsca) klikamy klawisz "C" i wybieramy ile ma być miejsca na naszej partycji D i tak do momentu aż zużyjemy wszystkie wolne miejsce.

Teraz następne kroki są takie same dla nowe instalacji jak i dla reinstalacji systemu.

Jeżeli już wszystko jest ustawione wybieramy partycję "C" i klikamy klawisz Enter, przejdziemy do następnego kroku instalacji

Formatowanie:

Partycja na której chcemy mieć system, koniecznie musi być sformatowana:

 1. Zostajemy poproszeni przez instalator o wybór plików i szybkość formatowania, zaznaczamy "Formatuj partycję stosując system plików Fat", można także NTFS, ale nie polecam, bo później programy starszego typu (dosowe) nie widzą dysku. Potwierdzamy chęć formatowania klawiszem "F" (UWAGA! FORMTOWANIE POWODUJE UTRATĘ WSZYSTKICH DANCYH DOTYCHAS ZAPISANYCH NA DYSKU).

 2. Partycja na której instalujemy system nie może mieć mniej niż 2000Mb, zaleca się użycie rozmiaru od 5-10Gb (5000-10000Mb)

 3. Na ekranie pojawia się informacja: " Aby kontynuować i sformatować partycję, naciśnij klawisz Enter". Należy wtedy kliknąć na Enter.

 4. Druga i następne stworzone przez nas partycje zostają na razie nie sformatowane, później sformatujemy je spod systemu.

Konfiguracja podczas instalacji w trybie graficznym:

Kiedy formatowanie partycji zostanie ukończone, możemy obserwować proces kopiowania plików niezbędnych do instalacji na nasz dysk twardy, po skopiowaniu, odczekujemy 15sekund na ponowne uruchomienie komputera (podczas tego uruchomienia wyskakuje także napis "Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD" teraz nic nie klikamy). Po ponownym uruchomieniu instalacja jest kontynuowana już w bardziej zaawansowany sposób i w ładniejszym systemie graficznym.

 1. Po kilku minutach od uruchomienia instalacji systemu na ekranie widzimy okno oferujące możliwość wyboru języka i układu klawiatury. Klikamy na przycisk "Szczegóły"

 2. W tym oknie klikamy na "Stany Zjednoczone" i na usuń, następnie klikamy na "Polski(214)" i także na usuń, zostawiamy jedynie "Polski programisty". Klikamy na dalej.

 3. W oknie "Spersonalizuj swoje dane" wpisujemy swoje nazwisko i organizację.

 4. W następnym oknie jesteśmy poproszeni o podanie naszego kodu dołączonego do naszej wersji systemu (oczywiście większość znajdzie te klucze na stronie [www.serials.ws]) .

 5. Zgodnie z instrukcjami nadajemy naszemu komputerowni nazwę i klikamy na dalej

 6. Następnie wyskakuje okno z konfiguracją sieci, zaznaczamy "ustawienia zaawansowane" i klikamy na dalej.

Przed uruchomieniem systemu:

Tuż przed pierwszym uruchomieniem systemu Windows XP dokonujemy ostatnich ustawień konfiguracyjnych.

 1. Klikamy na "dalej" i w nowym oknie określamy, w jaki sposób nasz PC ma łączyć się z Internetem (jeśli nie korzystamy z sieci, klikamy na pomiń).

 2. W kolejnym etapie instalacji tworzone są konta użytkowników. Musimy stworzyć przynajmniej jedno konto. Wpisujemy wymyśloną przez siebie nazwę i klikamy na przycisk ŕ

Po uruchomieniu systemu:

 1. Na naszym pulpicie nie widnieje żadna ikonka, klikamy na pulpicie prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję właściwości. Z właściwości wybieramy zakładkę pulpit i klikamy na "dostosuj pulpit" widzimy tam napis "ikony pulpitu" i wybieramy tam te które chcemy aby były widoczne na pulpicie, klikamy na "ok." "zastosuj".

 2. Instalujemy wszystkie sterowniki od naszych podzespołów, dźwięk, płyta główna, grafika, modem

I to tyle powodzenie.... :twisted: :twisted: :twisted:

Prościej wytłumaczyć sie nie da... :twisted: :twisted: :twisted:


(Szkodi) #20

dzieki wielkie STINGER, wiekszosc z tego robilem dziesiatki razy ale problem jest w tym ze mi takie cos sie ukazuje. Posiadam ot laptopika COMPAQ C542EA i taka sytuacja sie ukazuje. Zainstalowalem sobie triala WIn Visty Ultimate i doszedlem do wniosku ze pasuje ja przeinstalowac. CD z WinXP bootuje jak zawsze, wszystko jest ladnie pieknie, akceptuje umowe licencyjna i ... "Niestety nie można kontynuować instalacji systemu Windows XP ponieważ nie można znaleźć dysków lokalnych. Proszę wcisnąć przycisk, aby zakończyć instalację (która imho nie została praktycznie zaczęta) i zrestartować komputer.

Chodzilo mi dokladnie o taki przypadek :slight_smile: Ale za wysilek dziekuje no i mam nadzieje ze pomoze innym mniej doswiadczonym uzytkownikom. Ze tez chcialo Ci sie tyle pisac :wink:

Z gory dziekuje na opdowiedz na moje pytanie ;]