Uszkodzona zintegrowana karta graficzna w laptopie?

(Diaboliq9) #1

Witam :slight_smile: 

Posiadam laptopa Asus k50ij i mam z nim ostatniego czasu problemy. Wczesniej komputer się wyłączał samoczynnie lub restartowal. Temat był już na forum w dziale bezpieczeństwa i Windows 7Klik. Teoretycznie z tym problemem sobie poradzilem, teoretycznie bo próbując zainstalować sterownik do karty graficznej (Intel hd 3500 jeśli się nie myle) to problem powraca. Bez sterownika i w trybie awaryjnym laptop działa normalnie. Pytanie brzmi czy jest możliwe uszkodzenie Samego czipu od integry (laptop był czyszczony, sięgał temp. krytycznej ponad 100) czy jest to tylko problem sterowników? 

(JNJN) #2

Wygląda to na uszkodzenie GPU i raczej naprawa nieopłacalna.

(Veers) #3

Zaś mnie wygląda to na konieczność dokładnego wyczyszczenia tego bądź co bądź wiekowego sprzętu (w tym z wymianą past i / lub termopadów).

Zanim jednak zabierzesz się za rozkręcanie - zrób jedną ważną próbę: uruchom jaką dystrybucję “live” - np. uruchom Ubuntu, i sprawdź jak się zachowuje sprzęt. Jeśli dobrze (a tak moim zdaniem będzie) - to twoje problemy mają genezę w systemie operacyjnym / sterownikach - a te z kolei zapewne są pochodną problemów z dyskiem.

(choć … równie dobrze może być na odwrót: płyta się sypie, a wraz z nią dyski, a wraz z nimi system / sterowniki)

(JNJN) #4

Objawy sugerują na problem z kartą grafiki, czyli jej ostatnie stadium, kiedy pracuje tylko na sterze systemowym?

Ale sprawdź temperatury, bo może naprawa nic nie dała? lub źle to wykonano.

(Diaboliq9) #5

Ale wydajnościowo nie widzę różnicy na standardowym sterowniku, w prawdzie nie gram w zadne gry 3d ale filmy działają i gry flash. Trochę to dziwne ale też tak podejrzewałem, nie wiedziałem że samo iGPU może się popsuć bez procesora, w koncu siedzą razem

Temperatury spadly i to drastycznie, do 45-50 stopni nawet podczas oglądania filmów jeśli wierzyć HWinfo. 

Dyski były sprawdzane i naprawiane mhdd. Dysk w gorszym stanie polecial jako zewnetrzny. Zresztą to nie one bo system ciągle by miał jakieś problemy. 

Sprawdzę jeszcze z jakimś unixem ale obstawiam przegrzanie podzespolow bo laptop nie jest moj i prawdopodobnie z taką temp. krytyczna działał dlugo. Pamietam że logi z BSODow wskazywały problemy od prawie miesiaca. 

(JNJN) #6

Procesor, to osobna jednostka.

A karta grafiki jest zintegrowana w chipie GL40 - GMA- X4500M

(Diaboliq9) #7

Aha, czyli nawet wymiana procesora nic nie da

(JNJN) #8

Nie

Wymiana chipa, ale to nieopłacalne - 300 do 600 zł?

Ewentualnie cała płyta, ale możesz kupić gorszą od swojej.

(Diaboliq9) #9

To faktycznie nieopłacalne. Coz, laptop bez tego działa, do Internetu starczy. Jeszcze sprawdzę na jakimś LiveCD ale podejrzewam, że to nic nie da. 

(Diaboliq9) #10

Na LiveCD jedyne co widać to paski na ekranie :smiley: Chip uszkodzony niestety

(Frazes) #11

Polecam Ci sewis komputerowy www.pclap-alert.pl mają darmową diagnozę. Mój komputer uruchomili w parę dni, działa do tej pory. Jeżeli nie jesteś w stanie dostarczyć laptopa na miejsce zamówią Ci kuriera do domu.

(koalaa) #12

Ja jestem zadowolona z obsługi serwisu laptopów w białymstoku . Przede wszystkim są szybcy, a to już duży plus. Cenowo też dobrze wypadają, ogólnie polecam