Uszkodzone CPU?

Witam

Od dawna zmagam się spadkami fps oraz ścinkami nie ważne czy to jest słabo wymagająca gra typu  Minecraft czy bardziej wymagająca typu Wiedzmin 3. Spadki fps oraz ściny występują w każdej grze

Robiłem z 5 razy formata+co format innego windowsa instalowałem 7.8.10 Dodam że windowsy były instalowane na 2 róznych hdd i ssd.

Zmniejszałem/Zwiekszałem napięcia w biose od CPU wymuszałem stałe napięcie powyłączałem jakies HT EIST i inne rzeczy.

Pasta na procku też była zmieniana i to kilka razy.

Instalowałem 1000 sterowników zarazem najstarsze jak i najnowsze wersje.

Wkońcu przyszedł taki czas że wykluczyłem software na 100%

Więc przeszedłem do hardware’u. Wymieniłem wszystkie podzespoły.

MOBO z Msi b85-g43 gaming na Gigabyte Z97X-Gaming 3

Ramy z Kingstona 8gb 1600 mhz na Corsair Vengeance 2400 MHZ

Cooler z jakiegoś szitu Arctic Freezer coś tam na SilentiumPC Fera 2 1224

Kable sata+ dyski

Karte graficzną z modelu gtx 970 msi na gigabyte’a

Zasilacz z Zalmana ZM600-LX na Thermaltake Smart Se Modular  630W 80+ Bronze

Aktualne Moje spec.

I7 4790k

SilentiumPC Fera 2 1224

GTX 970 gigabyte

Corsair Vengeance 2440 Mhz CL12

Thermaltake Smart Se Modular 630W

Dysk HDD Wester Dignital Caviar Blue 1TB

Dysk SSD Kingstone 128 GB (na nim znajduję się windows).

Wszystko co się dało wymienić to wymieniłem oprócz procesora 

i teraz pytanie jest takie czy za te ścinki i spadki fps może odpowiadać walnięty procesor? -.- 

Proszę o pomoc specjalistów którzy się znają bo to dla mnie bardzo ważne.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

 

 

 

Jeżeli przekombinowałeś z OC (konkretnie z przewoltowaniem) - to istnieje maciupeńka szansa że uwaliłeś CPU. Raczej obstawiałbym problemy z chłodzeniem (no - ale o temperaturach i chłodzeniu CPU nic nie piszesz - to co ja się będę wysilał …)

Tempy w stresie na procku jak i na karcie graficznej nie przekraczają 70 stopni :slight_smile:

Oscylują w granicach 65-69 stopniach więc wina temperatury to nie jest

Jak napisałem powyżej wszystko w kompie było wymieniane oprócz procesora.

Ten pomiar - to bierzesz z jakiego programu ? Pytam, bo znam tego proca z autopsji, i pod obciążeniem to temperatury bez problemu docierają do poziomu 80-85 stopni (bez podkręcania i przy b. dobrym chłodzeniu)

Z HWmonitor i msi afterburner.

Co do temperatur teraz sobie przypomniałem że przed zmianą mobo na starej msi b85-g43 gaming temperatury sięgały czasami nawet 100.

Przeważnie temperatury w grach były takie jak pisałeś 80-85 stopni.

Ale po zmianie mobo temperatury oscylują w tych 65-70

Raz się zdarzyło że w csie go temp osiągneła 83 stopnie,(Na aktualnej mobo Z97) lecz potem temperatury były w normie.

Jeżeli wcześniej były duże temperatury to mogłeś przegrzać procesor co skutkuje spadkiem wydajności jak i też przy większym przegraniu wyłączaniem się komputera przy minimalnym obciążeniu.

Czyli raczej jest to wina cpu?

Jeśli szukasz wyroczni - to niestety, rozczaruję cię. Aby wydać jednoznaczny wyrok - trzeba poznać ten sprzęt na wylot (temperatury, napięcia itd.) Niemniej skoro tyle bebechów wymieniłeś - to podejrzenie jest uzasadnione. Z drugiej strony - coś powinno zostać zarejestrowane w Podglądzie Zdarzeń Systemowych … i wracamy do początku niestety.

Software’u raczej bym nie obstawiał, lecz jest cała masa błędów w podglądzie zdarzeń. Wątpie też w to że na 4 róznych windowsach by to występowało ( Win 7 Ultimate 64 bit, Professional 64 bit, Win 8.1 64 bit oraz najnowszym Win 10 Pro 64 bit).

Co do napięć są one raczej w normie ATX. Poza tym zasilacz był wymieniany więc nie widzę żadnych objaw co do napięć.

 

 

Zdradzisz czego ta masa błędów dotyczy ?

https://scr.hu/q9XMJn proszę bardzo :stuck_out_tongue:

To co pokazałeś - to IMHO jakiś-tam dowód, że masz problemy z licznikiem wydajności - ale nie precyzują z którym. Czy jesteś pewny że twój system nie używa jakiejś “witaminki” ?

z przekonaniem sądzę że nie. Mam zainstalowany dokładnie ten sam system na moim lapku, i nie odczuwam żadnych spadków fps oraz “przycięć” w tak banalnie słabo wymagającej grze jaką jest Minecraft, ale pokazuje te same błędy w podglądzie zdarzeń jak na moim PC.

Czyli masz uwalony system. Przynajmniej na to wszystko wskazuje.

Czyli wszystkie 4 windowsy z których korzystałem są uwalone? :smiley: hmm…

No to masz uwalonego pc i lapka. Czy tak trudno to wywnioskowac z tego co zostalo powiedziane?

Po czym dokładnie wnioskujesz, że mój laptop jest uwalony? przecież wyraznie napisałem że nie odczuwam na nim żadnych spadków fps i przycięć. To że ma te same błędy w podglądzie zdarzeń, to nie znaczy że jest “uwalony”

Panowie, zadajemy pytania i odpowiadamy poważnie, nie mamy nic do powiedzenia - milczymy…

Kiedyś nagrałem 2 filmiki z gry The Forest które przedstawiają mój problem.

https://vimeo.com/137499209

Może to coś da do myślenia. W przypadku gry the forest przycięcia występują większości w tych samych lokacjach, lecz nie zawsze, w cs:go to samo, są takie mapy że przycinki występują również w tych samych lokacjach.

Ścinki oraz spadki fps są również odczuwalne podczas oglądania streamu na twitchu, lub jakiegoś filmu na youtube również. :confused:

Jeszcze jest 1 fajna ciekawostka, otóż na windowsie 10 pro 64 bit gra dying light działała w 40 fps ze spadkami do 15, nigdy nie dobiło stałych 60 fps, a po reinstalu na win 7 ultimate 64 bit gra działa w 60 fps’ach oczywiście ze spadkami i przycięciami,  lecz nie aż tak dużych jak w przypadku Win 10? co może być tego powodem?..