Większe temp. po wymianie pasty termoprzewodzącej

Siemka, moja pasta na GPU i CPU była… No tak właściwie to jej już NIE było. CPU jak i GPU miały wtedy około 41 stopni w IDLE. Po nałożeniu na nie pasty Zalman STG2 (tydzień temu) ich temperatura to 46-48 stopni w IDLE. Czym to jest spowodowane ? Może nałożyłem zbyt dużo pasty ? Na procka nakładałem metodą X (jest klasyfikowana jako najlepszy sposób nakładania pasty ze wszystkich) a na grafę “ziarnkiem” bo strasznie mały obszar miałem. Możliwe że za dużo nałożyłem czy czujniki mi szwankują?

Zależy ile nałożyłeś pasty. Całkiem możliwe, że trochę za dużo bo IMO to niemożliwe. Wygrzałeś pastę?

Zagotowałem wodę w czajniku do 100 stopni, wlałem do kubka i włożyłem tam pastę na jakieś 10 (?) minut, po czym od razu nałożyłem. Gorzej, że chyba źle zatrzasnąłem radiator, bo nie mogę teraz go zdjąć :smiley: (z grafą problemu nie ma)

Na pewno troszkę przedobrzyłeś,pasta nakładana od rogu do rogu procka jest poprawna,a np.Noctua zaleca na groszek.

Dodane 06.01.2012 (Pt) 18:41

Zobacz tym programem temperaturę http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr … 15982.html jest 32bit i 64 bit

Ja nie od rogu do rogu tylko około 3/4 przekątnej, w każdym bądź razie HWINFO pokazuje takie same temperatury…

To czeka Cię poprawka,a jaka obudowa ? przewiewna,wloty i wyloty nie zasłonięte ? Rozważ może opcję zmiany pasty !!

Ha ha, na pewno zmienię pastę, wydałem ostatnią gotówkę na pastę i przelew a teraz mam zamówić drugą… Po za tym Zalman STG2 jest bdb pastą. Obudowa to NZXT. Beta EVO , 1 wentylator oryginalny od obudowy z przodu , 2 wyloty po boku i prawie cały tył posiatkowany. Są wersje z 2 wylotami u góry, ja ich nie mam.

Co do poprawki - mogę po prostu zdjąć trochę pasty, czy od nowa ??

Tak,od nowa !

Nic od nowa . Właśnie 4 dni temu sam zmieniałem pastę na procku na Arctic Silver 5 i też mi temp podskoczyły z powodu zbyt grubej warstwy ( z 57 w stresie do 81 ). Szok . Szybko zdjąłem radiator i usunąłem połowę pasty ( bez nakładania nowej ) i od razu poskutkowało . Zdejmij radiator i plastykową kartą usuń część pasty . Akurat w tym wypadku mniej znaczy lepiej .

Dobra, dzięki za wasze rady, teraz pytanie jakim programem najlepiej wymęczyć procka ? Mam taki pomysł, żeby coś do benchmarku odpalić, żeby się aż gotował :smiley:

Kolego poczekaj aż pasta się wygrzeje,albo nakładaj tak

Hot CPU Tester

albo mu tego daj

http://www.dobreprogramy.pl/OCCT,Progra … 28567.html

OCCT używam u siebie i jest OK, polecam :slight_smile:

możesz jeszcze puścić taki

Linx 0.6.4 - Stress Test for O.C CPUs

tylko on to juz grzeje jak na pustyni

Real Temp GT + prime 95 i wyciskasz siódme poty z proca .

A ile czasu ma się wygrzewać ?? Mogę coś robić w między czasie ?

Prawidłowo to pasta powinna się wygrzewać ok. 150 godzin,a tymi programami to raczej się bada stabilność procesora,także daj jej troche czasu aż się wygrzeje bo wcale nie jest powiedziane,że żle nałożyłeś

(jak byś miał tę noctuę to faktycznie ona nie wymaga wygrzewania)

P.S

pisząć 150 godzin miałem na myśli wygrzewanie pasty,ale bez użycia tych programów,a co do tego czy możesz coś robić podczas wygrzewania-oczywiście że tak

Różne wersje krążą, niektórzy podają że powinno katować się 13-15 godzin procesor bez chwili spoczynku na 100%, ale osobiście bym nie ryzykował, bo bałbym się, że coś się może stać (chociaż niby nie powinno). Wiadomo, że warto wygrzać tylko nigdzie nie ma opisanego jasno jak to zrobić popartymi dowodami.

Owszem, metoda “X” jest najwydajniejszą metodą ale niewykluczone, że właśnie tutaj jest większe ryzyko przedawkowania pasty. W każdym razie ja na co dzień używam standardowej metody aplikacji pasty (równomierne rozprowadzenie pasty na procesorze).

Zdjąłem ciut pasty, wygrzewałem 45 minut, i temperatura z 46-48 spadła do 42-43 :smiley: (procesora)

Co do grafy, wygrzewałem tylko 10 minut bo mi komp mulił i spadło o 1-2 stopnie.

Dzięki panowie za pomoc !