Uszkodzony plik systemu - Windows XP

Witam, posiadam pewien problem ze swoim komputerem.
Włączając go dzisiaj napotkałem takowy komunikat.

Niby nic wielkiego, włożyć płytę i wybrać “r”, lecz zawsze musi być to “ale”…
Mój problem polega na tym że nie posiadam płyty Windows’a XP. Pamiętam że dostałem płytę Windows XP wraz zakupem tego komputera. Szukałem płyty lecz jej nie znalazłem i nie mam jak tego błędu naprawić. Chciałem nagrać system na płytę lecz posiadam jedynie notebooka.

Jeśli można, prosiłbym o pomoc.

PS. Windows XP SP3 32-bit.

Jak bios obsługuje start z USB, to możesz zrobić bootowalnego prendrive.

Gdybym tylko wiedział czy bios obsługuje start z USB i jak zrobić bootowalnego pendrive. :confused:

1 polubienie

Trzeba jakiś znaleźć i przejżeć pozycje startowe biosu za nazwą pendrive (podłączony przed rozpoczęciem rozruchu i uruchomienia BIOS) lub czymś w rodzaju:

  • USB HDD
  • USB CD-ROM
  • USB FDD

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/rufus/2015/06/rufus-najlepsze-porady.aspx
http://www.instalki.pl/demonstracje/systemowe/18102-bootowalny-pendrive.html
http://mpasierbek.pl/index.php/2016/02/07/rufus-czyli-tworzenie-bootowalnego-dysku-usb/

Dobra, ogarnę ten pendrive, tylko skąd wziąć system ?

Jak masz pewność, że były punkty przywracania systemu:

Np. HirensBoot w trybie graficznym (mini XP):

http://www.hirensbootcd.org/download/

Alternatywnie w trybie tekstowym z konsoli odzyskiwania XP:

Punkty przywracania pewnie były gdyż kiedyś je wykonywałem, lecz co do reszty to nie rozumiem…

Trzeba by po prostu z tych punktów spróbować przekopiować pliki odpowiedzialne za rejestr (SAM, SECURITY, SOFTWARE, SYSTEM, DEFAULT) i wgrać je do lokalizacji gdzie ich system obecnie nie potrafi wykryć (\Windows\system32\config).

i można to próbować zrobić z poziomu HirensBoot (mini XP) lub poleceniami z konsoli odzyskiwania XP.

Jednak po dłuższych przemyśleniach wydaje mi się że nie było kopii przywracania. Co w takim przypadku zrobić?

Jeśli rzeczywiście Windows nie widzi plików rejestru i też ich nigdzie na partycji systemowej nie ma, to się może okazać, że będzie wymagał ponownej instalacji (czyjeś prawie na pewno nie będą pasowały).

Jak by były w katalogu Config, to przekopiuj je sobie w bezpieczne miejsce i np. spróbuj usunąć z oryginalnej lokalizacji, uruchomić ponownie XP i potem znów je przekopiować do oryginalnej lokalizacji i zobaczyć czy XP wstanie:

Sam raz wgrałem kopię zrobioną kilka miesięcy temu na sprawny XP i przestał się włączać w normalnym trybie - działał tylko rozruch w trybie awaryjnym, wtedy jeszcze nie wiedziałem, że mogłem próbować z punktów przywracania spróbować podmienić rejestr na świeższy/aktualniejszy.

Dzięki za pomoc. Jutro wszystko się okaże, gdyż dzisiaj już nie mam dostępu do PC.

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/307545/how-to-recover-from-a-corrupted-registry-that-prevents-windows-xp-from

Przywracanie uszkodzonego rejestru

Jeśli podczas uruchamiania Windows zobaczysz podobne komunikaty do wyliczonych poniżej oznacza to poważne uszkodzenie rejestru:

Nie można uruchomić systemu Windows XP, ponieważ brakuje następującego pliku lub jest on uszkodzony: C:\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM

Nie można uruchomić systemu Windows XP, ponieważ brakuje następującego pliku lub jest on uszkodzony: C:\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SOFTWARE

Stop: c0000218 {Awaria pliku Rejestru} Nie jest możliwe załadowanie przez Rejestr gałęzi (pliku): \Katalog_główny_systemu\System32\Config\SOFTWARE lub jego dziennika bądź drugiej kopii

ETAP 1 = przywrócenie kopii instalacyjnej

W ETAPIE 1 przywrócimy szkielet rejestru utworzony zaraz po instalacji systemu. Utworzymy w katalogu WINDOWS folder o nazwie tmp do którego skopiujemy obecne uszkodzone pliki rejestru, stare skasujemy i odzyskamy nowe z folderu repair.

Startujesz do Konsoli Odzyskiwania

W linii komend wpisujesz następujące polecenia (po każdym ENTER):

md tmp

copy c:\windows\system32\config\system c:\windows\tmp\system.bak

copy c:\windows\system32\config\software c:\windows\tmp\software.bak

copy c:\windows\system32\config\sam c:\windows\tmp\sam.bak

copy c:\windows\system32\config\security c:\windows\tmp\security.bak

copy c:\windows\system32\config\default c:\windows\tmp\default.bak

delete c:\windows\system32\config\system

delete c:\windows\system32\config\software

delete c:\windows\system32\config\sam

delete c:\windows\system32\config\security

delete c:\windows\system32\config\default

copy c:\windows\repair\system c:\windows\system32\config\system

copy c:\windows\repair\software c:\windows\system32\config\software

copy c:\windows\repair\sam c:\windows\system32\config\sam

copy c:\windows\repair\security c:\windows\system32\config\security

copy c:\windows\repair\default c:\windows\system32\config\default

UWAGA: Ten krok przywraca rejestr z dziewiczej kopii zapasowej do stanu zaraz po instalacji czyli większość zmian zostanie utracona a programy nie będą się chciały uruchomić! By mieć świeższą datę rejestru należy po ukończeniu ETAPU 1 przejść do ETAPU 2:

ETAP 2 = podmiana kopią Przywracania systemu

Ten punkt dotyczy już tylko Windows XP które posiada Przywracanie systemu. Uruchomiliśmy więc system i teraz czas przywrócić jego wiedzę o zainstalowanych programach poprzez wydobycie nowszej kopii rejestru z folderu funkcji Przywracania systemu. Jeśli funkcja ta jest wyłączona nie można wykonać poniższych kroków!

Należy odkryć niewidoczny folder funkcji Przywracania systemu C:\System Volume Information
Narzędzia >>> Opcje folderów >>> Widok

Zaptaszkuj Pokaż ukryte pliki i foldery i odptaszkuj Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane).

Jeśli twój system plików to NTFS nie będziesz mógł otworzyć tego folderu dostając błąd odmowy dostępu:
Należy więc nadać sobie prawo do niego.

Otwierasz folder C:\System Volume Information. W środku zobaczysz kilka folderów o nazwach _restore {numerki}. Każdy z tych folderów będzie zawierał punkty przywracania w postaci jednego lub większej ilości podfolderów typu RPX np. RP1. Należy wybrać folder _restore{numerki} o dacie, która NIE jest najświeższa z tego prostego faktu iż zawiera on przekopiowaną zawartość ETAPU 1. Ponadto przy wyborze daty należy wziąć pod uwagę iż szkody rejestru mogą być zasejwowane w jednym z nowszych punktów przywracania.

Po ustaleniu, który folder jest tym właściwym otwieramy go:

C:\System Volume Information_restore{numerki}\RPX\Snapshot

I z jego środka kopiujemy do C:\WINDOWS\Tmp następujące pliki rejestru:

_REGISTRY_USER_.DEFAULT

_REGISTRY_MACHINE_SECURITY

_REGISTRY_MACHINE_SOFTWARE

_REGISTRY_MACHINE_SYSTEM

_REGISTRY_MACHINE_SAM

Zmieniamy ich nazwy na kolejno: DEFAULT, SECURITY, SOFTWARE, SYSTEM, SAM.

Ponownie startujemy do Konsoli Odzyskiwania i wpisujemy dobrze już znane komendy:
del c:\windows\system32\config\sam

del c:\windows\system32\config\security

del c:\windows\system32\config\software

del c:\windows\system32\config\default

del c:\windows\system32\config\system

copy c:\windows\tmp\software c:\windows\system32\config\software

copy c:\windows\tmp\system c:\windows\system32\config\system

copy c:\windows\tmp\sam c:\windows\system32\config\sam

copy c:\windows\tmp\security c:\windows\system32\config\security

copy c:\windows\tmp\default c:\windows\system32\config\default

Resetujemy komputer już normalnie i uruchamiamy Przywracanie systemu cofając komputer do wcześniejszej daty.
Wykonujemy backup rejestru

Wklepywanie tylu ścieżek dostępu w linii komend konsoli jest uciążliwe. Ułatw sobie więc życie i stwórz 2 pliki wykonywalne, które wykonają wszystkie komendy hurtem:

backup.bat: Będzie zawierał komendy pierwszej części czyli tworzenie kopii rejestru

recover.bat: Będzie zawierał komendy części drugiej czyli przywracania rejestru

Otwórz Notatnik, wklej w nim powyższe komendy, pliki o podanych wyżej nazwach zasejwuj na dysku. Jak zastartujesz do konsoli wystarczy tylko uruchomić te pliki. Jako pierwszy uruchamiasz ten tworzący backup ofcourse… Ten drugi z uruchomieniem poczeka aż nastąpi sajgon. Pliki uruchamiamy komendą:

batch backup.bat

batch recover.bat
1 polubienie

To nie jest uszkodzony pojedynczy plik,tylko pliki rejestru.System nie może odczytać ustawień.

1 polubienie

No to chyba jest jasne od samego początku.

Dobra, za ok. 1h wezmę się do roboty. Jakbym coś nie wiedział jak zrobić to tu napiszę :smiley:

1 polubienie

Jak zmienić bios żeby czytał USB ?

Warto wiedzieć na przyszłość, że w systemie Windows XP takie uszkodzenie systemu jest najczęściej skutkiem niewłaściwego wyłączenia komputera, np. tzw. “twardego” przyciskiem Power, lub nagłego wyłączenia elektryczności w mieszkaniu.
Dobrze by było znać firmę i model płyty głównej Twojego komputera.

1 polubienie

Jak zmienić bios żeby czytał USB ?

A co tam masz dla pozycji pierwszej rozruchowej (obecnie dyskietka)?

Czy widać jakieś wpisy USB HDD / USB FDD / USB CD-ROM lub nazwę pendrive jak podłączony odpowiednio wcześnie.

Mam takie jak USB-FDD, USB-ZIP, USB-CDROM, USB-HDD…

Zacznij od USB-HDD, i zobacz czy z niego ruszy.

Potem trzeba inne jak dziwnie przygotowany bootowalny pendrive.