Windows 10 dziwne zamyślenia

Witam wszystkich

Mam problem z moim komputerem. Posiadam go od prawie roku i w międzyczasie dostał nową kartę graficzną, kilka dysków itd. Ale to nie istotne. Od jakiegoś czasu mam dziwne spowolnienia. Na przykład dzisiaj włączyłem komputer podłączyłem pada, żeby go sprawdzić i klikając na ten komputer, lub menadżer urządzeń nic się przez dłuższą chwile nie włączało. Złapał takiego muła i dopiero reset pomógł. Często też mi się dzieją podobne spowolnienia, kiedy chce zrobić nowy backup w programie AOEMI Backupper proffessional. Kiedy chcę wskazać folder docelowy, wtedy okienko od programu zamiera i z trudnościami dopiero po ubiciu program się zamyka. Niestety po tej akcji komputer chodzi bardzo mozolnie i pomaga dopiero reset. Cały system stoi na dysku m2 nvme samsung evo 970 plus 250gb, więc o jakimś zamuleniu ze strony dysku nie można myśleć. Ogólnie na co dzień. oprócz tych sporadycznych spowolnień komputer pracuje w porządku. Gry śmigają bez problemu. System próbowałem przeinstalować i nic to nie pomogło. Mam zainstalowane najnowsze aktualizacje. Prosiłbym bardzo o jakąś poradę, bo już mi się pomysły skończyły co mu dolega.
Sprzęt:

Płyta główna: MSI B450 GAMING PLUS MAX
Zasilacz: Be Quiet! pure power 11 700W
Procesor: Ryzen 5 3600
Grafika: RTX 3060ti msi gaming x trio
RAM: 16GB DDR 4 - 3600mhz G.Skill
Dyski: NVME Samsung Evo 970 plus 250GB (System)
-x2 Crucial MX500 1TB (GRY)
-WD Blue 2TB (Inne)
System: Windows 10 Pro x64 (20h2) z najnowszymi aktualizacjami

Uruchomić menadżer zadań, wydajność i wtedy pobawić się systemem. Powinno być widoczne co jest zajęte na 100%, stawiam na dyski, lub jakiś proces w tle. Jak dyski, to namierzyć który i przetestować.

Dysk HDD skanowalem HD tune pro i jest zdrowy. Robiłem mu też defragmentację. Jakim programem mogę sprawdzić dyski SSD?

W przypadku SSD najlepiej zacząć od softu dedykowanego przez producentów. Kingston SSD Toolbox, Samsung Magician, ADATA SSD Toolbox, Crucial Storage Executive itp. dodatkowo można użyć chociażby CrystalDiskinfo.

Ja i tak wszystkie dyski sprawdzam za pomocą MHDD lub Victorii, ale ten pierwszy nie odpala z pod systemu i nie obsługuje AHCI, a ten drugi nie na każdym nowym sprzęcie działa poprawnie, czasami wykazuje wolny czas dostępu przy dyskach SSD.

Wgrane masz najnowsze sterowniki do płyty głównej, a przede wszystkim stery do chipsetu?
Sprawdź sytuacje na profilu zasilania wysoka wydajność.

Usuń. Sprawdz jak chodzi.
Choć może zacznij od czystego rozruchu.
https://support.microsoft.com/pl-pl/topic/jak-wykonać-czysty-rozruch-w-systemie-windows-da2f9573-6eec-00ad-2f8a-a97a1807f3dd#bkmk_apps

Tak mam najnowsze sterowniki do chipsetu ze strony AMD. Na poprzedniej wersji był taki sam kłopot. Aktualnie mam ustawione zasilanie na AMD ryzen balanced. Zmienić na wysoką wydajność z windowsa? Kiedyś już miałem ustawioną wysoką wydajność i powodowało, to przycięcia w grach. Było o tym głośno w internecie.

Owszem, to znany problem z Ryzenami. Chciałem na kierunkować trop na te kwestie, a nie dysk który jak dla mnie nie dokłada się do tego problemu. Jeśli sprawdziłeś już wcześniej ten trop to idźmy dalej. Problem może leżeć po stronie usług czy programów działających w tle. Dla uproszczenia możesz użyć programu LatencyMon i zaobserwować czy zasugeruje jakieś procesy, które zwiększają opóźnienia systemowe.

Zapuściłem ten program o którym pisałeś. Ile czasu musze go mieć włączonego? Aktualnie tak to wygląda.

Niech będzie włączony na czas korzystania z komputera. Przy zwiechach powinien zasygnalizować problematyczny proces i co najmniej jeden z pasków zmieni kolor na czerwony.
W przypadku laptopach często już kilka minut wystarczy, w przypadku stacjonarki problem często pojawia się po dłuższym czasie, podczas np odtwarzania muzyki.

Jeszcze jedno pytanie. Czy bios może mieć wpływ na takie zachowanie komputera?

To często przypadki indywidualne. Osobiście aktualizacje BIOS do najnowszej wersji na pewno bym wykonał.

Pytam, bo od początku używania tego kompa jechałem na biosie z lipca. W międzyczasie wyszły dwie nowe wersje, ale na nich miałem problem z komunikatem cpu fan error please check i za każdym razem wracałem na ten z lipca, bo tu takiego problemu nie miałem. Ostatnio wyszedł najnowszy bios 8 lutego 2021 wspierający ryzeny 5000 i pomyślałem, że wczoraj wgram. Na razie odkąd wgrałem nie miałem zamułki ani razu i ten komunikat o cpu fan też się nie pojawił. Komputer zawsze działał ok na tym starym biosie z lipca, ale wiadomo jak to jest z windows 10. Wyszły jakieś większe update i aktualizacje, które mogą się gryźć ze starszą wersją biosu na przykład. Więc skoro pracuje w porządku poużywam go, nic nie będę ruszać i dam znać. Twój program działa sobie w tle i notuje. Zobaczymy.

Sprawdź jeszcze stan kondensatorów na płycie głównej czy nie są wylane bądź wybrzuszone.

Zajrzeć do ustawień zasilania i ustawić aby się nie wyłączał.
Jeżeli to nie zmieni zachowania systemu to problemem może być procesor.
AMD niby tanie ale z takimi kwiatkami trzeba się liczyć.

Mam ten komputer od prawie roku i dopiero od jakiś 2 miesięcy ten problem, więc raczej bym nie zwalał na procesor. A ta funkcja żeby się nie wyłączał dysk HDD nie skróci jego żywotności?

Procesory się psują, jak nie spotkałem zepsutego Intela tak AMD się zdarza.
Podobne zwisy miewałem jak dyski miałem ustawione aby się wyłączały podczas bezczynności, zanim się nie rozkręciły nawet menedżer zadań wisiał.

Myślę, że jakby było z nim coś nie tak, to by wyszło podczas grania lub jakiś testów syntetycznych. Męczyłem go nie dawno prime95 i nic. Gram też dużo i super gry działają. Ogólnie mogę na nim pracować cały dzień, ale najczęściej ten program aoemi backupper professional, to powoduje. Już go usunąłem zobaczymy. Spróbuje, też ustawić by HDD się nie zatrzymywał. Program latencyMon chodzi już dwie godzinki i nie widzę nic złego, jak na razie.

Też miałem problem z jednym programem.
Mogłem robić wszystko i żadnych problemów nie miałem ale jak tylko odpaliłem konwersję jakiegoś wideo system się zawieszał, potem zaczął wywalać BSOD a jeszcze trochę później doszły samoistne resety.
Też nie wierzyłem że to może być wina procesora, wymieniłem wszystko i zgadnij co?
Procesor wymieniłem na końcu.

BTW, ten zrzut z ostatniego postu, u mnie to wygląda tak samo a nie mam żadnych problemów z wydajnością czy zamulaniem.
Ten program w ogóle czemuś służy?