Windows 10 obok Ubuntu

Myślę że dobrze ale widzę że Expert już piszę. A On lepiej wytłumaczy.:wink:

Poniższe wykonaj tylko wtedy, kiedy wszystkie widoczne tu partycje mogą zostać usunięte (nie ma tam ważnych danych).

Kliknij prawym przyciskiem myszy na /dev/sda5 => odmontuj, potem na /dev/sda2 => odmontuj.

Następnie z górnego menu: => Device => Utwórz tablicę partycji (New partition table) => wybierz MS-DOS => Zastosuj.

I teraz tak … Windows może wymagać utworzenia dodatkowej partycji na pliki rozruchowe. I tutaj wyjścia są dwa:

  1. Zostawiasz goły dysk z tablicą partycji MS-DOS i zobaczysz co i jak podzieli instalator Windows.
    ALBO
  2. Utwórz przynajmniej jedną partycję NTFS na początku dysku i też zobaczysz co zrobi instaltor :smiley:

EDYCJA:

Widzę, że sobie poradziłeś z usunięciem partycji linuksa. To miało na celu tworzenie nowej tablicy partycji (na skróty).

Zmniejsz tą partycję do 50 albo 100 GB i instaluj Windows (albo tyle ile ci tam potrzeba).

2 polubienia

Mogę sobie odrazu zrobić partycje pod przyszłą instalacje linuksa ? Jakąś małą ? Jedna pod system a jedna np. pod pliki nie ?

Możesz tylko musisz wiedzieć która partycja do czego i musisz umieć nimi zarządzać, ewentualnie
możesz zainstalować Ubuntu obok Windows co będzie prostsze.

Zrobiłem sobie jedna pod linkusa 30gb jedną pod windows 50gb i pod pliki 150gb (ext4 i 2x ntfs) powinno być dobrze ?

1 polubienie

Partycje ta 30gb właśnie zaplanowałem na przyszłą instalacje :stuck_out_tongue:

Dobrze tylko podczas instalacji musisz wskazać odpowiednią partycję.

Dobrze jestem podczas instalacji systemu, kiedy chciałem stworzyć te partycje wystąpił jakiś błąd dlatego ustawiłem całość nie przydzielona i będę sobie partycjonować jak już zainstaluje system, narazie wszytko wygląda dobrze ale zobaczymy

Ubuntu czy Windows?

Instaluję windowsa ale problem wyskoczył w gparted

Jakiś? Chętnie poznałbym.

Dobrze, że nie hackujesz emacsem :wink:

2 polubienia

właśnie nie zrobiłem screena ale pojawiło się coś że gparted nie jest w stanie wykonać danego zadania i wyskoczył błąd w 1 operacji z 7

powiedzcie mi jeszcze, czy windows7 bedzie lepszy od np. 10 w byciu obok ubuntu na 1 dysku czy to w sumie to samo?

i tak na marginesie, wiecie w jaki sposob jest mozliwosc zaaktualizowania 7 do 10 nadal ? cdkey z 7 bedzie dzialal na 10 jakbym zrobil świeżą instalacje ?

Niby dalej działa asystent do aktualizacji do Windowsa 10, czy ten dla niepełnosprawnych. Jeszcze poszukać czy klucz który nie widział Windows 10 go aktywuje - może / nie musi; może, MS ma bazę kluczy 7 / 8 / 8.1 które zostały zaktualizowane do 10.

Tutaj jest chyba jedynie istotna kwestia fast boot. Fast boot może przeszkadzać Linuksowi, ale można to jakoś wyłączyć. Piszę, choć nie wiem czy fast boot jest w Windows 7.

Z tego co widzę aktualizacja nadal działa (z 7 do 10) więc nie powinno być problemów.

Czyli mowicie że jedyną przeszkodą w 10 jest ten fastboot, wie ktoś coś więcej na ten temat ?

Fastboot w windowsie nie przeszkadza Linuksowi (Ubuntu). Jedynie, gdy masz włączony fastboot w windzie nie będziesz miał dostępu do dysku windosowego (NTFS). Jeżeli będziesz chciał mieć dostęp do dysku NTFS to wyłączysz fastboot i wszystko będzie OK.
edit:
Tu masz napisane więcej o tym:

Albo wyłączaj w pełni Windows 10:

Shutdown -s -t 0

lub klikaj Uruchom ponownie.