Wifi problem z prędkością

(Polder9) #1

Witam wszystkich.

Mam parę problemów z internetem.

1)Niedawno podpisałem umowę z Vectrą na internet 40mb/s z routerem cisco epc3925 początkowo były jakieś drobne problemy typu internet działał na 1 komputerze ale po telefonie wszystko się naprawiło jednak nie do końca. Zamiast tych 40mb/s mam 20mb/s przez wifi jednak po kablu wszystko jest ok. Sprawdzałem czy to może karta sieciowa starej generacji jednak jest nie (broadcom 802.11g). Po spędzonych 20 minutach na rozmowie z konsultantem i po wykonaniu jego czynnościach takich jak resety itp nic się nie zmieniło. Odwiedziłem siedzibę vectry i usłyszałem odpowiedz "nie gwarantujemy prędkości po wifi 40mb/s" dobra można sie z tym zgodzić jednak czy skoro nie gwarantują jej to czy ta predkość nie powinna być różna a nie stała tj 20mb/s?

2) Moim drugim problemem jest wejście do ustawień routera przez adres 192.168.0.1. w instrukcji napisane jest żeby zalogować się z pustym użytkownikiem i hasłem jednak wyskakuje napis że nie poprawne dane.

Nie wiem czy na forum ktoś mi pomoże, czy będę musiał dalej dzwonić. Z góry dzięki.

(manieKMP) #2

Może dostawca (Vectra) założył hasło na router. Można by go zresetować (przywrócenie ustawień fabrycznych), ale wtedy pewnie straciłbyś połączenie z siecią (dostawca mógł sprzęt wstępnie przygotować do łączności z jego infrastrukturą).

No cóż, bez dostępu do panelu routera nie dowiesz się czy nie ma tam ustawionego ograniczenia, a o dane logowania do routera możesz jedynie pytać ISP (ewentualnie sprawdzić czy nie ustawiono loginu i hasła na "admin" lub "root").

(Polder9) #3

Też myślałem nad resetem tylko że później problem będę miał z konfiguracją.. Najlepsze jest to że koleś z pommocy technicznej powiedział mi że na tym routerze nie zaloguje sie do panelu sterowania czy to jest możliwe? Skoro tego nie mozna zrobić to czemu w instrukcji jest wszystko opisane? Dziwne to wszystko dla mnie.. Próbowałem już wpisywać różne standardowe loginy i nic.

(manieKMP) #4

Raczej wątpię by vectra brandowała soft do routerów (bo po wpisaniu adresu coś Ci się wyświetla?).

Znalazłem właśnie temat (internet-vectry-konfiguracja-cisco-epc3925-t500464.html), w którym użytkownik zaryzykował reset i po 30sek ISP z automatu "odświeżył" ustawienia (przywrócił własne). Innymi słowy wiele z tym routerem nie zdziałasz, jedynie pobawisz się w ciuciubabkę z vectrą (która jest najwyraźniej jak beton, nie do przebicia), bo sądzę że ograniczenie jest ustawione na tym epc3925 (w instrukcji masz zapis o takim ustawieniu). Z mojej strony mogę Tobie chyba tylko doradzić zainwestowanie we własny router, który podpiąłbyś kablem do tego sprzętu od ISP -skoro po kablu masz full prędkość- i skonfigurował go pod siebie. Dzięki temu nie będą Tobie ucinać łącza po wifi (wireless miałbyś ze swojego routera).

(Polder9) #5

Tak po wpisaniu adresu mam normalna stronę do logowania gdzie należy podać użytkownika i hasło. To polecieli sobie po całej linii z klientem. Specjalnie została podpisana umowa żeby dostać router niż kupować własny z obliczeń taniej trochę wyszło a wiadomo dla studenta każda złotówka ważna :stuck_out_tongue: Może gdyby technik przyszedł coś by więcej powiedział? Widziałem jeszcze w internecie inne rozwiązanie http://www.wykop.pl/ramka/180808/zbyt-w ... en-sposob/ ale nie wiem czy warto wychodzić na taką walkę..

(manieKMP) #6

Czyli ogólnie rzecz ujmując:

• modem-router epc3925 dałoby się skonfigurować spod panelu (przez przeglądarkę), ale ISP go zablokował własnym loginem i hasłem

• jest możliwe, że część konfiguracji wifi jest błędna (na oko ze 2-3 kliknięcia w ustawieniach tego routera, mogłyby rozwiązać problem), przez co ogranicza* prędkości bezprzewodowe (wykluczając czynniki zewnętrzne: przeszkody, zakłócenia -ta stała prędkość jest kluczowa dla hipotezy błędu...)

• reset routera daje dostęp do panelu, ale ISP i tak po wykryciu połączenia z urządzeniem, wyśle własny konfig* (wraz z loginem i hasłem)

• dzięki upierdliwości "procedur" dostawcy (brak dostępu do konfiguracji urządzenia...), użytkownik "musi" się pogodzić z uciętym łączem po wifi, albo uwiązywać się kablem (takie atrakcje wliczone są chyba w cenę dostępu do internetu :wink:)

• za sprawą "mentalnego betonu" ISP ("nie da się", "nie jest gwarantowane"), choć urządzenie spełnia "wymagania" -przynajmniej po czytaniu specyfikacji z sieci-, klient/użytkownik nic na to nie poradzi -płacenie pełnej kwoty za pół usługi w danym przypadku (wifi).

• stwierdzenie, że "oszczędzając, dwa razy się traci" jest niejako sztucznie prawdziwe (co można sobie skwitować tak: sprzęt od ISP ma możliwości, ale jeśli chcesz je posiadać, najlepiej kup sobie własny, dostawca tego nie gwarantuje... :wink:)

*konfiguracja jest robiona na jedno kopyto dla wszystkich (możliwe że sprzed czasów oferty powyżej 20Mb/s...)

I jeden z lepszych tekstów :wink:

A gdyby dali dostęp do ustawień modemu wifi, to:

-częstotliwość (kanał) można by zmienić na niekolidujący z resztą

-(jeśli możliwe) zwiększyć siłę sygnału, aby go poprawić ze względu na przeszkody

-ustawić dane szyfrowanie na bardziej odpowiednie do warunków (albo je wyłączyć wedle potrzeby)

Wtedy, w ostateczności podłączyć komputer kablem, który de facto w dzisiejszych czasach jest nieco archaiczny (laptopy, tablety, smartphone'y...)

A co do multimiedii z linku, teraz w sumie jestem zadowolony z decyzji zakupu wr740n dla ciotki ("skusiłem" ją na uwolnienie lapka od kabla eth, w którym połamała wtyczkę, a że kobieta nietechniczna... zleciła bym się tym zajął :wink:), a nie brania od ISP ichniego modemu z wifi (bo był w założeniu cisco jak Twój, tyle że z anteną lub zakup własny). Coś czuję, że w jej wypadku mogłyby dojść do podobnych perypetii jak Twoje (też pewnie blokują dostęp do ustawień tak jak Vectra).

PS. Jest w sumie jeszcze pewna możliwość testu. Jeśli masz znajomego, który pożyczyłby Tobie router z wifi, mógłbyś sprawdzić jak się przedstawia sytuacja gdy przez niego byś się łączył po wifi (raczej miałbyś pełną prędkość).

(Polder9) #7

Właśnie widziałem sporo opinii o tym, że te ustawienia zaraz się wczytają takie jak teraz. Odległość ani zakłócenia odpadają, laptop stoi przy samym routerze. Kumpel podpisał umowę też na 40mb/s w Vectrze zobaczymy za parę dni jak u niego stoją sprawy. Gdybym wiedział wcześniej, że takie cyrki będą to bym sam kupił router i nie byłoby problemu, a teraz ciągnąć kable jak chce się pełną prędkość. Oczywiście nic wcześniej o tym nie mówili typu, że nie dostane się do routera ani, że nie wykorzystam całej mocy na wifi to tylko świadczy o dostawcy i szacunku do klienta, ale tak to u nas niestety jest. No nic będę jeszcze próbował zadzwonić do pomocy technicznej ale to chyba będzie strata czasu i pieniędzy. Dzięki za pomoc :wink: