Windows 10 - wasze zdanie, wasza opinia - dyskusja ogólna

Witam,

 

jak wiecie Windows 10 to najnowsze wydanie systemu Windows. Chciałbym założyć ten temat, aby poznać wasze zdanie (zwracam się do osób, które korzystają już z tego systemu). Chodzi mi o stabilność, wygląd i czy system faktycznie jest taki fajny jak go reklamują. Może być też wydajność (wasza ocena). Oraz specyfikacja komputera na którym jest uruchomiony ten system. I na koniec czy jesteście z niego zadowoleni. Dodam, że sam nie korzystam z Windows 10. :slight_smile:

 

Pozdrawiam,

Jakub Gross

Nie korzystam, przetestowałem kilka dni i wróciłem do 8.1. Auto aktualizacje bez informacji od MS co konkretnie instalujemy, dużo telemetryki, brak pełnej kontroli w instalowanych sterownikach, problemy z kompatybilnością z Bitdefenderem (jeszcze w wersji 2015) oraz drobne błędy np. ten dotyczący braku możliwości wyszukiwania w menu start zadecydowały.

Ogólnie system mi się podoba, użytkuje go już ok. miesiąca, jedynie co mnie wkurza to oczywiście “menu start” zmieniłem go za pomocą “Classic Shell” bo w wersji oryginalnej jest dla mnie zrypane że coś. Druga rzecz to ekran blokady, nie można go wyłączyć, tak jak to było w Win 8/8.1. Najważniejsza rzecz, że nie można wyłączyć, odroczyć aktualizacji w “windows update” w wersji Home, co do szpiegowania przez MS to ja wyłączyłem wszystkie funkcje w opcjach “prywatność”.

Jak na razie system jest stabilny, jedynie mam problem z grami co potrzebują “directplay” - KKND 2 Krossfire, Alien Shooter 2 Złota Edycja - ich nie udało mi się uruchomić, pomimo porad na YT i w necie.

 

Specyfikacja na którym jest Win10 - i3 4160, 8 GB, GTX 570.  

A czy Ci jest potrzebny ? Zadaj sobie proste pytanie do czego używam komputera i jakie korzyści uzyskam mając w10 ?

 

Bo zmiana systemu dla samego numerka czy reklamowanych cudów mija się z celem.

Nie u każdego (a raczej u bardzo niewielu) jest ten problem, nigdy się z nim nie spotkałem oprócz jednej z wczesnych kompilacji, w której ten problem występował u każdego.

 

Co to jest “telemetryka”?

 

 

“że cóś”? A cóż to za “cóś” możesz wyjaśnić?

 

Można, “od zawsze” go nie mam, nawet nie pamiętam, że takie coś istnieje.

 

Można.

Nie używasz, nie znasz a zabierasz głos w wątku, o którym nie masz pojęcia i piszesz bzdury

Na początek poczytaj: Windows 10: wszystko co wypada wiedzieć o systemie Microsoftu

U mnie, w porównaniu do W7, system przede wszystkim uruchamia się dużo szybciej, jak i samo jego działanie jest trochę szybsze. Działa stabilnie, żadnych zwiech, restartów, BSOD itp.

Cytat

 

“że cóś”? A cóż to za “cóś” możesz wyjaśnić?

 

Chodzi mi o to, że nie można go zmienić według własnej koncepcji, tylko jest sortowanie według alfabetu, a to mi się nie podoba.

Nie mówię już o kafelkach, bo to dla mnie zbędne jest i zawsze je wywalam.

 

Cytat

Można, “od zawsze” go nie mam, nawet nie pamiętam, że takie coś istnieje.

 

Jakoś w w opcjach nie mam możliwości wyłączenia blokady ekranu (ta blokada która pojawia się po uruchomieniu kompa i jak się na nią kliknie to przechodzi do wpisywania hasła), tylko można zmienić na pokaz slajdów - Win 10 Home.

 

Cytat

Można.

 

Owszem można, ale nie w Win 10 Home tylko w wersji Pro.

 

 

Napisałem, że można bez wyróżniania wersji systemu, prawda?

 

https://support.microsoft.com/pl-pl/kb/3073930

 

Odczucie bardzo indywidualne.

Dla mnie Menu Start jest bardzo wygodne. Win 10 jest pierwszym systemem, w którym nie instaluje jego żadnego “ulepszacza” Od sortowania według upodobań w np. grupach mam kafelki w Menu Start.

Do tego szybkie i wygodne wyszukiwanie w nim, gdzie wystarczy wpisać tylko kilka kolejnych znaków potrzebnego programu i po chwili mam ten program “na tacy”

Windows 10 w porównaniu do Visty / 8 / 8.1, wypada według mnie fantastycznie. Żadnych problemów, poza małymi problemami przy instalacji.Przede wszystkim może się podobać nowa szata graficzna, szybkośc działania. Po prostu dużo, dużo plusów.

 

Pomijając Vista, wygląd systemu i przyszłe gry na dx12 (na to trzeba poczekać)

Jakieś przykłady co działa szybciej ? 

 

Bo przeczytałem może z 15 testów porównawczych w7<->w8.1<->w10 i nikt nie potrafił udowodnić jednoznacznie, że w10 jest szybsze czy wolniejsze. Różnice były ± 3-5% co nie jest brane pod uwagę jako próg błędu testowania.

@Cedar To jest temat, aby każdy mógł podyskutować, a nie “mądrować”. To, że nie korzystam z systemu Windows 10 chyba nie oznacza, że nie mam o nim zielonego pojęcia. Każda osoba, która chociaż trochę interesuje się nową technologią wie co to Windows 10.

Dyskutuje tu, mądruje się ktoś inny w innym wątku.

Może wiesz co to jest Windows 10 jednak nie masz o nim podstawowego pojęcia a zabierasz głos w innym wątku “podpowiadając” bardzo ogólnie rozwiązanie dostępne np. w Windows 8/8.1 nie w Windows 10.

posiadam też windows 10 jestem zadowolony nie psuje mi się tak jak poprzednik czyli windows 8 jest stabilny chociaż irytuje mnie to że szpiegują patrzą co masz na komputerze wydaje mi się że takiego czegoś nie powinno być no ale jest i nic na to nie poradzimy. Menu start dla mnie jest super rozwiązanie lepiej jak  z poprzednika. Dużo bardziej czytelne mozna sobie kafelki pozmieniać zrobić rzeczy ważne i ważniejsze chyba to najbardziej doceniam. Ogólnie design jest super tego systemu.

Te szpiegowanie można wyłączyć.

Przecież oni szpiegują miliony ludzi. Nikt tobą konkretnie się nie interesuje. Więc nie bardzo jest tu czym się przejmować.

No i w starszych wersjach Windows szpiegowanie też było - choć może nie na taką skalę i nikt z Microsoftu oficjalnie o nim nie mówił.

u mnie na spokojnie bez nerwów, pc nawet szybciej funkcjonuje pewnie poukładane registry

 Chodzi głównie o dostosowanie reklam pod konkretnego użytkownika. I to nie jest szpiegostwo, bo godzisz się na to akceptując licencję :wink:

 

Znaczy w których konkretnie było?

To jeszcze się nie przyzwyczailiście do tego że wszystko nas szpieguje? :slight_smile:

Czy to Microsoft, Google, Facebook, Mac czy Linux. 

Ja się nie przyzwyczaiłem.

Ja nie jestem zadowolony z aktualizacji z Windowsa 7 na Windowsa 10 (nie instalacji na czysto). Do szybkiego dostępu nie mogę przypiąć lokalizacji sieciowej, tylko skrót do urządzenia czy komputera w sieci (na WIN7 do ulubionych mogłem dowolny folder), przypiętego raz FTP nie mogę odpiąć, menu prawego klika zawiesza explorera na plikach mkv, co jakiś czas COM Surrogate się włącza i procesor na okrągło pracuje na wszystkich ośmiu wątkach, system dłużej startuje i dłużej wyłącza, aplikacji “zdjęcia” nie widzi zdjęć, Intel WiDi przestał działać, bluetooth ma mniej opcji, a instalacja aplikacji do obsługi WiFi i bluetooth na WIN10 nie chce się zainstalować, więcej problemów czy niedogodności nie przychodzi mi do głowy. Generalnie żadnych usprawnień nie dostrzegam, może jest parę pożyteczniejszych informacji jak np. prędkość kopiowania/przenoszenia z wykresem prędkości, więcej szczegółów w menedżerze zadań itp. Liczyłem na większe zmiany niż tylko wygląd. Czy wcześniej wymienione problemy są efektem aktualizacji czy systemu to nie jestem w stanie powiedzieć.