Wifi z kabla ethernet

Witam. Mieszkam w akademiku z kumplem i w pokoju mamy tylko kabel Ethernet(rjotka), który wychodzi ze ściany.
W jaki sposób z tego kabla można zrobić wifi?
Wystarczy jakis router? Jak to zrobić?

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Tak, wystarczy jakikolwiek Router WiFi.

@anon39184098 przeleżałeś pod śniegiem ostatnie 15 lat?

@anon41799040 co dokładnie masz na myśli?

@bachus dokładnie na myśli mam to, że WiFi to nie jest technologia z kosmosu. I wystarczy szepnąć kilka słów-kluczy Wujkowi Google, żeby z marszu dostać rozwiązanie na tacy.

No niekoniecznie wystarczy, bo szukalem i wszedzie jakies protokoły, ip prywatne publiczne, nie wiem skad to wszystko wziąć

Kup router, podepnij ten kabel w gniazdo WAN. Koniec - to uproszczona wersja.
W wersji realnej pasuje zalogować się na ten router i ustawić rozsądne hasło na WiFi. Informacje jak to robić znajdziesz w instrukcji do routera.

No i czasem może być konieczne ustawienie adresu MAC po stronie WAN.

2 polubienia

W wielu akademikach jest zakaz dołączania do sieci własnych routerów, o czym najwyraźniej nie wszyscy wiedzą. @anon39184098 dowiedz się u swojego administratora sieci co możecie zrobić, żeby łączyć się bezprzewodowo.

Podłączyłem najtanszy router wszystko działa.
Nikt mi nie mówił o zakazie.
Dlaczego ma byc to niedozwolone?
Jest możliwość zeby sprawdzili czy używam routera?

A kto płaci za internet? Nic nigdy nie ma za darmo…

Oczywiście, mogą sprawdzać TTL pakietów i na tej podstawie ocenić ile kroków pośrednich wykonała paczka danych zanim trafiła do nich. Co oczywiście można przekonfigurować, a oni mogą też włączyć zmniejszanie TTL itd. :slight_smile:
Z adminami najlepiej żyć w zgodzie :slight_smile:

Przecież to bez różnicy. I tam mam interent i tak, teraz bezprzewodowo

Skoro moge kablem połączyć ikes tam komputerów to czemu nie mozna bezprzewodowo

Możesz, ale niekoniecznie przez router. Jak kablem to switchem, nie zmienia się adresacja i dalej jest jeden serwer DHCP. W przypadku routera tworzysz nową podsieć i mogą się dziać dziwne rzeczy.

Dziwne rzeczy to znaczy co? Źródło Internetu sie nie zmienia a jaka roznica jest czy internet biore przez kabel czy przez wifi. Zużywam go tyle samo

Przeczytałem regulamin akademików i nie ma wzmianki o tym.
Jest napisane o zakazie wnoszenia alkoholu na teren akademika i ciszy nocnej o 23, a zdarzają się imprezy o 2 w nocy, po których wszędzie leżą butelki…

Większość routerów może być przełączona w tryb punktu dostępowego, i żadne nowe podsieci czy serwery dhcp się nie tworzą.

Czyli mogę legalnie korzystać z tego routera? Jak ustawić ten punkt dostępności?

Wystarczy porozmawiać z kierownikiem akademika w tej sprawie i tyle…

Zapytam to pewnie zabronia xd

A dopóki dzialam zgodnie z regulaminem to moga mi co najwyzej zabronić dalszego użytku routera