W jaki sposób ustawić statyczne IP dla jednego urządznia?

Witam.

Mam sieć 5 komputerów podłączona do rutera USRobotiks. Mam ustawiony zmienny IP jeśli chodzi o komputery to mi to nie przeszkadza ale jeszcze mam podłączony rejestrator do monitorungu (kamery i dysk) oraz drukarkę podłączona kablem sieciowym do rutera.

Prawie codziennie muszę na nowo wprowadzać IP w programie do monitoringu i zmieniać adres IP drukarki.

Jak mogę wprowadzić choć do tych 2 urządzeń stały IP.

W załączniku screen ustawień.

http://fotoo.pl/show.php?img=396392_dhcp.jpg.html

A nie możesz wyłączyć DHCP i adresów IP powprowadzać ręcznie? Albo dla konkretnych adresów MAC przypisać na stałe konkretne IP?

Kurcze zrobił bym to z miłą chęcią ale jak.

Możesz mi pomóc?

Przykro mi, nie znam Twojego routera. Mozę znajdzie się ktoś kto ma sprzęt tej firmy.

Jak zmieniasz IP? Gdzie? Skąd wiesz na jakie?

Rozumiem że codziennie Twój router przypisuje nowy adres rejestratorowi.

Musisz albo ustawić w konfiguracji tego rejestratora stały adres IP/manualny - na jakiś z podsieci, albo dopisać go w konfiguracji manualnego DHCP na routerze.

Jaki adres IP musisz wpisać, podam Ci, jak podasz wynik polecenia ipconfig /all wpisanego w konsoli, na dowolnym komputerze w tej sieci.

Zobacz: podstawowa-konfiguracja-domowego-routera-t439247.html

Porób zrzuty ekranu ze strony konfiguracyjnej Twojego routera, może uda się odnaleźć tam opcje: 1) wyświetlenia aktualnie podłączonych urządzeń (IP i MAC adres karty sieciowej), 2) możliwość powiązania adresu IP z MAC adresem karty sieciowej).

Zależy o jakim IP mowa, po twoim poście wnioskuję, że chodzi o IP w sieci LAN (prywatne IP), nie w sieci WAN (publiczne IP). Jeśli tak, to jeśli twój router nie oferuje rezerwacji adresów IP dla adresów MAC, to zmniejsz zakres adresów IP przydzielanych przez serwer DHCP, np. od 192.168.1.2 do 192.168.1.200, a adres 192.168.1.201 i wyższe wraz z maską podsieci i adresem bramy przypisz do rejestratora ręcznie i zawsze będziesz miał taki sam adres IP.

Dzięki.

W pierwszym poście jest zrzut ustawień mojego routera.

Mam opcje:

Configure the second IP address and subnet mask for LAN interface

IP - powiedzmy że wpisze 192.168.1.201 ale co w pole subnet mask gdzie znajdę ten adres drukarki i rejestratora? Bo w innym miejscu gdzie sa klienci sieci mam tylko IP i MAC adress.

No przecież pisałem, że musisz podać maskę i bramę również ręcznie (maska ta sama co w ustawieniach DHCP serwera, brama domyślna to adres IP routera). Ty nie masz szukać adresów urządzeń, tylko masz skonfigurować te urządzenia z takimi adresami, a jak to się robi, tego dokładnie Ci nie opiszę, bo nie wiem jak wygląda u Ciebie konfiguracja tych urządzeń.

Nie zapominaj o korzystaniu z polskich znaków, które wymagane są na tym forum, bo widzę, że je gubisz w niektórych wyrazach. Proszę poprawić swoje posty, inaczej będę musiał przenieść temat do kosza.

Ok

Ale subnet mask jest: 255.255.255.0

i jeśli taką wpisuje w dodatkowym IP to on mi gada że maska nie może być taka sama jak maska interfejsu LAN?

Nie w routerze! W ustawieniach rejestratora! A maska jest ok.

Dziękuję za pomoc wszystko się udało.

Niestety wystąpił kolejny problem.

TPSA zamontowała mi swój modem DSL i teraz kiedy chcę w np. drukarce przypisać IP np 10.0.0.255 bo w DSL-u ustawione są do 253 już drukarka nie jest widoczna i nie działa jak to było w poprzednim wypadku.

Proszę pomóżcie .

Romek

Jeśli ten adres ma 24-bitową maskę podsieci (255.255.255.0), to nie działa, ponieważ jest to adres rozgłoszeniowy dla tej sieci i nie powinno się go przypisywać urządzeniom końcowym. Spróbuj przypisać inny adres, niższy od 255 w ostatnim oktecie.

To znaczy jak przedtem wpisywałem IP w drukarce np. 192.168.1.201 to teraz przy DNS wprowadzałem 10.0.0.254 bo end IP jest …253 i niestety nic dalej to nie daje.

Na dole zrzut ustawień.

http://fotoo.pl/show.php?img=453014_dns.png.html

Bo jest tam też opcja aby ustawić statyczny adres IP ale nie wiem co mam wpisać w pole MAC Address:

" DHCP Static IP Lease

Enter the Mac address and Static IP address then click “Save/Apply” .

MAC Address: (XX:XX:XX:XX:XX:XX)

IP Address: (X.X.X.X)"

No i przy tej masce podsieci, jak pisałem, nie można przypisać adresu 10.0.0.255 urządzeniom końcowym (drukarka to urządzenie końcowe w sieci komputerowej), bo to adres rozgłoszeniowy. DHCP przydziela dynamicznie od 64 do 253, więc możesz dać adres niższy, niż 64, np. 63. Najlepiej ustal sobie tak, że router ma najwyższy adres w sieci, tzn. 10.0.0.254, komputery będą miały dynamiczny IP z zakresu 10.0.0.1 do 10.0.0.100, a drukarka i inne urządzenia, którym przypisujesz adres ręcznie od 10.0.0.101 - 10.0.0.200, przynajmniej będziesz miał jakiś porządek w adresacji.

Tu ustalasz, że dany MAC będzie miał zawsze ten sam adres IP, który będzie przydzielany automatycznie przez serwer DHCP, czyli np. PC1 zawsze będzie miał adres np. IP 10.0.0.10 w ten sposób uzyskuje stałą dzierżawę, tzn. ona nie wygasa i host nie zwolni tego adresu, a przynajmniej do czasu, aż nie zmienisz ustawień serwera DHCP…

Hmm

Zrobiłem tak: router ma teraz adres 10.0.0.254, komputery od 10.0.0.1 do 10.0.0.100, a drukarce (w jej właściwościach) nadałem 10.0.0.101 no i dalej nic.

Jak mnie to wkurza!! Drukarka jest mi mega potrzebna, jest to drukarka etykiet i muszę ją udostępnić na 4 stanowiska. TPSA zawsze coś namiesza było dobrze to wrzucili ten swój router, najchętniej to bym został przy starym ale teraz mam to łącze DSL i na starym nie było pełnej prędkości zamiast 10 to ok 5Mb/s. A może przez to, że to DSL to powinienem coś zmienić przy wpisywaniu IP w drukarce albo w DSL-u jakąś opcje zaznaczyć?

  1. Drukarka w jaki sposób podłączona jest do tego routera? Kablem czy bezprzewodowo? Jeśli kablem, to jakim i jaką ma długość?

  2. W jaki sposób przydzielasz adres drukarce, tj. logujesz się do panelu przez przeglądarkę czy może korzystasz z jakiejś aplikacji?

  3. Skąd łączysz się z drukarką, tj. z sieci wewnętrznej czy z zewnętrznej?

  4. Drukarka odpowiada na zapytania protokołu ICMP, tj. czy odpowiada na ping?

  5. Inne urządzenia w sieci łączą się normalnie ze sobą? Nie działa tylko drukarka?

Podaj mi jeszcze pełną adresację drukarki, tj. jej adres IP oraz maska podsieci. Sprawdź w ustawieniach security na routerze, czy coś nie jest blokowane.

  1. Kabel sieciowy, ok 1mb

  2. Drukarka zainstalowana jest na każdym komputerze (sterowniki z płyty) i w właściwościach dodaje nowy port wpisując (przedtem np. 192.168.1.201) 10.0.0.101

Uruchomiłem aplikacje drukarki do wyszukiwania i wynik mnie trochę zaskoczył:

IP: 192.168.1.201

S. Mask: 255.255.255.0

Gateway: 192.168.1.1

Dlaczego ma IP taki a nie taki jak w DSL np. 10.0.0.102 czy dlatego że nie jest bezpośrednio podpięta do DSL, a do swicha?

W każdym bądź razie wpisałem we właściwości drukarki ten adres, który wskazał program … i znowu nie reaguje :frowning:

  1. Ten program do wyszukiwania ją wyraźnie widzi.

  2. Bezpośrednio do swicha (poza komputerami) podłączona jest tylko ta drukarka pozostałe są udostępnione w Windowsie.

Jaki port? Chodzi Ci o adres IP? I we właściwościach czego to dodajesz?

Widocznie to stare ustawienia.

Switch tutaj nie ma wpływu na adresację sieci, to urządzenie warstwy 2 modelu ISO/OSI. No chyba, że to jest switch wbudowany w router z uruchomionym serwerem DHCP.

Ale jaki adres? Musisz mi podawać szczegóły, co i gdzie wpisujesz, bo tak to my nigdy do rozwiązania nie dojdziemy.

Widocznie jest z nią łączność, ale niekoniecznie komputer wie gdzie dokładnie wysyłać pakiety, dlatego sprawdź czy odpowiada na ping.

Czyli tylko drukarka jest podłączona do switcha? Komputery łączą się bezpośrednio z routerem? Co to jest za switch? Zarządzalny czy niezarządzalny? Jaki producent i model?

Program dołączony do drukarki który wyszukuje ją w sieci wskazuje mi adres 192.168.1.201 chyba faktycznie pokazuje stary adres ale dziwne bo przedtem jak zle podawałem IP w ustawieniach drukarki to ten program w ogóle nie znajdował jej.

Przedtem jak miałem normalny router było ok teraz zmieniło się tylko IP bo w DSL nie ma już formatu 192.168.1. … tylko 10.0.0. … , ale mam też rejestrator do kamer (dysk na który nagrywany jest materiał z monitoringu) i wszystko można oglądać przez przeglądarkę po wpisaniu IP nadałem temu urządzeniu IP 10.0.0.101 i wszystko jest ok/