Vista Buisness x32 - ile widzi ramu?

Jedni mówią że 6GB zobaczy, drudzy że max 3GB, trzeci jeszcze że około 4GB. W końcu ile ?

 

32 bitowy system widzi do 4GB RAM. Czasami jest to około 3,2GB, bo część system przydziela np. jako pamięć do karty graficznej (zwłaszcza w przypadku kart zintegrowanych), ale generalnie jest to maksymalnie 4GB.

Do większej ilości potrzeba systemu 64 bitowego.

Dokładnie rzecz ujmując - jest w stanie tyle pamięci zaadresować. A nie zobaczy 4 GB, ponieważ peryferia już część pamięci z tych 4 GB rezerwują dla swoich potrzeb. Oczywiście mówimy o systemach desktopowych.

3.25-3.5. Żadne 4, tylu nie zobaczy.

System zobaczy tyle pamięci ile zainstalujesz (o ile nie przekroczysz ilości obsługiwanej przez twoją płytę główną) ale windows 32 bitowy zaadresuje/wykorzysta max 3,5GB (3,25-3,5 w zależności od sprzętu), jak zainstalujesz 6GB pamięci ram to w zależności od użytego programu pokaże ci się albo jedynie ok 3,5GB albo pokaże ci coś w stylu: “Zainstalowane: 6GB; Dostępne: 3,5GB”.

Tak czy inaczej przy 32 bitowym Windowsie nie ma sensu instalować więcej jak 4GB bo ci tego system nie wykorzysta.

Tak na prawdę to jest ograniczenie 32 bitowych procesorów, dzięki wykorzystaniu PAE (Physical Address Extension)także procesory 32 bitowe mają dostęp do pamięci powyżej 4GB ale systemy z rodziny windows mają też w sobie zawarte takie ograniczenie że wszystkie 32 bitowe windowsy dla użytkownika domowego (XP; Vista; 7) są w stanie wykorzystać/zaadresować do 4GB czyli w praktyce jak już wyżej napisałem ok 3,5GB jest dostępne.

Pełnijsza tabela ile pamięci mogą wykorzystać poszczególne wersje windowsa jest tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension#Microsoft_Windows

Dla porównania jądro linuxa już od dawna obsługuje PAE (od ok 15 lat) mogąc wykorzystać do 64GB pamięci ram i w chyba większości dystrybucji PAE jest domyślnie włączone.

Nie jest ważne co zobaczy, a co jest w stanie wykorzystać. To już zależy od konkretnej konfiguracji. Na przykład laptop z prockiem C2D ze zintegrowanym układem graficznym GMA 4500 (brak możliwości określenia przydziału pamięci w BIOSie) ma do dyspozycji 3 GB RAM przy fizycznie zainstalowanych 4 GB (system cały ram widzi). 

system 32-bitowy zaadresuje do 4 milionów adresów czyli max 4GB i tyle nie ma żadnych 3GB, 6GB

Właśnie w jednym z moich sprzętów jest grafika intela w procku i3 i dodatkowa jakaś słabsza nVidia z 1gb. Nie chcę wgrywać tam systemu który jest już na innych kompach i zastanawiałem się nad Vistą którą mam jako pozostałość po lapku Asusa. Właśnie taka Vista j/w. Lapek ma 4gb ddr2 i chyba zaryzykuję. Dużo nie stracę. Jeszcze jedno pytanie. Vista ta to tzw. recovery (ale idzie przerobić na zwykły setup) od Asusa. Będzie jakaś lipa jak przerzucę to na płytę główną Lenovo? Płyta recovery nie dogrywa sterowników i innych bo są osobno na innej DVD. Aktywację i tak muszę robić telefonicznie bo z automatu nic nie idzie a zaraz po instalacji zawsze mam okres 30dni…

jaki masz system na tamtym lapku bo jak 7 czy 8 to na vistę nie ma po co zmieniać, nie możesz mieć na raz na dwóch komputerach dwóch systemów z tym samym kluczem a jeśli viste masz już zainstalowaną na jednym kompie to nie ma sensu instalować recovery na drugim zrobisz dubla

Nie, nie… Asus nie istnieje. Padła płyta główna. Została mi po nim klapka z licencją, płyty DVD, dysk, ram i zasilacz :-)  Drugi - Lenovo był kupowany bez systemu - miał Ubuntu wgrane.

Asus nie istnieje - licencja na Vistę tez nie istnieje. Równie dobrze zamiast kombinować możesz zainstalować na Lenovo dowolnego pirata.

No bez jaj. Mam legalną Vistę i pirata mam wgrywać?  A co to za różnica dla szanownego M$ czy kożystam z Visty na Asusie czy Dellu czy Acerze? Żadna!

Zresztą, sam się przekonam jutro gdy zassam vistęX64

Klucz jest na jedno stanowisko i używanie jednego klucza na więcej niż jednym komputerze jest wbrew licencji czyli wgranie pirata niczym się tu nie różni.

Chyba że system skasujesz z Asusa

bart, chłopie! Asus jest martwy więc … nie łamię licencji! Nie używam jej jednocześnie na 2 kompach!  Asus se w szufladzie w kawałkach biwakuje…

Nie masz Asusa - nie masz legalnej Visty. Znowu kłania się znajomość licencji z którą się ponoć zapoznałeś i zaakceptowałeś. Spójrz sobie na certyfikat na tej klapce która ci się ostała po Asusie i przeczytaj co tam wydrukowali. I nie chodzi mi bynajmniej o klucz systemu.

Na Asusie  z  pewnością  był preinstalowany OEM  Vista którego  zgodnie z licencją na inne maszyny przenosić nie można.

Przenieść się da wszystko. Ale tak jak pisze reszta, będzie to pirat.

A 32 bitowy system widzi do 4GB ramu czyli ram w kośćiach plus ram grafiki. Prościej wyjaśnić tego już nie można. Tyczy się to każdego 32 bitowego systemu z rodziny Windows

Jaki ram w kościach oraz grafiki?

To jest łopatologiczne stwierdzenie. Najwięcej ramu w komputerze masz w postaci pamięci operacyjnej oraz na karcie grafiki.

Cukrowy Misiu - łopatologicznie zakoduj sobie że to nie od kostek pamięci operacyjnej zależy i nie od pamięci karty graficznej, tylko od jądra systemu i obsługiwanej przez nie przestrzeni adresowej. Desktopowe Windows ma takie ograniczenie i już. 32 bitowy Windows Server takiego ograniczenia nie ma i potrafi zaadresować pamięć grubo powyżej 4 GB.