Win10 rady dla przesiadających się

Jak w wyszukiwarce systemowej wkurzą cię ciągle wyszukiwania w Bing - to tutaj jak łatwo te wyszukiwania wyłączyć…działa.
https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/44208-jak-wylaczyc-bing-w-windows-10.html

A jeszcze taka sprawa: nie mogę się obejść bez Windowsa XP zainstalowanego w MS VirtalPC 2007.
Na Win7 64 bitowym VPC 2007 działa bez problemu, czy będzie działała ma szynka nadal na Win10?

VirtualPC to się nadaje do emulacji Windows 98 bo radzi sobie z tym zaskakująco dobrze, nowsze systemy spokojnie zadziałają w virtualboxie, vmware player, vmware workstation itp.

A właśnie virtualkę z win95 też mam. Ale coś czytałem że właśnie z WinXP w VirtualBoxie są problemy. Kiedyś jeszcze przed użyciem VPC próbowałem właśnie wgrać XP na VBox i niestety nie chciało działać przeciągnij i upuść.
Ale jeśli by VPC2007 nie działało w Win10 trzeba będzie niestety kombinować.

P.S. do VPC2007 dograłem kiedyś jakiegoś moda (czy co to mogło być) dzięki czemu po raz pierwszy w życiu ujrzałem na żywo pulpit Windowsa XP w FullHD :slight_smile:

P.S.2 do tych starych Windowsów mam dziwny sentyment. Co do 7-ki to nie trzyma mnie tu nic oprócz 500 gb danych które już od pół roku porządkuję.
Już jestem tak blisko przesiadki jak nigdy. Mam nadzieję że się nie rozczaruję nowym systemem.

To raczej nie jest poważny problem bo zawsze można udostępnić maszynie katalog zamiast używać przeciągnij i upuść.

Wsparcie dla starszych systemów niestety z dnia na dzień wygasa w wielu hypervisorach a dobrej alternatywy nie widać, emulatory choć istnieją to są dość trudne w obsłudze i koszmarnie niewydajne.

Na razie testuję tego Win10 na VirtualBoxie (ostrożności nigdy za wiele)
Moje wstępne kilka przemyśleń (lub pytań):

  • menu Start okropne Nawet nie ma szukajki (za to idiotyczne oddzielne menu wyszukiwania albo szukajka zajmująca miejsce na pasku zadań)

  • brak standardowego paska menu w Eksploatorze
    (opcje folderów -> widok->zawsze pokaż menu nic nie daje)

  • skoro już jest taki interfejs to gdzie jest np. Edycja->cofnij ? Ktoś tu chyba ma sklerozę ?

  • jak wywalić Edge? Używam Operę /Firefoxa. Nie potrzebuję dodatkowego chromowatego.

  • czy standardowy Panel Sterowania jest w kolejce do odstrzału? Bo ustawienia do których prowadzi trybik w menu Start to daje dostęp tylko do skrótowych opcji. Panel jeszcze na szczęście jest ale nie zdziwiłbym się gdy usuną go

  • jak zmienić kolor tła okien np. na kremowy
    (widzę tylko możliwość zmiany koloru “widoącego”)

“Bla bla bla” wpisujesz i szuka po dysku co tam masz. Najwyżej może trzeba wymienić na OpenShell https://github.com/Open-Shell/Open-Shell-Menu/releases lub jak plików nie widzi to poprawić działanie mechanizmu indeksowania (lub wyłączyć i niech “mieli”).

Może bug w Windows 20H1/2004 lub 20H1, niby nie pomaga nawet restart eksploratora, może Toono ci poszuka jak naprawić to w świeżym systemie.

Lub to świadoma promocja dla wstążki.

Nie masz spersonalizowanego tego w menu spod PPM jako np.: “cofnij przenieś”/“cofnij kopiuj”.

Opcjonalnie dodaj to w pasku “narzędzi szybkiego dostępu”.

Spróbuj może tak: https://www.techrepublic.com/article/how-to-uninstall-the-edge-browser-in-windows-10/

Niby resztki Edge Legacy (używającego EdgeHTML) usuwa jakaś aktualizacja “KB”.

Jak nie żal ci miejsca na dysku to można ikonki LNK pousuwać / kafle poodpinać.

Raczej będzie zanikać aż zniknie i wszytko będzie w “kafelkowym GUI”.

Można gdzieś pewnie wygrzebać edytor okien jak z 95 - XP pewnie jeszcze.

https://www.tenforums.com/tutorials/133985-change-window-background-color-windows-10-a.html - tu likwidacja części bieli własnym kolorem

Niby część da się wyklikać po instalacji QTTBar: https://www.tenforums.com/customization/8705-how-change-fileexplorer-windows-explorer-background-grey.html

Ad4. Nie wyrzucaj Edge! Chyba, że chcesz mieć problemy. Traktuj go tak, jak IE11. Też jest przecież w systemie.
Ad5. Tak, Panel sterowania jest w kolejce do usunięcia. Wszystko będzie w Ustawieniach.

Czyli ogólnie rzecz biorąc system lipa
Znajomy po miesiącu miał dość więc zaczął eksperymentować z Linuxem.
ale było to po prostu zmiana jednych problemów na inne,
więc wrócił na 7-kę i no problem. :slight_smile:

Co tym z microshitu strzela do głowy. Zrobili by najpierw szybki, stabilny i bezpieczny system na starym interfejsie a dopiero potem niech sobie eksperymentują z nowym interfejsem jako opcjonalny dodatek dla odważnych.

Przykładowo podczas instalacji Win95 jest możliwość pozostawienia interfejsu z Win3.1.
Ale czy ktoś z tego korzystał? Ten klasyczny interfejs, który był w Windowsie od 95 aż po 7 jest chyba najbliżej ideału. Użytkownicy PC potrzebują systemu który działa, a nie który robi sobie z nich jaja. Od tego jest Android.
To co zrobili określę jednym zdaniem: zamienił stryjek siekierkę na kijek.

A co do Edge: po co oni marnują forsę na robienie tej przeglądarki? Zbędne rzeczy zawsze mają pierwszeństwo.

I zawsze będzie miał dziurawy system. Niebezpiecznie poświęcać bezpieczeństwo kosztem wygody.

O ile nie wszystko mi się w 10-ce podoba, to po paru latach użytkowania, uważam że zmiany były raczej na plus (z wyjątkiem panelu sterowania).

Jakby dziesiątka była “nie dziurawa”…pewnie, nie łatali by jej.
A tak siódemka dziurawa była a dziesiątka jest i raczej będzie.

Ja wiem czy rzeczywiście Win10 taki bezpieczny? Skoro microsoft zamiast skupić się właśnie na bezpieczeństwie zajmuje się tym co nie potrzeba. I ciekawe gdzie upchną te wszystkie opcje ze starego panelu sterowania w tym nowym.

A jaka alternatywa dla VirtualPC jeśli chcę mieć DOS/Win95/98 ze współdzielonym folderem?
W VPC2007 nawet przeciągnij i upuść działało (Win95) ale musiałem wgrać VMAdditions z VPC2004. Czytałem że VirtualBox nie da rady bo nie ma Guest Additions dla starych systemów :frowning:

Może się okazać, że PC wpierający Windows 7 z odcięciem od sieci (może najwyżej dostęp do LAN i dobrze poblokuj widoczność Firewallem w świecie).

Znalazłem kolejne bezużyteczne programy których nie można normalnie usunąć:

Przeglądarka zdjęć była w każdej wersji windows od ME w górę.

Można wyłączyć w gpedit.msc (wersja pro lub wyżej).

Pewnie znajdą się jacyś użytkownicy, w sumie nie wiem po co domyślnie instalowane są mapy.

Ludzie mają w dupie bezpieczeństwo, ale tak, 10-ka jest bezpieczniejsza niż 7-ka. Nie ważne czy są exploity pod dziesiątkę, ważne że te błędy będą łatane. Pod 7-kę nikt wam niczego nie załata (chyba, że macie kupę kasy na korporacyjne wsparcie).

Raczej nie ma. Rok 95-ty był 26 lat temu. VirtualPC przestał być rozwijany dekadę temu. Możesz spróbować VMWare Playera.

Jak będziesz próbował usuwać wbudowane elementy systemu, to nie spodziewaj się stabilnego Windowsa.

Właśnie. Była po prostu przeglądarka. zdjęć. Bez bajerów. Ktoś chce bajery to instaluje co innego. A to? Już od początku autoreklama: “umieść wszystkie wsponienia w jednym piecu” bla bla bla.

Co do tego Openshell i clasic theme:


Poradnik sprzed dwóch tygodni więc chyba aktualny. Nie jest to szczyt marzeń ale wygląda lepiej niż domyślny wygląd 10-ki

A 10-ka XP-eka nie przebije nigdy. Ani pod względem bezpieczeństwa (w owym czasie)
ani stabilności ani szybkości ani wygody ani wyglądu.

Przeglądarka zdjęć to element systemu? Edge to element systemu? Oni celowo blokują możliwość usunięcia. To jest element nieuczciwej walki z konkurencją. Powinni za to siedzieć.

EDIT: Windows 10 jest jak mediamarkt. Powinni tego zabronić :slight_smile:

Win 10 działa. do gier przynajmniej. Do banku nie, ale do CoD się nadaje.
To rożowe gejowe na siłę też ogarniesz.
Nie instaluj na “pałę” poczytaj wcześniej o aktualizacjach.
Chyba, ze masz z dupy i z automatu z win home.
Na to nie poradzisz.
Coś jeszcze?

Oho. Brzmi groźnie. Akurat bank oraz aledrogo są niezbędne. Gram tylko czasami w stare gry (sprzed ery steamowej) więc wiem że łatwo nie będzie (np. niektóre mają instalatory 16 bitowe dlatego potrzebna wirtualizacja)
Nie będę już może ględził bo prawie północ Spytam tylko czy lepiej instalować stery NVIDIA studio (edytuję wideo).

PS. Miałem na myśli kolorystykę bardziej żółtą niż czerwoną. Od różowego dostaję sraczki :slight_smile: