Windows 10 a granie w stare gry

To prawda, że na windows 10 nie da się pograć w stare gry takie jak Twierdza, Europa Universalis 2 czy The Sims 1/2? Próbowałem włączyć EU2 i kazało mi zainstalować directplay, zrobiłem to, ale nadal gra nie działa. Jak ja mam mieć tak z każdym klasykiem to ja chyba zrezygnuje z tego systemu… :frowning: Będzie to chyba zabawa jak na linuksie z grami xD

Klasyki działają, a jak nie działa, zawsze możesz w internecie znaleźć odpowiedź.
Ile to już klasyków na Windowsie 10 ograłem…

Czyli stare gry z płyty normalnie będą działać?

No niekoniecznie. Bo nie są aktualizowane pod Windowsa 10. Próbować można.

Takie gry nie będą działały na windows10.
To tylko jeden z powodów dlaczego windows 7 jest lepszy od 10

Jest lepszy i szkoda, że niedługo wsparcie kończy się siódemki.

Nonsens, nie natratiłem na żaden tytuł, który by nie działał na Windows 10. 99% przypadków załatwia uruchomienie w trybie zgodności z Windows XP.

Można w wiele gier pograć, ale…

  1. W wielu przypadkach może być wymagany wrapper na starsze wersje directX lub directdraw (np. the sims 1 chodzi bardzo słabo pod w10 bez użycia wrappera).
  2. Często wydania płytowe nie działają z racji obecności pseudozabezpieczeń “antypirackich”, które nie są kompatybilne z W10.

Heroes III wydanie CD, rocznik 2000 lub 2001, C&C Generals wydanie na CD, Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie II wersja płytowa.
Nie znaczy to że nie da się ich uruchomić, ale trzeba zrobić coś więcej niż tylko wybrać tryb zgodności.

1 polubienie

Często tutaj zaglądam jeśli mam problem z starą grą;

W wielu przypadkach są winne zabezpieczenia antypirackie nie mające kompatybilności z Win10.
Można to obejść, ale najprościej pobrać wersję gry z “rozbrojonymi” zabezpieczeniami, patchem usprawniającym kompatybilność z Win10.

@ sadaj72
Heroes III pierwsze wydanie z 1999r. - The Restoration of Erathia nie chodzi na Win10 ???




Bez żadnych patchy i trybów zgodności.

P.S. Późniejszy dodatek : Shadow od Death trzeba instalować w trybie zgodności XP SP3 i też działa (zabezpieczenie DRM).

Tak sądzę, że wziąłeś przez wirtualizację. Windows 10 naturalnie ma wywalony secdrv.sys (odpowiada za obsługę zabezpieczeń safedisc i securom). I nie odpalisz starych zabezpieczonych gier. Ale tak jak było powiedziane, można poszukać patcha usuwającego zabezpieczenie z gry.

Miałem problem z KingPinem, poszukaj w google, trzeba coś pokombinować ze zgodnością już teraz nie pamiętam.

Ale jedna gra to nie z kilka tysięcy starych - “jedna jaskółka wiosny nie czyni”.

Sama gra działa, nie działał instalator od Shadow od Death.
Wydanie od IM Group (H3 Complete).

Gram w wersję z gog, bo wygodniejsza niż zabawa z płytami.

W red alercie 2 natomiast już żaden tryb zgodności nie pomoże :stuck_out_tongue_winking_eye:
Próbowałem odpalić niedawno.

  1. Co ma nie działać - instaluje się w trybie zgodności z XP SP3 i działa - obie wersje z IM Group i CD Projekt.


  2. Cała seria Command & Conquer™ The Ultimate Collection była swego czasu na Originie za 30 zł - wszystkie gry i wszystkie dodatki - mam i działają. Trzeba polować na promocje bo obecnie jest za 90 zł.
    2019-06-28_190959

P.S.

Na nic nie zamierzam polować, a już na pewno nie na originie.
Oryginalnego wydania RA2 na płycie na pewno nie odpalisz na W10.

H3 być może działa w trybie zgodności, jak mówiłem gram na wersji z GOG, bo jest prostsza w instalacji i nie wymaga płyty.

Nic nie musisz polować - właśnie w tej chwili jest sprzedaż - za 17 zł komplet.

A próbowałeś uruchomić aplikację w trybie zgodności np Windows XP SP3?

Większość starych gier ruszy ,ale gry uruchamiane z płytami np gta 4 czy need for speed most wanted 2004 nie pójdzie bo Windows 10 jest wykastrowany z driverów safedisc i securom, takim razie cyfrowe wersje np gog lub najgorszym przypadku darkside tzn u życie cracka.