Wiatraczek nie kręci się automatycznie GPU

Witam miałem nie pisać o tym tematu ponieważ miałem wymienić tą kartę ale budżet stoi w miejscu więc postanowiłem działać obawiam się że coś jest nie tak z moją kartą GTX 550 Ti Gainward fakt stara, ale do tej pory muszę ją trzymać bo nie mam nic innego a zbieram na GTX 1080ti ale mniejsza, mianowicie temperatura w spoczynku dochodzi do 80 stopni ponieważ wiatrak zaczyna się kręcić dopiero wtedy jak jest 80 stopni schodzi do 73/74 i tak w kółko nie wiem na prawdę co mam zrobić już dodam że moja karta działa ciągle na maskymalnych zegarach tak jakby ciągle była pod obciążeniem nie wiem dlaczego, skanowałem komputer z wszelkiego malware adwcleanerem i mbam, bez rezultatu nic nie wykryło żadnego wirusa w biosie nie mam opcji smartfan ani nic takiego… po wymianie pasty termoprzewodzącej różnica w temperaturach 7 stopni mniej tylko…

mój sprzęt :
intel core i5 4690k
gtx 550 ti gainward
8gb ram
MSI B85M-G43

Za wszelką pomoc dziękuje

z opisu zachowania wiatraka to wygląda na chłodzenie półpasywne np. u mnie na gtx1080 włącza się przy 6o stopniach jako więc wieczna cisza.
zerknij jeszcze oprogramowaniem producenta karty.
strona produktu
na dole pisze że niby jest jakieś narzędzie expert tool czy coś.
najwyżej zrób zrzut po jego uruchomieniu i się dowiemy coś więcej.

Jaka pastę użyłeś :wink:
Wbrew pozorom różnica duża.
A na poważnie: obniż temperaturę startu trybu półpasywnego, ew. może w bbiosie będzie jakas opcja do kierowania GPU Fan :slight_smile:

tak to wygląda karta ciągle jest na maksymalnych zegarach auto wiatrak jest na 70 ale jak jest mniej niz 80 stopni to w ogóle się nie kręci, jeżeli miałoby to być chłodzenie półpasywne to strasznie dziwne ze od 80 stopni dopiero zaczyna działać i kręci sie na maksymalnych obrotach przy czym jest duzy halas z tych wiatraków, a były czyszczone… dosłownie na 1min zakreci sie na maxa i juz jest poniżej 80 stopni to sie nie kręci i tak w kółko…

A na poważnie: obniż temperaturę startu trybu półpasywnego

jak mam to zrobić?

Tego nie powiem Ci, nie mam tej karty/oprogramowania. Zobaczy w goglach czy dla msi nie ma jakiegoś tutoriala po angielsku i może tam będzie lub na ichniejszym forum zapytaj: “Hi guys, i would like to decrease the temperature limit for the silent mode. In other words, i want to turn on fans below 80 C, that I have now, any idea how I can do it?”.

Najpierw to bym proponował zdjąć chłodzenie karty i wymienić pastę, bo prawdopodobnie masz tam cement - nawet w trybie pasywnym 80 stopni na rdzeniu w idle to dużo, bardzo dużo.

Krzywą wentylatorów możesz ustawić w opcjach MSI Afterburner, klikając na zębatkę obok suwaka obrotów.

Właśnie krzywą też się bawiłem i w ogóle to nic nie zmienia. A co do wymiany to przeciez napisałem że wymieniałem to było dokładnie 2 dni temu. Może spróbuję zainstalować jakieś starsze wersje sterowników?
cały czas karta chodzi na 100% nawet na pulpicie…

Pokaż tę krzywą. Druga rzecz, skoro masz non stop 100%, nawet na pulpicie, to myślę, że masz w systemie minera co kopie Ci kryptowaluty. Jak masz W10 to możesz podejrzeć w Menedżerze zadań co Ci obciąża GPU.

Zależy jaką pastę dałeś, powiem C tak: pastą za 2.50, która dałem ostatnio znajomym i która zbiła temperaturę o 20stopni, to w święta spaliłem netbooka :wink: Celowo, rozbity ekran, touchpad popsuty i uszkodzone gniazdo zasilania w 10latku. Po nałożeniu takiej pasty i krótkiej pracy zaczął walić artefakty :wink: Artefaktów nie walił wyłącznie po ustawieniu “bokiem” na parapecie i w otwartym oknie :slight_smile:


Co do tego " minora " skanowałem komputer dwoma programami i nic nie wykryło jeżeli to jest to jak się tego pozbyć?

pastę dałem : thermaltake tg-4

Czyli nie mamy tu winnego;)

Nie jestem teraz pewien, ale być może nie masz stanów pośrednich na wentylatorze tj. masz tylko włączony i wyłączony. Wywal wszystkie stany z krzywej oprócz tego zaznaczonego, a zaznaczony na screenie przesuń na temperaturę np. 60 stopni.

Masz W10. Wejdź w Menedżer zadań, dodaj kolumnę GPU i zobacz który proces ciśnie po GPU.

W procesach też nie mam nic podejrzanego jedynie jakiś Antimalware Service Executable ale nie mogę tego wyłączyć pewnie nie ma takiej potrzeby nawet, bawiłem się krzywą nic to nie zmienia.

To Windows Defender. Dodałeś tę kolumnę, o którą prosiłem? Prawy klawisz myszy na którąkolwiek kolumnę i zaznacz GPU.

Nie rozumiem dokładnie jak mam tą kolumne dodać? jest napisane tam Aparat procesu graficznego o to Ci chodzi ?

Też tak to może być opisane. Dodaj i zobacz jak bardzo obciążone. Co do krzywej to wyłącz tryb automatyczny i popróbuj pobawić się suwakiem manualnie - za każdym razem trzeba nacisnąć OK. Powiedz czy wentylator zmienia obroty.

no nie ma tam nic podejrzanego są 3 procesy pisze że 2 na 0 % i jeden coś tam skacze do od 0,1 do 2,9% ale to jest tez systemowe, a co do krzywej ogarnąłem sobie tak że jest 38 stopnie w spoczynku teraz tylko ciągle irytuje mnie to że karta ma maxymalne zegary

Opcje zasilania Windows i daj Zrównoważona Wydajność, a jak to nie pomoże to w ustawieniach sterownika NVIDIA poszukaj czegoś podobnego.

zrobiłem tak i nic myślisz że odinstalowanie obecnych sterowników a zainstalowanie jakichś starszych by coś zmieniło ?