Win 7 vs. Vista

Porównywanie wiśty do sevena jest nie na miejscu - używając 7 można dojść do wniosku, że vista to wielkie nieporozumienie ^^.

Tak sobie czytam riposty userów Remix i Feelek i dochodzę do wniosku że każdy ma poniekąd rację… ale po kolei…

Historia następcy Windows XP jest długa, zawiła i smutna. W 2006 roku MS zreorganizował prace nad Vistą, stąd to opóźnienie (rzekomo Vista (Longhorn) miała się pojawić w 2006 roku, ostatecznie ujrzała światło dzienne w 2007 roku. MS zapowiadał wtedy że dopiero następca Visty ma być totalnie dopracowany, ma zrewolucjonizować użytkowanie komputerów i takie tam… W plotkach głośno było o usługach on-line na abonament.

Ostatecznie z tego zrezygnowano. Zoptymalizowano kod Visty. Dodano kilka bajerów graficznych, dodano kilka ważnych udoskonaleń (po szczegóły zapraszam na Blog Twórców Windows 7). Wszyscy są zawiedzeni Vistą, maja wielkie nadzieje z Windows 7, na torrentach roi się od kolejnych kompilacji systemu. publiczna beta miała kardynalne błędy "wieku przedprodukcyjnego).

Mam okazję pracować na Windows 7 RC x64 PL i jestem mile zaskoczony. Nie będę oceniał testowej wersji RC, póki nie będzie wydana RTM. Są błędy… np. Gdy wprowadzi się system w stan hibernacji, po “wyłączeniu” komputera, po 2 sekundach uruchamia się ponownie. Niektóre aplikacje nie są dostosowane do nowego paska zadań.

Vista była luką czasową, miedzy Windows 7 a XP bo, przecież MS musi zarobić :smiley: a tak serio to MS z początku mówił że Vista będzie ostatnim OS’em x86, Windows 7 miał być w edycji x64. Jednak są nadal 2 edycje.

Poczekajmy na RTM. Wtedy warto będzie wydać ok. 1300 PLN na Windows 7 Ultimate OEM : :lol:

Zanim odpiszecie i się doczepicie do mojej wypowiedzi zastanówcie się dwa razy zanim wciśniecie Enter ;D bo będzie riposta za ripostą :smiley:

U mojego brata na laptopie sam Windows 7 RC1 x64 zajmuje 84% pamięci z 1GB RAM. Więcej niż Vista.

Microsoft zapomina że system ma służyć nie tylko do samego jego uruchomienia i działania.

Ja używam Visty na lapku i jestem z niej bardzo zadowolony. A co do win7, to brakuje mi w nim kilku rzeczy np: możliwości zrobienia swojego paska z dyskami z boku ( w XP bez problemu, w Viście trzeba było pokombinować) i jak narazie nie udało mi się zmusić grafiki do wspomagania odtwarzaniu filmów HD z czym w Viście nie miałem problemów :wink: . Jak dla mnie na razie Win7 vs. Vista = 0,9 : 1

True. Też mi tego brakuje. Mam nadzieję, że zostanie dodane.

Btw testuje ktoś z was może tą emulacje XP-ka wbudowaną w 7? Jak się sprawuje?

Zajmuje, a używa to dwie różne rzeczy :wink: Pamięć jest po to żeby była używana, a nie po to żeby jak najwięcej % leżało odłogiem :slight_smile: Zapewne jakby jakiś program potrzebował więcej pamięci to by ją dostał. Druga rzecz, pod procesor 64 bitowy system jest bardziej wymagający co do pamięci, zalecane przez producenta to 2GB (w 32 bitach 1GB). U mnie obecnie zajęte jest koło 620MB z 1GB (procesor 32bity), a włączony jest Firefox z otwartymi 23 zakładkami, iTunes raczy mnie muzyką, a w tle chodzi µTorrent ściągający dane (oczywiście nie objęte prawami autorskimi :slight_smile: ) oraz COMODO Internet Security (Firewall, Antywirus i coś tam jeszcze), siedzi w tle też WinFast Wizard i pewnie parę innych dupereli i wszystko działa płynnie :slight_smile:

Windows 7 to faktycznie jest Vista ale znacznie bardziej dopracowana! To co nie udało się MS w Viście wyszło im w 7. W siódemce wprowadzono jeszcze wiele usprawnien nie tylko powierzchownych jak wygląd systemu ale i funkcjonalność, znacznie wydajniejszy kod systemu i co jest dość ważne bardzo dobrą kompatybilność ze sprzętem. Oczywiście wszystko nie jest na perfect ale jest lepiej niż dobrze. Ten system przyjmie się ciepło, bo jest wygodny, wydajny i stabilniejszy od swoich poprzedników… Moim zdaniem obecnie Vista może jest lepsza bo jest już od dość długiego czasu i jest już połatana i poaktualizowana ale jak wyjdzie 7 i aktualizacje do niej - vista powoli zacznie zanikać. Nie oszukujmy się Vista to system oprzejsciowy coś a la Windows ME.

BTW Ile miejsca na dysku zajmuje Windows 7 x64 bit po instalacji? :?:

Nie wiem, ile 64bit, ale 32bit zajmuje jakieś 6GB~

Nie wiem, jak Wy, ale ja siedzę od wczoraj na obu systemach, Win7 RC 32bit i Win Vista SP1 32bit. Win7 jakoś w moim odczuciu szybciej pracuje, otwiera szybciej wszystkie aplikacje itp, przy odpaleniu Mozilli, f2k, AQQ i BitDefendera zżera jakieś 10-15% procka i RAM 750 MB (procek C2D 1,66GHz, 2GB RAM), Vista przy tym samym zestawieniu, z tym że zamiast BD jest ESS4 zżera ~30% procka i 1,04GB RAM ;]

Nie wiem jak Wy ale ja na swoim komputerze jednak odczuwam lekki skok wydajnościowy między Windowsem Vistą a Seven… U mnie Vista 64bit pracuje po prostu wyśmienicie, wszystko super płynnie działa ;d Z Seven troszkę gorzej bo na 64bit nie ma dobrych sterowników ;d

Ogólnie to mimo angielskiej wersji systemu normalnie używam go od wersji beta do dzisiaj ale aktualnie już RC ;]

Jestem zadowolony z Siódemki i mam nadzieje, że zostanie bardziej dopracowana :slight_smile:

Mam do Ciebie jedno małe pytanie, po co jest pamięć RAM? Po to żeby nic z niej nie korzystało? Chyba pamięć RAM jest po to aby ją WYKORZYSTAĆ.

ja mam podobne odczucia, vista śmiga super, a seven tak jakby przymulał trochę, no i najbardziej denerwuje mnie przycinające się aero.

KaMiLiOnAiRe

zauważyłem to samo. jest to troche denerwujące. proces który odpowiada za pracę Aero zużywa więcej pamięci i procesora. powrócę jednak do Visty i poczekam na finalnego 7.

nie wiem czemu tak się dzieje, w viście śmiga super a w seven się zacina. testowałem na 2 kartach graf. - ATI Radeon HD3200 oraz GeForce 6600 i na każdej występuje ten sam problem. dodam, że używam najmowszych sterów ATI catalyst 9.4 win7 WHQL oraz Nvidia 181.71 win7 oba x64

Witam!

Może to są zbyt słabe karty… jakoś na 8800GTS nie zauważyłem, żeby cokolwiek się przycinało.

Chociaż teoretycznie zarówno 3200, jak i 6600 powinny pociagnąć Aero.

karty nie są za słabe, bo pod vistą aero śmiga super bez rzadnych przycinek na obu kartach, tylko pod seven są same problemy

Dla tych co przycina im aero wyczytana rada na neowin: " Go To “Performance Options” and deselect “Animate windows when minimizing and maximizing”" Narazie jade na sterach z instalki windows 7 i nie przycina. Problemy zaczynaja sie dopiero po instalacji sterownikow od nvidii. Sprawdzcie te rade i powiedzcie czy dalej wam przycina.

Pozdrawiam

Na GTX280 też przycina a nie jest to słaba kara.

ja cały czas jade na wbudowanych sterach w RC (Nvidia) i dalej przycina, u mnie nie dotyczy to minimalizacji czy maksymalizacji lecz występuje podczas pojawiania się i zamykania okien

Mam dokładnie to samo, tylko ze ja jade na Radeonie 4850 i tak jak i na wbudowanych sterownikach tak i na Catalystach problem ten występuje… Da się z tym żyć, aczkolwiek troszke irytuje :wink: