Windows 10 21H1 już jest

Gdyby to kogoś interesowało to 21H1 (wersja finalna) pojawiło się w MSDN.

Czyli pewnie lada dzień będzie dostępne przez Windows Update.

Już od wczoraj w WU jest dostępne. Bardzo mała aktualizacja. U mnie aktualizacja łącznie z ponownym uruchomieniem laptopa zajęła niecałą minutę. Używam od kilku godzin i nie zauważam żadnej różnicy względem poprzedniej wersji. Wizualnie to samo, funkcji nowych nie znalazłem do tej pory. Dla mnie prócz numeru wersji nic się nie zmieniło. Choć podobno jest bezpieczniej i stabilniej.

Nowe ISO znów mieści się na najmniejszym DVD 12 calowym (jakimś cudem brakło 9,6 MiB / 10 MB w 20H2), jak użyjemy wersji opartej o Install.esd (z np. Media Creation Tool).

Wersja pobierana z „https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10ISO” lub „MSDN” ma jakieś 5,3 GiB dla x64, bo raczej 3,8 GiB x86 się rzadko przyda.


W sumie ciekawe, czy z ISO/mechanizmu wbudowanego w Media Creation Tool lub „Asystent Aktualizacji do Windows 10” też zajmie „minutę” (pobierze mniej niż 300 MB danych z sieci) i pomnie 3 restarty jakie były obowiązkowe wcześniej.

Już przychodzą pierwsi klienci z problemami. Najgorzej Inspiron seri 5xxx jakiś, nawet nie zaczyna instalki z nowego pendrive. Kręci i po jakimś czasie niebieski ekran.

Pewnie wina aktywnego Fastboot w systemie i na dokładkę w UEFI (wyłączenie procedury POST/ekranu producenta płyty głównej).

Wina błędu jakiegoś. Zdążyłem przestawić wszystko, nawet Legacy, ATA itp. jeszcze WIFI tylko nie wyjmowałem. BIOSy, inny dysk itp. Wywala się już z pendrive. Nic, w każdym razie warto na wszelki wypadek liczyć się z kłopotami.

Na głównej i tak pojawi się kilku, którzy powiedzą „skoro u mnie działa, to u wszystkich działa” :wink:

Łapanie się na tą zarzutkę od tych ludzi to czysty wstyd. xD

Generalnie przy takiej ilości sprzętu jest moim zdaniem bardzo dobrze. Ja pamiętam np. jak wypuścili sterowniki do silicona kiedyś, to były czasy jak do SATA wgrywało się w XP sterownik z dyskietki. A po aktualizacji znikały dyski. Przychodzę sobie rano do pracy, a tam kolejka jak po parówki za komuny. :grin:

Aktualizacja minutę, tylko, że jeszcze 4 restarty.

Jak wykona się ona z pomocą KB5000736, to restart jest jeden.


Po opisach jak ją wymusić na 2004 / 20H2 ręcznie:

  • z pomocą „Asystenta aktualizacji do Windows 10”
  • z pomocą „Media Creation Tool”
  • z pomocą trybu aktualizacji („uaktualnienia”) wbudowane w ISO 21H1

To jest generowany zbędny młyn z kopiowaniem plików jakie niby się nie różnią i wymuszenie tych 3-4 restartów.

Tak, u mnie na kilkudziesięciu też tak bez problemu. A kilka ma problem.

Tylko, że mam system nie grzebany win10pro. 2 gierki i Corel. Powinno to się odbyć błyskawicznie.

Niekoniecznie bo to też kwestia tego jak wyglądała sprawa z poprzednimi aktualizacjami. I czy stara wersja była aktualizowana systematycznie czy nie bo jak nie to potrzeba było najpierw dociągnięcia poprzednich aktualizacji.

Nawet jak windy nie używam, to aktualizuję na bieżąco. Zaraz zobaczę, czy 4-ty restart

Niby aktualizacja zmieniająca cyferki miała ze „180 KB”, ale chyba też z nałożeniem lejka - bo pobierała się skacząc z zera na 20% po minucie a to był etap pobierania.

No to na WU latają kropki i na starcie znowu aktualizacja:

Przeczytałeś co napisałem? Nową instalkę wsadzam, z systemem i nie odpala, miele i niebieski ekran. Wsadzam pendrive ze starszą wersją i idzie instalacja. Więc z czymś się gryzie w tym modelu.

Na swoim laptopie mam setki aplikacji i niema problemu.

Nie wiem co tam ci znajdzie, ale raczej nie ma nowych zalecanych łatek a z opcjonalnych to jakaś pod sprzęt logitech - HIDClass - 1.10.79.0 mi się załadowała (niby sprzed 6 lat jest).

https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=1.10.79.0

Jak to jest to samo, to ostatnio w lutym wydali już 2.2.6.0

https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=logitech%20-%20hidclass

Masz Ryzena? Walczyłem z tym w zeszłym roku. Ryzen i b450. Dopiero windows 1904 z torrentów zatrybił.
Chyba taki urok.