Windows 10 czy 7?

Google szpieguje Cię bardziej, wiec wiesz.

Skąd wiesz, że to telemetria obciąża HDD i procesor? Chyba nie wierzysz w te bzdury o wysyłaniu na serwery MS prywatnych plików?

google szpieguje kiedy może tzn niezbyt często czyli duckduckgo i ublock origin z blokadą google analistics itp

a co do telemetrii to u mnie i kolegi czasami komputer po prostu zamierał i gdy włączałem menedżer zadań to czasami procesor albo dysk albo i jedno i drugie miało użycie 100% na windowsowym procesie, chyba był to comtelrunner.exe albo coś podobnego.Miałem wyłączone aktualizacje, windows defendera i dobrze ustaiony firewall więc to musiało coś w tym być.

Co do wysyłania plików to raczej nie jest to prawdopodobne, ale skąd takie użycie dysku? Pewnie oblicza sumy kontrolne niektórych plików i dołącza do innych informacji zmierzających na swoje serwery.

Każde zapytanie, każda odwiedzona przez Ciebie witryna jest zapisywana na serwerze. Żaden Ublock tego nie zablokuje.

Mówiąc szczerze nie wiem czego dotyczy Twój problem z użyciem procesora i dysku. Na pewno nie jest to normalne działanie telemetri.

Część danych strony zbierają po stronie użytkownika a część po stronie serwera dlatego utrudnię chociaż trochę im tę pierwszą możliwość, bo mogę.

Nadmierne użycie procesora i dysku na komputerze z ssd nie występuje albo nie jest to tak zauważalne jak na laptopie z hdd

w pewnym wieku jest to wskazane, żeby pompka nie wysiadła, np. w starym hdd i dwujajomym prockiem który będzie się męczył na win 10 lepiej się cofnąć do 7 i mieć komfort pracy,