Windows 10 obok Ubuntu

https://sjp.pwn.pl/szukaj/dlatego.html

Dobrze, wygląda na to że po formacie wróce do windowsa bo z waszego opisu posiadanie 2 systemow na jednym dysku wydaje się być problematyczne. Jeszcze pytanie, zmiana foramtu plików tylko przez ponowny format i dopiero instalacja windowsa tak?

Tak windows nie widzi partycji ext4.

A czy zwykły format wystarczy czy muszę coś zmienia podczas instalacji ?

Zwykły format powinien wystarczyć, a bootowanie w komputerze ustaw na nośnik z którego będziesz instalować system.

No właśnie zainstalowałem Ubuntu ponownie ale format został nadal w ext4 więc no, dziwna sprawa

No jak wcześniej partycja była na NTFS, to domyślnie formatuje na ext4. Chociaż to zależy od instalatora/dystrybucji.

Napisz jeszcze raz co chcesz osiągnąć.

Chciałeś zainstalować Windows, a zainstalowałeś Ubuntu.

Ponieważ większość systemów GNU linuks pod główny system plików domyślnie tworzy ext4.
To w końcu instalujesz W10 czy Ubuntu?

Linuksa na NTFS nie zainstalujesz raczej. Już bardziej prawdopodobna jest instalacja na vfat (fat przechowujący Uniksowe prawa dostępu ; chyba są one przechowywane w pliku).

W pewnym momencie doszliśmy do konsensusu. A teraz dalej nie wiem o co Ci chodzi.
Chcesz mieć Windows, czy Ubuntu. Bo piszesz, że chcesz mieć NTFS ale instalujesz Ubuntu.
Groch z kapustą.

1 polubienie

Widzę że chyba się nie zrozumieliśmy. Kiedyś dawno był windows, potem zainstalowałem Ubuntu 16.04, które zaktualizowałem do 17.10, później napisałem posta że chce windowsa obok Ubuntu ale mi to odradziliscie więc zdecydowałem się na powrót do windowsa ale nie mogę bo dysk jest ext4 a nie ntfs. Więc zainstalowałem ponownie 16.04 aby sformatować dysk ale system plików nadal został w ext4 (dzisiaj) [tak jak mi powiedzieliście żebym zrobił ] Więc teraz jest pytanie jak sformatować system plików?

Ubuntu uruchom LIVE CD i z pod live cd formatuj partycje (uruchamiając gparted) ext4 na NTFS, bo jak dałeś do instalacji cały dysk to Ubuntu go sformatował domyślnie na ext4.
Jeżeli chcesz instalować Windows to zrób jak napisałem.

która z tych opcji wybrać

Po co uruchamiasz instalację, uruchom Ubuntu i nie klikaj install tylko pozwól mu się uruchomić
w wersji Live.

Czyli mam wybrać opcję “wypróbuj Ubuntu bez instalacji” ?

Tak owszem. Potem uruchamiasz program gparted i formatujesz dysk na ntfs.

Dobra ograrnalem, chodziło ci żebym tylko wsadził płytę i włączył system normalnie potem w gparted które wygląda tak

zmienić na ntfs mogę tylko ta pierwszą partycje

Mogę zdeaktywować tą ostatnią także i ją zmienić na ntfs

Jak chcesz instalować Windows to usuń wszystkie partycje i utwórz jedną ntfs.

Coś takiego ?