Wi-Fi zrywa połączenie, słaby download

Witam. Posiadam internet Vectra 150Mb/s od trzech dni. Niestety problemem jest słaba jakość połączenia oraz słaby download. Często zdarza się, że zwyczajnie przerywa połączenie. Dodatkowo pobieranie jest bardzo słabe bo w granicach maksymalnie 2Mb/s. Postanowiłem połączyć się z routerem za pomocą kabla Ethernet i tu już problemu nie było, pobieranie w granicach 16Mb/s, raczej stabilne połączenie.
Mam Windows 10, laptop to Lenovo Z 710.

Tak wygląda transfer przy połączeniu Ethernetem:

A tak przez Wi-Fi:

Screen z menedżera urządzeń:

Bardzo proszę o pomoc bo niestety jestem laikiem w tej kwestii :slight_smile:

Transfer masz bardzo dobry. Nie zwracasz uwagi na jednostki. MB a Mb to dwie różne jednostki. Każdy bajt zawiera 8 bitów. Gdy przeliczysz 150Mbit na MB/s to uzyskasz poprawny wynik ok. 18,5MB/s. Niewiele mniej uzyskujesz, jednak pamiętaj że prędkość Internetu zależy od serwera. Nie każdy udostępni tak duży transfer dla pojedynczego IP.
Co do niskich prędkości na Wi-Fi - proponuje połączyć się z siecią 5GHz. Masz wydajną dwustrumieniową kartę Wi-Fi w standardzie AC, która bez trudu powinna obsłużyć taką prędkość łącza. Koniecznym warunkiem jest obsługa pasma 5GHz najlepiej w 802.11ac także na routerze.

W jaki sposób mogę się połączyć z siecią 5GHz?
I czy wtedy nie będzie już zrywać połączenia?

Aktualnie jesteś połączony z siecią 2.4GHz jak widać po ssid. Powinieneś mieć drugą sieć Wi-Fi o podobnej nazwie, o ile router obsługuje dual band. Jeśli nie, będziesz musiał pomyśleć o dokupieniu routera.
Problemy ze stabilnością mogą być przy paśmie 2.4GHz jeśli masz zatłoczony eter. Niemniej na kablu powinno być okej.

Router to Technicolor TC7230. Czy obsługuje on dual band? Na liście Wi-Fi mam tylko jeden kanał, własnie ten zaczynający się na 2.4G-Vectra. Innego nie widzę.

Ten router obsługuje standard 802.11ac więc z automatu obsługuje też pasmo 5GHz. Co najwyżej może być wyłączona druga sieć Wi-Fi. Jeśli masz możliwość zaloguj się do panelu administracyjnego i sprawdź.

Z płyty CD którą dostałem wchodzę w setup, wybieram access modem administration, przekierowuje mnie na stronę i muszę wpisać login i hasło. Niestety, nie wiem jakie jest…

Jeśli się nie mylę to standardowo login:admin hasło:admin. Jak zadziała to zmień sobie hasło

Już próbowałem i niestety nie dało się… jakieś jeszcze pomysły?

Napisz jaką prędkość internetu masz w umowie z dostawcą (ile powinno być). Zrób test na stronie http://speedof.me i pokaż obrazek.

W umowie mam 150Mb/s.

https://speedof.me/show.php?img=171223173759-4635.png

Ten speedtest jest mało wiarygodny bo wykorzystuje tylko jedno połączenie zamiast wielu.
U mnie niby jest tyle:

a w rzeczywistości

Do autora tematu: Jeżeli nie działa hasło i login admin/admin to prawdopodobnie nie masz dostępu do ustawień routera i należy włączyć sieć 5GHz poprzez panel klienta albo dzwoniąc na infolinię
Przy połączeniu 5 GHz ac powinna być osiągalna pełna prędkość twojego łącza.

W panelu klienta Vectra mam takie opcje:

  • Tryb pracy klienta (mam zaznaczony router, do wyboru jeszcze bridge)

  • Kanał transmisji bezprzewodowej (nie ma nic zaznaczone, do wyboru od 1 do 11)

A potem już tylko standardowe zmiana nazwy Wi-Fi, hasła itd…

W takim razie chyba tylko infolinia pomoże. Powinni uruchomić sieć na 5GHz

Szkoda, myślałem, że da się jakoś to załatwić bez pomocy Vectry.

Czy na pewno masz radio 5GHz w laptopie, bo to z N 7260 wygląda tak:

Intel® Wireless-N 7260 	 	802.11bgn 	300 Mbps
Intel® Dual Band Wireless-AC 7260 for Desktop	802.11ac 	867 Mbps 	
Intel® Dual Band Wireless-AC 7260 	802.11ac 	300/867 Mbps 	
Intel® Dual Band Wireless-N 7260  	802.11agn 	300 Mbps 	

No i czy myślisz że jak będzie radio 5GHz to będziesz maiła 150 Mb/s po wifi.

Standard 802.11ac działa na 5GHz właśnie. W dodatku przy jednostrumieniowym AC433 można osiągnąć do ok. 300Mbit w praktyce. Intel 7260 obsługuje 802.11ac 2x2.

A skąd przekonanie że on w laptopie ma ac , bo może ja coś nie widzę, a nie tą pierwszą kartę bgn. Czy te laptopy wychodziły tylko z ac. Tu nic nie ma o radiu 5GHz.

Możesz mieć racje, jeśli karty wychodziły w różnych wersjach to niekoniecznie autor może mieć model z obsługą AC i 5GHz.
@legeartis, możesz wrzucić screen z programu Aida64 - zakładka Sieć - Sieć PCI/PnP.

Proszę :slight_smile: