Windows 10 - ile ustawić GB na partycji C

Witam,

Ile mam ustawić GB na partycji C na system Windows 10 Home 64-bit oryginalny wraz z aktualizacjami do pobrania jak będą,mam dysk 500gb

Pozdrawiam.

Po co chcesz go dzielić na partycje?

A skąd taki windows od razu z aktualizacjami?

Zapewne chodziło mu o to ile ma ustawić przestrzeni na partycji systemowej dla systemu i przyszłych aktualizacji. :wink:

Kolego, przy 500GB ustaw 120.

Po to, że jak padnie system to sformatuje tylko partycje systemową nie tracąc danych na innych partycjach.

4 polubienia

Jak padnie system, to usunie katalog Windows, Program Files i zainstaluje ponownie bez formatowania, a jak padnie dysk, to i tak dupa blada :wink:

Te wrażliwe dane, w przypadku 99% użytkowników Windows, to pliki gier na Steam, Epic czy innym Originie. Do odtworzenia w kilka(naście/dziesiąt) chwil.

Za to przy tak małym dysku zaraz będzie płacz, że skończyło się miejsce na system na partycji wydzielonej dla W10. Również jestem zdania, żeby zostawić jedną, dużą partycję.

Może tak może nie, nikt nie zna zachowań i tego co ludzie trzymają na swoich dyskach.
System (według mnie) zawsze powinien być na oddzielnej partycji bo to w razie problemów z jego funkcjonalnością ułatwia odzyskiwanie danych (zwłaszcza gdy w komputerze jest tylko jeden systemowy dysk).

1 polubienie

Ta porada jest wyciągnięta z kapelusza, bo nie możesz mieć pojęcia ile i jakie aplikacje i gry będzie instalował. Na sam czysty Windows wystarczy mu pewnie około 40 GB.

Dalej nie rozumiem w jaki sposób to ułatwia odzyskanie danych…

Mogę mieć pojęcie. System, aktualizacje, przeglądarka, office
(na to starczy 120GB) Jak sie zacznie kończyć miejsce będzie instalował dodatkowe programy/aplikacje na drugie partycji. Gdybyś nie wiedział też tak można i nie trzeba trzymać wszystkich systemowych aplikacji na systemowej partycji. Można je z powodzeniem instalować również na drugiej większej.

Jaki jest sens takich kombinacji alpejskich?

Pisałem wyżej. Jak ci nagle padnie system i nie masz kopii bezpieczeństwa i drugiego komputera to formatujesz tylko systemową partycję i stawiasz na niej od nowa system nie tracąc swoich danych na drugiej partycji. I szybko w ten sposób odzyskujesz dostęp do danych na dysku.
Dobra, wyraziłem swoje zdanie. I tyle. Czasami mam wrażenie że tutaj radzenie komuś to potem kopanie się jak z koniem z innymi użytkownikami którzy “wiedzą lepiej”

1 polubienie

Przyganiał kocioł…
Jako pierwszy podważyłeś zasadność mojej porady, a teraz narzekasz, że ktoś nie zgadza się z tobą.
Ja Ci już napisałem, że z dysku wystarczy usunąć katalog Windows, Program Files, czy Users i instalujesz ponownie system bez formatowania i kombinowania. Możesz nawet tego nie robić, a instalator sam przeniesie starego Windowsa do katalogu Windows.Old z tego co pamiętam i będziesz sobie mógł z nim zrobić co się podoba w nowym systemie, np. usunąć go dopiero wtedy.

Zrobić przynajmniej 2 partycje na system, a resztę na gry + opcjonalnie grubsze aplikacje.
By wygodniej i szybciej przywrócić system z kopi zapasowej i nie tylko.

Co do wielkości systemu… to około 50-60 szarakowi styknie, ja mam skrócony do 40GB a system ze wszystkimi programikami zajmuje mi 24GB… resztę grubszych aplikacji/gier na D partycji ląduje.

Czy system sie zapycha czy nie to już kwestia użytkownika jak z niego korzysta i w jak wielkim stopniu ma masę dziwacznych programów zainstalowanych co robią burdel.

1 polubienie

Ja najmniej ile bym chyba ustawił to jednak 80GB.
U mnie katalog Windowsa zajmuje aktualnie 50GB. Fakt, że 20GB zajmuje sam katalog “temp” z którego pewnie 90% plików dałoby się wywalić zmniejszając rozmiar katalogu z systemem do 30GB. Na razie jednak nie bawię się w to bo ja na system mam przeznaczony cały dysk 256GB więc 20GB w tą czy w tamtą różnicy wielkiej mi nie robi.

OMG ale ty musisz mieć zasyfiony system…
U mnie temp wygląda tak i nie jest czyszczony bo nie ma być z czego :smiley:

Ale pewnie z tych 18mb odzyskałbym z 12 :smiley:

Majać HIPSa z Zaporą Restrykcjami odraz Antywirusa i 2 skanery + parę programów do analizy systemu i dłubaczki etc

System u mnie za****** jak burza.
Panel powiadomień szybko sie zamyka i otwiera co zwykle u większości sie przywiesza co już jest 1 oznaką zaśmiecenia systemu, Przeglądarka otwierana w Sandboxie szybko sie ładuje notatnik szybko otwiera duże pliki co też jest dobrm testem na sprawdzenia zamulenia systemu.

Czy też przechodzenie między pulpitami.
Kiedyś nagrałem stary filmik jak tu u mnie chodzi że można ładne zabezpieczyć kilkoma programami system i nie tracić przy tym wydajności a nawet przy dobrym skopaniu sku***** jakim jest M$ można naprawdę z niego niezły potencjał wyciągnąć.

Coś ty. O system dbam lepiej niż o kobietę. :wink:
Po prostu nie zwracam na to ile on zajmuje mi miejsca na dysku (bo nie mam takiej potrzeby) a bardziej patrzę na to by wszystko w nim było aktualne i stabilne. Z raportu błędów u mnie wynika że mój system zaliczył jedno zawieszenie w ostatnich ośmiu miesiącach.
A ponieważ to zawieszenie spowodował sterownik ekranu w wersji “beta” to nie jest tak naprawdę źle. :slight_smile:

Mi od 2-3 lat sie nic nie zawiesiło…
byly 3 przywieszki
1 była spowodowana chyba 1 albo 2 wydaniem iso Microsoft ale wtedy to był niezł fail z ich strony l i 95% osób go miało w sumie chyba miało. Ale to wydanie było dla testerów.
2-3 Przywieszki były jak testowałem MBAM 4. wtedy nawet po instalacji nowszej bety chyba nawet raz bsoda złapałem :smiley:

Ale tak w normalnych warunkach wszystko mi śmiga choć od tego czasu też nie jeden soft alpha/beta test instalowałem to już jakby bardziej producenci je dopracowywali względem stabilności w10 :slight_smile:

Po pierwsze pomysł żeby wydzielić partycję dla systemu jest IMHO bardzo dobry ja bym ustawił ~60 Gb… ja mam ustawione (SSD MX500 0.5 TB) 50 Gb i po roku nadal mam 13 GB wolnej pamięci pomimo że mam też ustawione na nim 8 Gb pamięci wirtualnej. Po prostu na partycji “systemowej” instaluje tylko aktualizacje w tym kolejne RS oraz stery i podstawowe programy jak OpenOffice czy 3DMark a na drugiej, dużo większej partycji, gry… co miesiąc (średnio) czyszczę też tą partycję (systemową) Odkurzaczem.

PS. A na dysku HDD 3 Tb mam obrazy .iso oraz filmy i seriale.

Tak, chciałbym podzelić na dwie parycje jedną na gry i programy a drugą na windows i programy systemowe czyli jakieś anty wirusy

To ile ustawić na sam system z późniejszymi aktualizacjami