Wiele AP - jedna sieć WiFi

Ten sam SSID i dokładnie ta sama konfiguracja zabezpieczeń, ten sam tryb i hasło.
Nie wiem na ile panujesz nad tym sprzętem, ale gdy nazwa sieci jest wspólna, zwykle nie ma możliwości połączenia się z innym AP niż najmocniejszy, więc gdy ten najmocniejszy się zawiesi, to nie da się przełączyć na sąsiedni, przez co większy obszar jest bez usługi.

Dlatego mogę zainwestować w coś co się będzie mniej wieszać :wink:
Może polecicie jakieś dobre niezawodne AP.

Unifi AP AC; LITE lub LR.
Cena w porównaniu do tp-linków może wydawać się zaporowa, ale to rozwiązanie na lata :slight_smile:
Bez wieszania, bez problemów.

TP-Linków nie ma co porównywać nawet, bo to sprzęt z licznymi kompromisami, aby cena była w miarę niska.

Przede wszystkim AP z roamingiem. Wspomniany UAP LR to dobre rozwiązanie. Do Unifi Cloud Key lub VMka z Unifi kontroler i masz centralne zarządzanie wszystki AP. Niezależnie czy masz ich 3 czy 300.

Zamiast 3 TP Linków często wystarczy jeden UAP LR. Jednak zależy to od domu. Znam przypadek, że teoretycznie powinno wszystko działać bo jest sporo otwartej przestrzeni, a jednak w jednym miejscu jest martwy punkt.


Na razie zamówiłem 2 takie, jak nie sprawdzą się to jeszcze uda mi się oddać do 14 dni :wink:

Pobierz sobie obraz VM unifi controler, bedzie Ci potrzebny.

https://www.ubnt.com/download/unifi/default/default/unifi-5520-controller-debianubuntu-linux

O to chodzi? :slight_smile:

Jako, że to urządzenie powiedzmy klasy enterprise przeznaczone głównie do działania w kilku-kilkuset sztukach naraz to do jego zarządzania stworzono kontroler, w którym można skonfigurować i przeglądać statystyki z access pointów.
Aby skonfigurować twoje dwa AP, musisz skorzystać z tego kontrolera.
Możesz je zainstalować na swoim PC, skonfigurować urządzenia i zapomnieć o nim.
Wygodniej mieć kontroler uruchomiony gdzieś na stałe do monitorowania urządzeń, co jednak nie jest wymagane :slight_smile:

1 polubienie

Tak :slight_smile:

Nie tylko przeglądać, ale i aktualizować, namierzać itp. Bardzo wygodne jest dopinanie urządzeń, szczególnie jak ma się Unifi Cloud Key, ktory sam wykrywa nowe unifi wpięte do sieci. Propagowanie zmian itp.

Trzeba ustawić wszystko na to samo (osobliwie KANAŁ, nie Auto), oczywiście tylko główny router jest serwerem DHCP. AP połączone przewodowo z routerem pracują w trybie AP (mogą to zresztą być inne routery, czasem taniej wychodzi kupić router i używać go jako switcha plus AP!!!). AP mogą mieć adresy statyczne spoza DHCP, wtedy łatwiej zarządzać inwentarzem. Można biegać z telefonem i idealnie przełącza się bez gubienia pakietów.

Panie, daj Pan spokój. Już w 20 wieku wymyślono coś takiego jak DHCP, a Ty tu wyjeżdżasz ze statycznymi adresami.

AP powinny same się dogadać na jakim kanale słuchają i przy roamingu nie powinny siać wszystkie na jednym kanale.

Janusziwanie na tp linkach za 50 zł nic nie da, stworzy tylko probleny, a w o stateczności może wyjść drozej, o cennym czasie na szukanie przyczyn problemów już nie wspominam.

Ja bym dopisał skonfigurowanie 11(r/k/v) to listy rzeczy do zrobienia jeśli chce ktoś na APekach z palucha ustawiać SSID, klucze i kanały…

To też można zrobić na ktrolerze Unifi :wink: Nie wszystkie unifi muszą rozgłaszać tę samą sieć.

Oj początkowo odpisywałem @tomaszszymacha, a potem gdzieś urwało odniesienie.

1 polubienie

My tu piszemy o domu, a nie o firmie na kilkadziesiąt AP!!! A Pan, miast “dać spokój”, z kontrolerem wyjeżdża. Właśnie po to januszowe TP-linki za 50 zł obsługują samoczynnie SCA (single channel access), coby w domu NIE KOMBINOWAĆ ze sprzętem klasy enterprise (tudzież softem na linuksie).

Pogadamy, gdy zgrzeczniejesz.

Tak mam zrobione i kilka lat chodzi ZAJEFAJNIE!. Nic nie kombinujcie ustawcie tak jak Pan Tomasz pisze. Zaznaczę że dobrze ustawić szerokość kanału na 20Mhz a nie na 20/40Mhz dlaczego poczytajcie sobie

A post was split to a new topic: Wybór urządzeń do sieci Mesh