Wielki chaos z tym LINUXEM

Szczerze mówiąc to ja się nie dziwie dlaczego ludzie nie chcą przechodzić z Windowsa na Linuxa.

Pozwód jest prosty - informacje o systemie sta tak niespójne, że trzeba sie nieźle naszukać by cokolwiek znaleźć.

Jestem laikiem w linuxie. Udało mi sie jednak ustalić dzieki temu forym, że najpopularniejszy jest ubuntu. Okazuje się dalej, że w związku z moim starym PC-tem Procek AMD Duron 900 MHz i 192 RAM ubuntu mi nie podoła, zatem zacząlem szukac i znalazłem że niby bardziej optymalne bedzie Xubuntu, ale znów nie kumam który plik na jaką architektórę amd64 i368 czy ppc ?? to jeszcze nie koniec. Ktos kto nie ma zielonego pojęcia o tym systemie stanie jeszcze przed jednym dylematem czy Decktop (live CD) czy alternate?

Fakt zrzuty ekranu sa fajne opinie poniekąd tez, ale fakt, że człowiek stoi przed takim wyborem większośc odstręcza. Ja np. do tej pory nie wiem co mam ściągnąc z netu.

Xubuntu i386 LIVE CD. Bedzie dzialal. :slight_smile:

Najlepszy jest SUSE, zainstaluj sobie a zobaczysz :slight_smile:

tenol jeżeli Ty masz takie problemy, to co będzie potem :roll:

nie chcę być zgryźliwy, ale taka jest prawda. narobiłeś szumu o to co było wałkowane parę razy nawet na tym forum (pomijając kwestwię, że to tylko zwykły wybór cd!). widocznie nie szukałeś.

Twoja przygoda z Linuksem skończy się szybciej, niż się zaczęła.

wydaje mi się, że powód jest jeszcze prostszy - linuks nie jest dla ludzi, którzy nie umieją szukać na google.pl i forumowych szukajkach.

Na twój procesor ściągnij plik i368.

Jak ściągniesz płytke Alternate system bedzie identyczny taki jak z Live CD, tylko, że wersja Alternate posiada instalator textowy taki jaki był w poprzednich wersjach Ubuntu, a w Live CD graficzny :slight_smile:

proponuje sciagnac nomalne ubuntu i368 live cd i doinstalować XFCE i KDE wtedy ebdziesz mial wiecej programow i 3 srodowiska graficzne do wyboru… jak wybierzesz XFCE podczas logowania to bedziesz mial xubuntu, jak gnome to ubuntu a jak KDE to Kubuntu… a wystarczy wiedziec troche o procesorach i jzu wiesz jaki linux wybrac i nie wybieraj zadnego gdzie jest napisane 64 bo to jest na 64 bitowy procek

Ok dzięki chłopaki!

Moze i na forach było jak pisze kolega freedom, ale wystarczy wpisać architektury i386, ppc, amd64 i w wyszukiwarce googla wyskakuje wielkie nic, kolega może sobie sprawdzić, a w wyszukiwarce forum kilkanascie stron i żadna nie na temat :frowning:

Co do szumu, to faktem jest, ze troche te informacje sa rozmyte a stronka http://www.ubuntu.pl mało czytelna tzn tam jest duzo informacji dla kogos kto juz maaa od jakiedoś czasu ten system. powinna byc propsta tabela - patrzysz swoje parametry i szybko odczytujesz co i jakie masz ściągać.

Wielkie dzięki dla: przemo86 Dede ddr94 - konkretnie rzeczowo i na temat. :smiley:

Co do forum i tego tematu - ja nie krzycze nie probie halasu, poprostu próbuję:

a. znalexć fachową pomoc;

b. uświadomić sympatykom i ludziom, którzy tworzą linuxa, ze to wcale nie jest wszystko oczywiste.

Dzieki za odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich :smiley:

co jest w tym suse najlepeszego? :lol:

A to z wiedzą o Linuksie nie ma akurtat nic wspólnego. To raczej jest z zakresu podstwowej wiedzy o sprzęcie. A skoro nawet nie wiesz jaką architrkturę posiada Twój procesor, to wybacz…

cóż, nie kryrtykujmy chłopaka, może i mało wie o swoim sprzecie ale ważne, że próbuję zacząć przygodę z linuxem (mam nadzieje, że nie zrezygnuje z niego)

powodzenia 8)

Kolega areh to raczej jeden z tych co wszystkie rozumy informatyczne postradali.

Otóż nie wiem jaką ma architekturę obsługije mój procesor i informuję jak dotąd mi to do szczęścia nie było potrzebne

Skoro wgardzasz takimi postami (tu zwrot do areh`a), a wszystko na to wskazuje to nie odpisuj - proste - a to znów z podstawowego zakresu dobrej kultury :smiley:

Skoro nie wiesz PODSTAWOWYCH rzeczy o sprzęcie to po pakujesz się w Linux?

żeby się dowiedzieć?

:o jeszcze trochę to zostane pobity, za to że pytam :shock:

Klepa nasz kolega tenol może nie interesuje się sprzętem i nie wie o nim zadużo to nie znaczy, że nie może spróbować przygody z Linuxem i nie oznacza to również że nie ma szans na posatwienie i skonfigurowanie Linuxa…

widziałem kilka screen`ów ubuntu i słyszałem, ze jest lepszym sytsemem operacyjnym tylko nie wiedziałem, ze trzeba tyle wiedziec o swoim kompie i, ze instalacja napatoczy tyle problemów :stuck_out_tongue:

Na przyszlosc, to nie ma architektury i368 tylko i386 :evil:

Wzruszyla mnie twoja historia…

PS: Temat nadaje sie wylacznie do smietnika :?

masz racje niewiem poco takie klody pod nogi poczatkujacym :o :lol:

Napisałem mu na pw ale napiszę do wszystkich. Alternate CD umożliwia instalacje w trybie tekstowym, zalecana jest dla osób posiadających 128 ram lub mniej. Dla użytkowników o większej ilości ram zalecana jest wersja DesktopCD czyli instalacja w trybie graficznym. 64 oznacza płytę dla procesorów 64-bitowych.

http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/relea … p-i386.iso

stąd ściągniesz Xubuntu dla twojego procesora. w wolnym czasie poczytaj to:

http://d4r3k.jogger.pl/2006/08/20/jak-z … -z-ubuntu/