Windows 10 czy 7?

Tylko po co uzywac system, który nie długo stanie się “uśmiercony” przez producenta jak Win XP. Bez łątek i sterownikó jest bez użyteczny. Nowe urzadzenia, które wychodząco stawiają na wsparcie Win 10, a nie win 7.

Jeśli nie grasz w nowe gry i masz sprzęt sprzed kilku lat to Windows 7 jest jak najbardziej OK.

2 polubienia

Czyli z przed kilku lat to ilu?? 20-tu??

Taki, do którego są wszystkie niezbędne sterowniki sprzętu pod Windows 7.

1 polubienie

Ja mam komputer prawie 9 lat. Win7 śmiga na nim, aż miło. Win10 za dużo myśli, na takim komputerze. Jeśli masz nowszy komputer, smiało instaluj Win10, jeśli masz komputer “ziemniaka”, instaluj tylko Win7.

2 polubienia

Dołozyć do 9 letniego SSD 120-128GB i przestanie myślec :wink:

2 polubienia

Pewnie tak, tylko czy opłaca się inwestować jeszcze, w tak stary komputer?

Jeżeli nie gra się w super najnowsze gry z DirectX 12 tylko internet, biuro, muzyka, film lub starsze gierki uważam, że jak najbardziej. Co z tego, że kupisz nowy za 3 tysie przykłądowo jak będzie to samo na nim robił, a SSD daje kopa zawsze i taki na system wcale nie kosztuje fortuny.

Jak masz wersje PRO, to możesz sobie odroczyć aktualizację i nie skakać na nowe wydanie co pół roku. No ale co tam lepiej pitolić dla samej idei pitolenia bez powodu.

Jak mi wywaliło skonfigurowane profile aplikacji ze sterowników nv i zresetowało połowę ustawień, to było tak na plus, że myślałem że mnie szlag jasny trafi!

A jak się fajnie aktualizację instalują przez WU przy słabym łączu!
Jak już zacznie ciągnąć, to na każdym urządzeniu w domu nie da się skorzystać z internetu, bo prosta strona wczytuje się 2-3min.

Aż mi przypomniałes neostrade i maks 660 Kb/s :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Mój lapek jest z 2008. 10 chodzi na nim o wiele lepiej niż 7 czy dostarczona wraz z nim Vista.

2 lata siedzę na Win10 i wszystko było ok. A od 3 miesięcy, dysk bardzo często pracuje, nie wspominając już o tym, że filmy na YouTube w trybie pełnoekranowym, lagują (Na Win7 i 8.1 jest ok). Tutaj nawet czysta instalacja Windowsa, nic nie pomaga. Więc albo sprzęt mam kijowy, albo któraś aktualizacja Windowsa, jest nie na moją korzyść.

U mnie nie wywala. Kwestia indywidualna.

Masz pretensje do Microsoft o słabe łącze internetowe?

Kup mi, nie będę pitolił.

Masz pretensje do Microsoft o słabe łącze internetowe?

Nie, o to że zarządzanie aktualizacjami było w 10 maksymalnie utrudnione, w nowszych wersjach zmienia się to na lepsze i można ograniczyć pasmo i dostosować godziny pobierania/instalacji, wcześniej się nie dało.

Jeśli nie grasz w nowe gry i masz sprzęt sprzed kilku lat to Windows 7 jest jak najbardziej OK.

Ciekawostka…
Windows 10 wersja 1709

Fallout 2 - Pełna kompatybilność, nie wymaga użycia wrappera direct draw (w przypadku windows 7 możliwe artefakty graficzne w zależności od wydania gry)

Baldurs’ Gate 2 - Bez problemu Win7, Win10

Fallout 3 - Zdecydowanie większa płynność na win10 na tym samym sprzęcie, gra oparta na kiepskim i zabugowanym silniku.

Might&Magic VI (nie hirołsy!) - Uruchomicie tu i tu, brak różnic, wersja z upleja i goga z patchem grayface.

Hirołsy III z HD modem - Również działa identycznie na jednym i drugim OS.

Generalnie miłośnicy trochę starszych gier raczej nie mają powodu by narzekać na win10.

1 polubienie

no w najnowsze nie zagram bo mój laptop na to nie pozwala jedynie do 2014 roku gry chodą w miare płynnie

Ciekawostka:

Spróbuj uruchomić gry na Windows 7, kiedy ten za jakiś czas nie będzie przez nie wspierany, a wcześniej karty graficzne i systemy bez obsługi DX 12.

1 polubienie

Po co?
Ktoś chce grać w DX12 to niech sobie zainstaluje system zgodny z DX12.

Win 7
+Mało telemetrii = więcej prywatności i nie trzeba jakoś zbytnio się nagimnastykować żeby to powyłączać
+Dobre wsparcie starszych gier - większość z Xp działała mi bez problemów
+Co najmniej do 2020 łatki bezpieczeństwa
+Ciągle używany przez ok 25% - 50% windowsiarzy - to chyba o czymś świadczy
+Prawie czysty system po instalacji
+System aktualizacji - wybierasz to co chcesz zainstalować

-Niewiele mniejsze wsparcie dla sterowników niż Windows 10
-Brak DX12 ale jest Vulkan

Win 10
+Lepsza stabilność(każdy system ma taki sam pakiet aktualizacji)
+Przyszłościowy - wsparcie raczej się nie skończy zbyt szybko
+DX12 - na który wyszło tylko chyba 7 ekskluzywnych gier w przeciągu 2,5 roku (nie widać by zwiększał ilość klatek)
+Tryb Gracza - przyspiesza gry gdy masz zaśmiecony system i włączone zasobożerne procesy
+Cortana i Sklep Windows - są
+Wygląd - płaski i kanciasty ale ładny
+Obszary robocze

-Nachalny system aktualizacji
-Telemetria i wszechobecne szpiegostwo(trudne do wyłączenia i dodatkowo czasami bardzo obciąża HDD i procesor)
-W późniejszych wersjach może wyłączyć wsparcie dla zwykłych aplikacji Win32 (nie UWP)
-Masa preinstalowanych śmieciowych aplikacji
-Reklamy i “sugestie”(W płatnej wersji systemu!?)
-Ma problem z uruchamianiem aplikacji stworzonych dla Visty i starszych
-Reinstalacja systemu dostarczana jako aktualizacja co ±pół roku(niektórzy mówią że to powoduje różne niewyjaśnione problemy)
-Częste zmienianie domyślnej przeglądarki na Edge w wyniku „błędów” ustawień w systemie

Różnice w wydajności tych systemów są na granicy błędu pomiarowego

To jest mój punkt widzenia i każdy może na to inaczej patrzeć