Windows 10 a wymiana dysku

Witam.

Chciałem wymienić dysk twardy na SSD, na którym będę chciał postawić system. I teraz mam pytanie. Bo kupując laptopa miałem Windows 8, teraz mam Windows 10 i nie mam żadnego nośnika z obrazem systemu. Czy jest możliwość utworzyć w Windows Media Creation Tool płytę z systemem? I jak to się będzie miało do legalności tego systemu? Na podstawie jakiego klucza będę mógł go później aktywować na nowym dysku?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Gdy pliki instalacyjne systemu zostaną pobrane, Media Creation Tool automatycznie przeniesie je na podłączony do komputera nośnik USB, po zakończeniu operacji wyświetlając powyższy komunikat. Program prosi o sprawdzenie, czy dysponujemy odpowiednim kluczem produktu, jednak w sytuacji przedstawionej w pytanie (wcześniej zaktualizowano starszy system do Windows 10, a teraz użytkownik chce zastąpić Windows 10 zainstalowany w procesie aktualizacyjnym czystą instalacją Windows 10 na tym samym komputerze) nie trzeba będzie podawać klucza produktu podczas instalacji czystej Windows 10, ponieważ klucz Windows 10 został już uprzednio aktywowany na danym komputerze i fakt ten został odnotowany na serwerach Microsoftu. Po prostu w trakcie instalowania systemu z przygotowanego w opisany sposób nośnika instalacyjnego, gdy pojawi się na ekranie monit o wprowadzenie klucza produktu klikamy Pomiń, a po zakończeniu instalacji i połączeniu się komputera z internetem, system powinien zostać automatycznie uaktywniony (jest to tzw. metoda aktywacji za pomocą uprawnień cyfrowych).

Przeczytaj.

Jeśli chcesz stawiać system od zera, to instalujesz 10 zrobioną MCT i przy pytaniu o klucz klikasz “pomin”. System powinien automatycznie się aktywować. Jeśli nie, to przy aktywacji podajesz klucz od 8 (o ile masz gdzieś zapisany lub wyciagniesz z uefi). Jeśli mimo to system się nie aktywuje, to dzwonisz do MS, czekasz na połączenie z konsultantem i tam Ci pomogą. Byłem swiadkiem aktywacji z pomocą konsultanta MS po wymianie plyty głównej i procesora, wystarczyło aktywować na kluczy Windows 7 (Windows 10 z darmowej aktualizacji).

Jesli nie chcesz instalować na nowo systemu, sklonuj dysk za pomocą easus partition master.

Niemożliwe na OEM.

Jeśli zajdzie taka potrzeba i system po zmianie hardware się nie aktywuje:

Korzystanie z narzędzia do rozwiązywania problemów z aktywacją po istotnej zmianie sprzętowej:
https://support.microsoft.com/pl-pl/help/20530/windows-10-reactivating-after-hardware-change

Natomiast zmiana samego dysku nie powinna przysporzyć żadnych problemów z aktywacją. Sam zmieniałem HDD w tym roku i obyło się bez jakichkolwiek komplikacji.

Możliwe i to przy pani z MS. Poza tym prawo nie zabrania przenosić oem na inny sprzęt.

OEMy po zmianie sprzętu i tak się aktywują telefonocznie i MS nie może tego w UE zabronić.

W zasadzie w konsoli cmd jako admin slmgr.vbs -ipk (twój klucz) i potem slmgr.vbs -ato i mijasz telofoniczną aktywację. To samo W7/8/8.1 ale PC. Bo oem z laptopów to nie tak łatwo

Ja tam bardziej Linuksy, ale przyda się :slight_smile:

Nie jest możliwe przy systemach poniżej 8-mki.

Licencja jest przypisana do płyty głównej i często gęsto Windows OEM był konfigurowany przez producenta sprzętu pod dane podzespoły. Np. niemożliwym jest pobranie ISO systemu OEM Windows 7 z komputera Lenovo, ponieważ dostawcą systemu jest producent sprzętu, a nie oprogramowania. Serwis MS wyświetli błąd i skieruje do dostawcy sprzętu.

Microsoft nie zabrania aktywacji, ale jeśli nadejdzie kontrola BSA to walną niezłą grzywnę za nielicencjonowany sprzęt. Dotyczy to jednak firm, bo po domach mało kto donosi…

Ja jakoś miałem oddzielnie nośnik 7 oem i między PC przeniosłem licencję, ale wcześniej usunąłem windows ze starszego sprzętu i po instalacji aktywowałem na nowym PC.

Aktywacja =/= użytkowanie licencji zgodniej z jej przeznaczeniem.

1 polubienie

Gdzie to wyczytałeś, że przypisuje się akurat do płyty głównej? Może przypisuje się do procesora? Może do RAMu, a może do dysku, a może, a kto to wie. Wiesz co może mi zrobić BSA? Nic, ponieważ w UE licencja nie może zabraniać przenoszenia OEMów. Zresztą to samo jest z licencją OS X, Apple nie ma prawa mi zabronić instalacji systemu na PC, jeśli nabyłem go legalnie.

Poczytaj sobie trochę na ten temat. Odśwież informacje. Pozmieniało się co nie co. Prawo jest ponad licencją. To umowa musi być zgodna z prawem, a nie na odwrót.

To kup takie Windowsy za 30 zeta do swojej firmy i czekaj na kontrolę, gl :slight_smile: A do czego przypisuje się licencja OEM można przeczytać a stronach MS. Wymiana płyty głównej wg MS jest “istotną zmianą sprzętową”.

Jeśli dokonano istotnej zmiany sprzętowej w urządzeniu (takiej jak wymiana płyty głównej), prawdopodobnie nie można już aktywować systemu Windows 10. Jeśli używasz systemu Windows 10 (wersja 1607 lub nowsza), a Twoje konto Microsoft zostało dodane i połączone z licencją cyfrową na urządzeniu, możesz użyć narzędzia do rozwiązywania problemów z aktywacją, aby ponownie aktywować system Windows. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Korzystanie z narzędzia do rozwiązywania problemów z aktywacją.

Wyjątkiem jest OEM PUL (Do It Yourself), ale z tego co mi wiadomo, taka licencja istniała tyko z Win 8.

Kto mówi o kupowaniu licencji za 30 zeta? Mowa tu o wymianie podzespołów. Jak pisałem, byłem świadkiem, jak po wymianie płyty głównej i procesora na infolinii Microsoftu powiedziano, że Windows 10 (upgrade) należy aktywować kluczem od Windows 7. Jakoś na infolinii nikt nie wspomniał, że tak nie wolno, więc w głębokim poważaniu mam kontrole.

Oem aktywuje sie zawsze dopoki nie wymienisz procka albo mobo, wtedy dzwonisz do ms i masz szanse na ponowna aktywacje, zalezy na kogo trafisz, raz sie uda a raz nie

MS nie zabroni aktywować licencji, ale jeśli system jest używany w jakimś dużym przedsiębiorstwie to z chęcią wyśle “smutnych panów” by zgarnęli haracz.

Mało kogo interesuje gdzie masz kogo - twoje działanie jest pogwałceniem warunków licencji. Taka jest umowa OEM do Windowsa 7. Jak masz 8-10 aktywacja jest uzależniona od konta, a nie komputera.

Możesz wymienić sobie Dysk na SSD

Prawo, a licencja to dwie różne rzeczy. Licencja nie może być niezgodna z prawem. Jeśli prawo nie pozwala producentowi czegoś zabraniać, to nie łamiesz licencji.

Licencja to umowa cywilnoprawna i podpada pod Kodeks Cywilny. Jeśli podpiszesz z kimś umowę na branie przyrodzenia do ust i odmówisz to ponosisz konsekwencje odstąpienia od umowy. Jeśli nie wypełnisz warunków odstąpienia od umowy, sprawa ląduje w sądzie.

Ty te swoje przemyślenia zostaw dla siebie i nie wprowadzaj w błąd innych.

Nie potrzebujesz klucza bo ten jest przypisany do płyty, po połączeniu z siecią automatycznie się aktywuje.
Nośnik utwórz w MCT a legalnością się nie przejmuj póki system będzie aktywny.