Win 7 vs. Vista

Cała masa ludzi “bije” się, że Vista to syf a 7 to super system. Moim zdaniem 7 a Vista niczym się, nie różni prócz zmienionym GUI oraz dodanych paru opcjom, dla użytkownika końcowego raczej mało przydatnych. Wymagania są te same, oczywiście na komputery (1,8GHz, 1024 MB RAM) lepiej zoptymalizowana. Dla osoby posiadającej (2.0GHZ x 2, 4096 RAM) nie zauważy różnicy. Podobnie jest z wersjami x64 obydwóch systemów. Ja osobiście testując oba systemy na tym samym komputerze z tyloma samymi programami, czysto po reinstalacji, zauważyłem lekki spadek wydajności przy niektórych programach w przeciwieństwie do x64(może mi się wydawało). Vista i 7 to są praktycznie te same systemy operacyjne działające tak samo wydajnie na dobrych maszynach. Nie chodzi mi tu (gg, internet, word) tylko kiedy są wykorzystywane do prawdziwej pracy, bazy danych SQL, Visual Studio itp., porządnie obciążających nasz PC. Na koniec chciałbym dodać czego pewnie nie wie większość użytkowników, pełną kontrolę, nad systemem można uzyskać korzystając( od Visty wbudowane w system) z narzędzia PowerShell, jest to konsola na wzór konsoli linuxowej. Dodam też, że Microsoft chciał wydając Viste nałożyć nowe standardy, zainteresowanie x64, nowe jądro. Dzięki niej droga do kolejnego systemu została przetarta dlatego 7 spotyka się z tak entuzjastycznym przyjęciem, bo brudna robotę odwaliła Vista.

Nie ma jeszcze wersji końcowej windows 7, więc jeszcze nie porównujmy tych systemów.

A co do Visty to nie jest taka zła jest o niej piszą, sam bym ją używał jak bym miał kasę na jej zakup.

PS.

Popraw nazwę tematu z us na vs.

Sumek:

Obecnie pracuje na Viście Home Premium (SP1), parametry mojego laptopa: pamięć RAM 2048MB, procesor: Intel Pentium Dual Core T2330 1,6GHz i nie narzekam system pracuje komfortowo, stabilnie.

Co do Windows 7 to fakt to będzie raczej druga Vista tylko trochę zoptymalizowana i przerobiona.

To prawda nie należy porównywać, ale gdy przyjrzymy się Viście beta lub RC to też ja podobnie zachwalano jak 7, że nowy interfejs graficzny, zabezpieczenia, opcje, nowości i w ogóle. Jak ktoś chce to wyciśnie z Visty więcej niż z 7;)

To prawda, ale te zabezpieczenia od microsoft to lipa, przecież miesiąc po premierze Visty był już crack (wiem to, bo moi koledzy są piratami).

7 znudzi im się w końcowej wersji i też będą narzekać.

Z tego co pamiętam, to cracki zatrzymujące odliczanie dni były kilka dni przed premierą :lol: Dopiero później wyszedł oem patch od paradoxa :wink:

U mnie wersje 64 obu tych systemów działają równie dobrze. Pracuję jednak na Viście i uważam ją za najlepszy obecnie system (oczywiście 64).

Kamil321 a nie ma u Ciebie, spowolnień na x64 z programami x32? Bądź innych spowolnień? Mnie się wydawało, że jakby ciut wolniej czasami działała, zwłaszcza przy uruchamianiu programów.

poczekajmy na końcową wersje windows 7 i wtedy oceniajmy a nie teraz jak jest beta jak na moje vista ultimate to syf ma tyle nie dorobinych rzeczy że głowa boli mam nadzieje że windows 7 będzie lepiej dopracowany i szybszy a mój komp tego pragnie;p

Nie, wszystko działa tak samo jak na viście 32 (też miałem przez pewien czas). Czasami system zwolni, ale to tylko jak odpalę na raz np. assassin’s creed, operę, kilka okien eksploratora przy włączonym aero i aimpa :lol: . 95% programów, które mam, jest pod 32 bity, ale vista 64 działa wyraźnie szybciej i stabilniej niż 32.

u mnie narazie vista x64 działa szybciej i stabilniej od 7 x64 mimo, że vistę mam już zapchaną, a 7 jest świeżo po instalacji. mam nadzieję, że 7 po premierze będzie lepszy bo narazie nie widzę powodów żeby przechodzić z visty na 7. oczywiście to jest moje skromne zdanie, może inni odczuwają przyrost szybkości pod 7, ale ja tak nie mam, u mnie vista działa poprostu lepiej :slight_smile:

Ja również używam Visty Ultimate x64 od początku gdy tylko wyszła (legalna)… jak kolega @sumek zauważył na dobrym sprzęcie nie ma zauważalnych spadków mocy przerobowej, mam Q9300, 8 GB DDR3 ma Asus-ie P5Q Deluxe, do tego VeociRaptor 300GB na system i na dane WD Caviar Black 1TB… testując win7 7068 x64 i wcześniejsze builidy również nie zauważyłem większego lub mniejszego spadku i wzrostu możliwości obliczeniowych mojego kompa, oczywiście nie przeprowadzałem jakichkolwiek większych testów… zainstalowałem standardowo PS CS4, parę gierek i takich tam programików… Niestety win7 7077 nie mogę u siebie zainstalować z niewiadomych przyczyn, przy instalacji wyskakuje okienko i prosi mnie o włożenie DVD ze sterownikami… ale niestety nie jest napisane jakie sterowniki potrzebuje… a chciałbym potestować i porównać ten builid.

tg_2009-04-18_16.14.13.jpg

Ja odkąd otrzymałem Vistę w ramach programu dla studentów (ok. 7 miesięcy temu) korzystałem z wersji business…

Była stabilna, wydajna, nie miałem najmniejszych problemów z jakimikolwiek programami.

I nie wiem dlaczego ludzie tak biadolą na ten system. Bo słabo chodzi? Trochę przebajerowany, więc trzeba się liczyć z większymi wymaganiami.

Teraz na lapku mam preinstalowaną (oczyszczoną przeze mnie) Vistę Home Premium i również nie narzekam. Wśród znajomych z grupy zostałem zaraz zasypany tekstami w stylu ‘po co ci vista, zainstaluj sobie xp i zobacz jak będzie chodził’…

Co do Win 7 - jak wyjdzie i będzie dostępny dla studentów, napewno się na niego przesiądę :slight_smile:

Niestety co do bety, jest cholernie podobna do visty, także ja nie wiem co tak na prawdę oni pozmieniali? Na pierwszy rzut oka to prawie brak różnic, wliczając w to praktycznie nie zmienione ikony, tapety w tym samym stylu, itd.

Mi się wydaje że jednak Microsoft od czasu wydania Visty zmienił trochę sposób patrzenia na system, na początku zaczął od poprawienia (znacznie) wydajności systemu a potem dopiero przeszedł do strony wyglądu, chociaż, Win 7 nie ma jakich znaczących różnic w wyglądzie, to i tak myślę, że zrobił wystarczająco dużo w kierunku wyglądu. (bo co można jeszcze dodać do wyglądu!)

Gdy bawiłem się trochę Compizem na Ubuntu to zauważyłem że tam pratycznie da się zrobić wszystko z systemem (pod względem wyglądu), w końcu po załadowaniu wszystkich efektów, mamy system który po wciśnięciu jakiegoś klawisza, obraca ekran albo zmienia pulpity, a po zamknięciu okna mamy “pożar” na ekranie. Tylko tak na prawdę czemu do służy? Moim zdaniem najważniejsza jest w systemie jest funkcjonalność i wydajność, której trochę brakuje w systemach z MS’a, obiecany WinFS nadal nie jest gotowy i nic nie wskazuje na jego utworzenie.

Jak to nie należy porównywać Visty z 7?

Można powiedzieć że to już najwyższy czas na to aby zacząć porównywać - 5 maja zostaje wydana publicznie RC, a wtedy kod jest zamrażany. Czyli naklejki, reklama, pudełka, produkcja i zbijanie $$$ … praktycznie za nic. Bo znów zostanie wydany Windows tylko że z tą różnicą że kolor przewodni systemu nie będzie zielony lecz niebieski ( tak samo jak z XP ;> ).

M$ wiedział co stracił z Vistą… a może i nie stracił bo na pewno produkcja się zwróciła.

Ale M$ chce więcej… XP był najpopularniejszy i próbuje powtórzyć historie, szkoda tylko że zmiany są bardziej widziane w wyglądzie i reklamie samego systemu.

Czy to się uda… czas pokaże.

Boże niech ktoś wreszcie obali ten monopol. Myślę że udało się obalić Napoleona, III Rzesze, ZSSR, to i M$ kiedyś da się obalić… ale kiedy to będzie, oby jak najszybciej.

Witam!

Nie rozumiem w czym masz problem? Nie chcesz używać produktów MS - to nie używaj. Jest MAC, jest Linux ze wszystkimi odmianami i masę innych systemów.

Windows sprawdza się i działa dobrze, a gadanie o monopolu jest zbędne. Gdyby systemy MS nie były dobre to by nie był monopolistą. Większość użytkowników to nie profesjonaliści i nie potrzebuja zaawansowanych opcji - dla nich system ma działać poprawnie, ma im pozwalać na multimedia itp., przy tym ładnie wygladać (czytaj - cieszyć oko). MS sprawdza się w tym doskonale.

Widać nie masz pojęcia o marketingu i ekonomii. Wygrywa ten, kto trafi do wiekszej liczby konsumentów. MS tego dokonał. Czyste prawa rynku.

Bla bla bla bla, Bla! już skończyłeś? ok dziękuje :slight_smile:

Poczytaj o początkach tej firmy.

Obejrzyj film ( a dokładnie prawie koniec filmu ) “Piraci z doliny krzemowej” szczególnie polecam.

A takie czegoś nie ma w Linux lub Mac :o patrz no ja zawsze myślałem że takie coś idzie zrobić… kurde może ja jakiegoś Mac i linux z kosmosu używałem.

Tzn że według ciebie Windows takich rzeczy nie posiada? Mylisz się fanboyu.

Tak samo jak alternatywne systemy. AQQ też jest lepsze od GG a ludzie nie chętnie na AQQ przechodzą.

A Ty masz?

Gdzie to przeczytałeś, może w google? Czy może w komentarzach na onecie ;>

Hej!

Śmieszny jesteś… szczególnie nazywając mnie fanboyem.

Nigdzie nie napisałem, że Linux, czy MacOS są złe… byc może są i lepsze od Windowsa - Linuxa miałem okazję używać RedHat, Mint, Knoppix i kilka innych i bardzo mi się podobały. MacOS również widziałem i też jest świetny.

Filmu nie widziałem i nie mam zamiaru oglądać, no może jak mi wpadnie przypadkiem w ręce.

Nie zrozumiałeś w ogóle mojego przekazu. To nie były moje subiektywne rozważania, tylko obiektywne - nie było to rozważanie nad tym, co jest lepsze, a co nie.

Nigdzie nie napisałem również, że Windows nie posaida profesjonalnych funkcji, bo posiada. Napisałem tylko (UWAGA - CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM), że większość użytkowników patrzy na wygodę, prostotę (pod każdym względem - dostępność, cena, wygląd, instalacja, dostępność programów itp.) i przyzwyczajenia.

Naucz się czytać ze zrozumieniem, bo całkowiecie zmieniłes sens mojej wypowiedzi.

Wszystko lub prawie wszystko, co można zrobić na Windowsie można również zrobić ma MacOS czy Linuxie i ja to dobrze wiem, ale zwykły użytkonik wchodzi do sklepu wybiera zestaw (lub jak się bardziej zna to sam dobierze komponenty) i kupuje z Windowsem, który mu zdecydowanie do wszystkiego wystarcza - i słusznie.

Nie jestem fanem Windowsa, ani fanem MacOS’a czy Linuxa - po prostu używam tego, co mi w danym momencie najlepiej odpowiada.

e?

i coraz bardziej brniesz w stronę wojenki Windows vs Linux :stuck_out_tongue: a ja się tak nie bawię.

Czytanie z zrozumieniem? heheh…

Napisałeś takie coś, czyżbyś nie wiedział co piszesz?

Tą wypowiedzią sugerujesz właśnie że użytkownicy Windows wybierają go dlatego bo nie potrzebują skomplikowanego systemu. A przecież prosty system - to system który nie ma zaawansowanych funkcji ;p czyż nie?

BO NIE MA INNEGO WYBORU - linux może sobie doinstalować w domu, jak oczywiście wie o tym systemie. A założę się że klient sklepu łyknie wszystko co mu tam powiedzą. Zresztą te chore regulaminy gwarancji, który zakazują zmianę systemu na inny niż Windows Vista. Na szczęście Windows Vista nie odniósł sukcesu.

A używałeś czegoś innego niż Windows ;>

Hej!

Używałem… Knoppixa i Minta przez dłuższy czas i tak jak już napisałem - bardzo mi sie podobały. Chętnie bym się przeniósł na Mac’a, ale niestety szkoda mi kasy.

To co napisałem o zaawansowanych opcjach świadczy tylko o tym, że użytkonicy w wiekszości nie mają pojecia o zaawansowanych opcjach i ich nie używają, a nie o tym, że Windows ich nie posiada.

Zgadzam się z Tobą, że nie ma wyboru w sklepach, chociaż cześć laptopów jest oferowana z Linuxem - jest to bolączka. Podejrzewam, że gdyby Linuxa upodobnic wyglądem do Windowsa, a jest to przecież proste, to duża część ludzi by pomyślała, że to jakiś nowy Windows, lub w ogóle by nie zauważyli różnicy.

Także jak widzisz fanboyem nie jestem, a jedynie czlowiekiem, który widzi, że większości Windows w zupełności wystarcza i zwyczajnie rozumiem taki rozwój wydarzeń (czytaj monopol MS). Nie twierdzę, że to jest dobre.

Nie można jednak kategorycznie twierdzić, że Windows jest “ble” tylko dlatego, że jest od MS.

A ja powiem mój wierszyk :smiley:

Xp to gowno, Vista to Niebo a windows 7 to boskość przecudna!

:stuck_out_tongue:

PS: gdybym miał używać tego już nie wiem jak nazwać bo mnie sama bueh! nazwa obrzydza!

Ludzie! !!

Pozdrawiam fanów Visty i Win7 ^^

PS: windows 7 ma 2x mniejsze wymagania niż vista zajmuje 2x mniej ma lepsze bajery itp. dużo by mówić… ogólnie dużo epszy systemik…

Pozdrawiam!