Win 7 x64 z 4GB wykrywa 2GB

Parę godzin bezskutecznie z tym walczę, więc muszę się podpiąć. Mam 4GB Ramu, ale system wykrywa mi tylko 1.99GB, reszta jest zarezerwowana.

11762940296707622329.png

Zaawansowane opcje rozruchu tak mam ustawione:

71938418595306733105.png

Dziwne jest też to, że podkręciłem procesor do 3GHz, lecz system podaje mi dalej nominalne taktowanie. CPU-Z podaje prawidłowe wartości taktowania.

75773753242357355494.png

Na innej partycji zainstalowałem system od nowa, lecz od razu przy pierwszym uruchomieniu mam zarezerwowane te 2GB pamięci. Mam płytę MSI P55-GD85, Xeona 3440, ramy G.Skill, Win 7 Ultimate x64 oczywiście oryginalny. Ma ktoś jakiś pomysł co mogę zrobić? W biosie nie mam opcji Memory Remap Feature.

Nic. Mam to samo tylko że mi zjada 1090 MB. Płyta sobie rezerwuje i nic na to nie poradzisz.

Zobacz tu: 4gb-usable-t385349.html

napisz jaką masz kartę graficzną

niektóre karty mają obsługę “rozszerzona pamięć fizyczna”

i ten ram może być zarezerwowany przez kartę graficzną

Moja grafa to Asus Radeon HD 5870. Przez jakiś czas było dobrze, dopiero dziś zauważyłem że wyparowało mi te 2GB.

Wejdź do BIOS i poszukaj “EnableMemoryRemapping” lub coś podobnego mającego memory w nazwie.

zobacz jeszcze na sterowniki

pamięć sprzętowa zarezerwowana jest tylko dla biosu i sterowników

więc może któreś sterownik robi ci ten bałagan

u mnie pamięć sprzętowa zarezerwowana nie przekracza 9MB

Dodane 23.05.2010 (N) 21:31

Spróbuj jeszcze tego:

  1. sprawdź z jaka częstotliwością powinny chodzić twoje pamięci

  2. wejdź do bios-u i przestaw z automatycznego wybierania taktowania na takie na jakich powinny chodzić pamięci (automatyczne taktowanie będzie raczej takie samo jak manualne ale ważne jest aby było wybrane nie automatyczne ale manualne nawet jeśli będą takie same) i po przestawieniu sprawdź czy odblokowała się zarezerwowana pamięć

Dodane 23.05.2010 (N) 21:36

a i jeszcze jedno sprawę z pamięciom może Ci w prosty sposób załatwić aktualizacja biosu

najnowsza wersja to 1.2

tu link

http://eu.msi.com/index.php?func=downlo … od_no=1977

we wszystkich aktualizacjach masz “Improved memory compatibility.”

Aktualizacja biosu w tym wypadku chyba nie jest konieczna. Wygląda na to, że problem sam się wyeliminował, lecz nie do końca. Aktualnie na moim systemie mam dostępne 3.24GB. Na czysto zainstalowanym systemie na innej partycji mam dostępne całe 4GB pamięci. Jak sprawdzić czy jakiś sterownik mi nie krzaczy?

Miałem podobny problem, komputer wykorzystywał tylko 2gb. Pomogło wyciągnięcie modułów pamięci i zamontowanie ich w innych slotach.