Uszkodzona zintegrowana karta graficzna w laptopie?

Witam :slight_smile: 

Posiadam laptopa Asus k50ij i mam z nim ostatniego czasu problemy. Wczesniej komputer się wyłączał samoczynnie lub restartowal. Temat był już na forum w dziale bezpieczeństwa i Windows 7Klik. Teoretycznie z tym problemem sobie poradzilem, teoretycznie bo próbując zainstalować sterownik do karty graficznej (Intel hd 3500 jeśli się nie myle) to problem powraca. Bez sterownika i w trybie awaryjnym laptop działa normalnie. Pytanie brzmi czy jest możliwe uszkodzenie Samego czipu od integry (laptop był czyszczony, sięgał temp. krytycznej ponad 100) czy jest to tylko problem sterowników? 

 

Wygląda to na uszkodzenie GPU i raczej naprawa nieopłacalna.

Zaś mnie wygląda to na konieczność dokładnego wyczyszczenia tego bądź co bądź wiekowego sprzętu (w tym z wymianą past i / lub termopadów).

Zanim jednak zabierzesz się za rozkręcanie - zrób jedną ważną próbę: uruchom jaką dystrybucję “live” - np. uruchom Ubuntu, i sprawdź jak się zachowuje sprzęt. Jeśli dobrze (a tak moim zdaniem będzie) - to twoje problemy mają genezę w systemie operacyjnym / sterownikach - a te z kolei zapewne są pochodną problemów z dyskiem.

(choć … równie dobrze może być na odwrót: płyta się sypie, a wraz z nią dyski, a wraz z nimi system / sterowniki)

 

 

 

Objawy sugerują na problem z kartą grafiki, czyli jej ostatnie stadium, kiedy pracuje tylko na sterze systemowym?

 

Ale sprawdź temperatury, bo może naprawa nic nie dała? lub źle to wykonano.

Ale wydajnościowo nie widzę różnicy na standardowym sterowniku, w prawdzie nie gram w zadne gry 3d ale filmy działają i gry flash. Trochę to dziwne ale też tak podejrzewałem, nie wiedziałem że samo iGPU może się popsuć bez procesora, w koncu siedzą razem

Temperatury spadly i to drastycznie, do 45-50 stopni nawet podczas oglądania filmów jeśli wierzyć HWinfo. 

Dyski były sprawdzane i naprawiane mhdd. Dysk w gorszym stanie polecial jako zewnetrzny. Zresztą to nie one bo system ciągle by miał jakieś problemy. 

 

Sprawdzę jeszcze z jakimś unixem ale obstawiam przegrzanie podzespolow bo laptop nie jest moj i prawdopodobnie z taką temp. krytyczna działał dlugo. Pamietam że logi z BSODow wskazywały problemy od prawie miesiaca. 

 

Procesor, to osobna jednostka.

 

A karta grafiki jest zintegrowana w chipie GL40 - GMA- X4500M

Aha, czyli nawet wymiana procesora nic nie da

 

Nie

 

Wymiana chipa, ale to nieopłacalne - 300 do 600 zł?

 

Ewentualnie cała płyta, ale możesz kupić gorszą od swojej.

 

 

To faktycznie nieopłacalne. Coz, laptop bez tego działa, do Internetu starczy. Jeszcze sprawdzę na jakimś LiveCD ale podejrzewam, że to nic nie da. 

Na LiveCD jedyne co widać to paski na ekranie :smiley: Chip uszkodzony niestety

Polecam Ci sewis komputerowy www.pclap-alert.pl mają darmową diagnozę. Mój komputer uruchomili w parę dni, działa do tej pory. Jeżeli nie jesteś w stanie dostarczyć laptopa na miejsce zamówią Ci kuriera do domu.