Windows 10 + ATI - nie dzieją Wam się dzisiaj cuda z rodzielczością?

Cześć.
Rano ktoś z rodziny poprosił o pomoc z komputerem (Windows 10), który nagle stracił możliwość ustawienia rodzielczości ekranu powyżej 1024x768. W czasie, jak próbowałem naprawić zdalnie jeden z domowym laptopów (W10 + DELL 1737 Studio) na moich oczach zrobił to samo. Z pierwszych obserwacji widzę, że chodzi o karty ATI (może tylko starsze?)


Na laptopie (HD 4200) udało się cofnąć sterownik, ale HD 3650 niechętnie, walczę z tym…

Ja na starym ATI 2600 XT nie mam, a jak już są to z winy używania telewizora jako monitor i pomaga np. kalibracja ekranu by go przesunął czy jak mi się nie chce to włączam jakiś program tv i przełączam się na VGA/PC (i obraz już nie jest przesunięty, znikają rozmazane fonty).

Na XP czy Windows 7 zdarzało się że jakby karta miała już paść np. brak obrazu przez klika minut, kilku sekundowe znikanie obrazu.

Sterownik instalowałem z Windows Update, bo na Windows 7 miałem już problem z aplikacją że zawieszała się i nie można było inaczej zainstalować niż przez ręczne wskazanie sterownika.
Na 7 też jak raz próbowałem zainstalować z Windows Update nowszą wersje niż legacy z strony AMD to obraz dziwnie skakał po rozdzielczościach. I chyba wtedy w trybie awaryjnym odinstalowywałem aktualizacje czy usuwałem z menadżera urządzeń sterownik (już nie pamiętam).

HD3450 i żadnych problemów do premiery Win10.

Owszem, dzieją się cuda - wczoraj wieczorem koleżanka do mnie dzwoniła z tym samym problemem (laptop Toshiba Satelite L555). Jest to wina aktualizacji z 23 listopada, w wyniku której sterowniki AMD są aktualizowane i zastępowane. Efektem jest blokada na rozdzielczości 1024x768. Przywrócenie ustawień fabrycznych pomaga do momentu, aż system znowu sobie zaktualizuje sterownik.

Jedynym rozwiązaniem jest wyłączenie automatycznej instalacji urządzeń w zaawansowanych ustawieniach systemu i przywrócenie sterownika karty graficznej. Jeśli przywracanie sterownika nie działa, to trzeba je całkowicie usunąć i zainstalować paczkę sterowników Legacy ze strony AMD.

Problem ten jest już poruszony w kilku miejscach wraz z opisem rozwiązania.

Po polsku: https://www.download.net.pl/windows-10-i-rozdzielczosc-ekranu-zablokowana-na-1024x768-jak-to-naprawic/n/10960/

Po angielsku: https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/7ezzeg/resolution_on_laptop_stuck_at_1024x768_latest/

2 polubienia

No jakaś masakra… robię zdalnie komputer ciotce, kombinuje (nie ma opcji przywracania sterownika) i na moich oczach laptop żony robi dokładnie tą samą akcję. Teraz uwaga - najlepsze, że aktualizacje automatyczne wyłączone/serwis zatrzymany.

To trzymajcie ostatni dobry sterownik z Windows Update dla kart DirextX 10 (HD2000-HD4000).
Sporo nowszy niż ze strony AMD, prawdopodobnie dedykowany pod Windows 10.

Kopia zrobiona przez : https://www.dobreprogramy.pl/Double-Driver,Program,Windows,42901.html

1 polubienie

“system as a service”

1 polubienie