Wybór urządzeń do sieci Mesh

Proszę o poradę. Stoję przed wyborem:
mesh na 3 urządzeniaach np. TP LINK DECO M5
lub
2 urządzenia Ubiquiti UniFi AP AC Long Range.
Biuro w budynku 2 piętrowym ok 250 mkw, internet z kablówki po światłowodzie, rozpiętość 20m. Dodam że router od dostawcy internetu jest raczej słaby, więc polecają mi go ustawić jako bridge a wifi puścić z czegoś innego (w przypadku mesh z pierwszego urządzenia, w przypadku Ubiquiti nie wiem… ). Zależy mi także aby w biurze była jedna sieć (zarówno na parterze jak i na piętrze), tak aby przemieszczając się z urządzeniem końcowym nie trzeba było przełączać sieci.
Ubiquiti czy mesh? Co myślicie w ogóle o sieciach mesh?

Nie podpinaj się pod cudze i w dodatku stare wątki tylko zawsze zakładaj swój. Niepotrzebnie robisz bałagan.

sieci mesh, czy AP ustawìone na tę samą nazwę i hasło na różnych pasmach to prawie to samo, główna różnica jest taka, że mesh ma często dodatkowe oprogramowanie, które “ulepsza przełączanie”, ponoć :slight_smile:

Dużo zależy od tego jaki jest rozkład pomieszczeń, czy są gdzieś w środku “przeszkadzajki” dla sygnału, etc.

Oba modele mają siłę sygnału wg standardu tj 20 i 23 dBm, więc ja też bym sugerował wyłączyć wifi na routerze od dostawcy jeżeli jest słaby i wziąć Deco M5. Nie miałem tego modelu w rękach ale miałem dostęp do mesh zrobionego na tp linkach na około 30 urządzeń, działało bez problemów.

Za Deco M5 przemawia ilość urządzeń: jest o 1 więcej i łatwo podłączyć kolejne z serii co realnie przełoży się na zasięg sieci i łatwą rozbudowę jeżeli będzie taka potrzeba. Poza tym ciekawym dodatkiem jest wbudowany trend micro i priorytety dla aplikacji.

Polecam MikroTik Audience. Konfiguruje się wręcz trywialnie, działa znakomicie i ładnie wygląda.

Zawsze pewniejsze jest połączenie kablem punktów dostępowych.

Jeżeli jednak doprowadzenie przewodu jest utrudnione, lub niemożliwe warto rozważyć rozwiązania typu mesh.

Patrząc na cenę MikroTik Audience to ja osobiście poszedł bym w 2x Synology MR2200ac. Jakoś zdecydowanie bardziej ufna firma i według mnie jak ktoś nie jest obeznany super w sieciach, dużo łatwiejsza konfiguracja i po polsku w pełni. Niestety w Mikrotiku polskiego na próżno szukać w konfiguracji przez WWW. Nie zachwalam, tylko pisze argumenty, które dla mnie były priorytetem. Mam to 4 miesiąc i działa super. Myślę poważnie nad drugą sztuką właśnie na Mesh, aczkolwiek na razie nie jest mi to nie zbędne.

Nie, trudniejsza. Bo w MT klikasz przycisk i się parują kolejne punkty. A zarządzać możesz na multum sposobów, np. apką na telefon.

Synology Mesh ma to samo, TP-Linki tez to samo bo na tym ten wynalazek Mesh polega, ze konfigurujesz podstawowy router, a pozostałe dołączasz i same pobierają konfiguracje z głównego więc MikroTik Ameryki nie odkryć razem z Tobą.

Ja wole zarządzać konfiguracją routera przez WWW bo wygodniej niż stukać na smartfonie i w dodatku ta konfiguracja odbywa się po Wi-Fi, a nie po kablu co nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem w kwestii konfiguracji.

Dlatego można apką, przez WWW i aplikacją dedykowaną.