Vista 32-bit nie wykrywa 4GB RAM

Posiadam 4 kości Kingstona po 1GB każda (DDR2 667 MHz). ale moja Vista 32-bit wykrywa tylko 3326MB RAM, podczas gdy Vista 64-bit widzi już pełne 4GB. Można temu jakoś zaradzić? Może jakaś łatka?

No więc zmień system na 64

ło, dzięki za radę… -.-

Może to http://support.microsoft.com/kb/929777/pl

Nie tylko ty masz taki kłopot. innym wykrywa od 2,5do 3,5 GB ramu

Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:

•	Windows Vista Home Basic

•	Windows Vista Home Premium

•	Windows Vista Ultimate

•	Windows Vista Business

•	Windows Vista Enterprise

•	Windows Vista Starter

•	Windows Vista Home Basic 64-bit edition

•	Windows Vista Home Premium 64-bit edition

•	Windows Vista Ultimate 64-bit edition

•	Windows Vista Business 64-bit edition

•	Windows Vista Enterprise 64-bit edition

Było wcześniej się dowiedzieć że tylko systemy 64bitowe (oprócz win server) są w stanie poprawnie wykryć 4Gb ram

Było wcześniej się dowiedzieć że tylko systemy 64bitowe są w stanie poprawnie wykryć PONAD 4Gb ram

A ja dzisiaj kupiłem dwa giga ramu, no i teraz mam cztery giga, mimo, że BIOS wykrywa poprawnie cztery giga, to Vista wykrywa trzy. Zainstalowałem tę aktualizację i lipa. Zaznaczam, że Vista Home Premium 32 bity. Co zrobić?

Aa, Everest Ultimate 4.20 pokazuje, że w czterech bankach pamięci są wsadzone cztery kości po jednym giga. Ale w podsumowaniu systemu jest napisane, że system uzywa trzech giga.

U mnie jest gorzej. Ja mam 4 gb kingstona. BIOS widzi 4gb, ale system widzi tylko 2gb! Podkreslam, że kości są identyczne. Zainstalowałem aktualizację i nic. Na jakiś czas przestał działać mi net i przy uruchomieniu kompa pokazuje mi sie dziwny komunikat. Jak bede miał czas to dam screena.

EDIT:

3b3f056321c08425.jpg

To jest tak jakby ten giga ramu się zgubił gdzies pomiędzy startem BIOSu a logowaniem do Visty.

Mam jedną kość Nanya Technology, jedną Kingston i dwie GoodRam (dzisiaj kupione).

Vista, tak samo jak XP bezproblemowo obsługuje 4 GB RAM. Z tym że plik wymiany również jest liczony jako RAM. Wniosek - wyłącz plik wymiany, i otrzymasz 4 GB RAM :slight_smile: A przy okazji system nieco przyspieszy.

A ja polecam Viste x64 :lol: Co prawda x86 zjada na dzieńdobry 560MB ramu a x64 830MB ale mimo to system działa szybciej i to w zauwazalny i co ważniejsze odczuwalny sposób… Jeszcze nie zrobilem ogólnych testów ale na chwile obecna jestem bardzo zadowolony…

nie wiem jak sie to odnosi do Visty ale na XP sprawa wygląda tak http://nvision.pl/forum/lofiversion/ind … 22195.html

Polecam przeczytać całość :smiley:

Podobno SP1 usunie ten problem z 4GB ramu na Viście 32-bit

No mam nadzieję.

Co z tym plikiem wymiany? Jak go wyłączyć? Co?

To jest wywołane przez ograniczenia architektury 32 bit (gdzieś czytałem), bo cała pula adresowania pamięci jest rozdzielana pomiędzy pamięć wirtualną, pamięć karty graficznej i RAM

Dokładnie tak jest. 3,2GB to ograniczenie 32bitów. Żaden patch itp tego nie poprawi (ewentualnie może tylko poprawić wyświetlanie na 4GB ale tak naprawde system będzie korzystał tylko z 3,2GB)

Pozostaje zmienić system na 64bitowy.

Wystarczy po prostu w wierszu poleceń wpisać: bcdedit/set pae forceenable i wcisnąć Enter (trzeba być zalogowany na koncie administaratora) Jak nie wierzycie to sprawdźcie właściwości (zaraz po wykonaniu tego widać róźnicę) :!:

Czy ktoś kto ma Viste 32bit sprawdził czy to działa :slight_smile: ppm n pasek zadań–>menadżer zadań–>i wydajność

Umnie nie patrzyłem,ale chyba wykryje 4gb tylko system bedzie wykorzystywał 3.2gb 32bit,lepiej zmienić system na 64bit

mam 32bit,ale musiał bym dokupić 2gb,żeby to sprawdzić!.

Pełen artykuł w NEXT 5/2008 str.82 , tylko systemy 64-bitowe poprawnie rozpoznają 4GB i więcej, normalnie system 32-bit wykorzystuje od 2,75 do 3,5GB.