Uszkodzenie dysku przy awarii zasilacza

Dzień dobry. Planuje zakup dodatkowego dysku HDD do komputera, który miałby za zadanie tworzyć na bieżąco kopie zapasową. Zdecydowałem, że będzie to dysk 3,5 SATA, który będzie zamontowany wewnątrz komputera. Dysk chciałbym zasilić z zewnętrznego zasilacza i tutaj pojawia się pytanie, czy w przypadku awarii zasilacza w komputerze dysk może ulec zniszczeniu? Jest możliwe, że na kabel sygnałowy zostanie podany zbyt duży prąd?

Jeżeli nie kupisz pedo FEEL a czy czegoś innego z czarnej listy to się nie martw…

Nie szkoda prądu? Po trzech miesiącach zwróci się kieszeń USB 2.0 z zasilaczem.

Na kablu sygnałowym nic się stać nie powinno, chociaż wiadomo - biednemu wiatr w oczy i jak z sieci pójdzie przepięcie, to i oba zasilacze może spalić, tak samo dyski.

Dlaczego przed biosem? Zasilanie można załączyć i wyłączyć w każdej chwili (pod warunkiem, że nie jest to dysk systemowy i nie jest w danej chwili wykonywana jakaś operacja) 

@Cedar Bardzo możliwe - dawno to robiłem na Windowsie 2000 i interface ATA - nie działało jeżeli zaskoczył szybko lub zasilanie zostało wyłączone/włączone, może teraz i w każdej chwili się da. Albo windowsy się nauczyły, albo jakiś odpowiednik hot-swap jest normą w firmware urządzeń czy SATA… tak jak to działa z dyskami wpinanymi w USB.

rób backup na dysk zewnętrzny może powolne rozwiązanie ale grymasy zasilacz nie będą mieć wpływu

jak kupić dobry zasilacz z odpowiednimi zabezpieczeniami to o dysk bać się nie musisz

Mam tak u siebie, takie dodatkowe stare 500 GB, po prostu włączam lub wyłączam wtyczkę zasilania gdy czasami potrzebny a tak szkoda mi go aby się kręcił zbytecznie. Ale to SATA i Win 7/10 (z XP też działało)

To sobie chyba wyprowadzę przycisk od dysku backupowego na front - używam raz w tygodniu, a ostatnio to nawet nie ma czego aktualizować. Dobrze wiedzieć ;-) 

U siebie nie muszę nawet zakładać wyłącznika - z przodu obudowy mam zatokę z klapką na sprężynowych zawiasach a za klapką odwrotnie zamontowany dysk - odchylam klapkę i mam wtyczkę zasilania pod ręką.

Co do zasilacza w komputerze obecnie mam Corsair VS 550W a w szafce siedzi w razie czego Trust 570W Pro PSU. Te firmy są godne zaufania? Który lepszy?

Co do zasilania, dysk który planuje kupić pobiera: 5V / 12V 0.75 A. Więc gdy kupię zasilacz 2A jakiejś dobrej firmy, myślę, że będzie mnie stać na dodatkowy rachunek za taki prąd. Btw, jaka firma będzie ok?

Dysk 3,5" potrzebuje do zasilania dwóch napięć - 5V i 12 V i taki dwunapięciowy zasilacz być musiał kupić.

dobrze rozumiem chcesz kupić osobne małe zasilanie i podłączyć jak?

Trust nie jest rekomendowaną marką, wręcz przeciwnie - podpada pod kategorię “nie bierzemy za dopłatą”.

Corsaira VS ostatnio upaliłem, ale to raczej wina starej, aluminiowej instalacji i braku dodatkowych zabezpieczeń. Ogólnie mają dobrą opinię.

ja dwa? ja zawsze wkładam jedną wtyczkę od zasilania, druga to sata od płyty głównej

Nie, przyklei.

PS. Dyski SATA bardzo sporadycznie mają też gniazdo zasilania MOLEX panie “specjalisto”

No tak, ale wtyczka ma kilka kabli odpowiadających za te dwa napięcia albo zewnętrzna obudowa dysku sobie to sama realizuje.

no to ciekawe bo z tego co pamiętam dyski miały do zasilania po prostu jeden molex 3V

ale to chyba było faktycznie w dyskach starszego typu

Weź już więcej nie pisz, bo pokazałeś właśnie “klasę” Dysk HDD i zasilanie 3 V?  Żart miesiąca na początku miesiąca :wink:
jest 5 V (i tylko 5 V przy 2,5") oraz jako drugie 12 V (dyski 3,5")

Molex:

czyli taki zasilacz tylko do dysku to dwa zasilacze 5V i 12V ale teraz dospawać to do tej końcówki zasilania to jest moc i raczej niewykonalne