Windows 10 zawiesza się podczas gry "problem pojawił się z dnia na dzień"

Jest jakiś program, który automatycznie mi sprawdzi sterowniki (bez kupowania konta premium) czy muszę raczej sam grzebać po każdym sprzęcie i weryfikować?

Z tego co pamiętam (ale popytaj) to tak się robiło, gdy chciało sie podkręcic procesor, więc nie sadze by to w czymś przeszkadzało. Twój typ płyty poczatkowo miał tylko 4-pinowy slot. Póżniej dołożono podwójny.

1 polubienie

Windows jest wyposazony w weryfikator sterowników o nazwie Driver Verifier.
Poczytaj.

P.S. Tytuł jest wprawdzie odstręczajacy, dlaczego? Wyjasnienie w tekscie.

Na pewno są takie programy, ale ja osobiście tego nie popieram, wiec nie podam ci. Proponuje sobie przysiąść i samemu poszukać. To się robi raz na jakiś czas, ale później jest pewność, ze wszystko funkcjonuje prawidłowo. Osobiście jak instaluje Windows, to zawsze z odłączonym internetem. To pozwala mi zainstalować pierw swoje sterowniki, które chce. A później dopiero neta podłączam. Czasem Windows chce być mądrzejszy i podmienia, ale osobiście rzadko się z tym spotykam.

Potestuj może usylnianie aplikacji dodane do CCL 6.0.

Windows niestety zazwyczaj stare wersje sterowników instaluje, więc dobrze kombinujesz z instalacją sterowników.

Zmieniłem procesor na intel i5 3470 i jedyna zmiana jest taka, że gdy system się zawiesza:

  • klawiatura działa i można nią sterować,
  • sama gra i inne programy się nie zawieszają (tzn. postacie się ruszają, widać ruchy innych graczy itd.)
  • myszka się tylko odłącza i nic nie można z nią zrobić, dlatego wymagany jest restart.

Czy istnieje możliwość, że któryś z podzespołów (mysz, klawiatura, cokolwiek) powoduje takie zawieszenie się w trackie grania? Albo po prostu ktoś tutaj może pomóc ze sprawdzeniem napięć? Czy isteniej możliwość zrobienia tego jakimś programem do testów?

Robiłeś kiedyś test pamięci RAM?

Albo po prostu ktoś tutaj może pomóc ze sprawdzeniem napięć?

Znajdź kolegę z miernikiem/multimetrem i niech sprawdzi czy zasilacz trzyma normę ATX, na przykład:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html .

Masz możliwość sprawdzenia karty graficznej w innym komputerze / u kolegi pod obciążeniem?

Kolejna sprawa - jest coś niepokojącego w „Podglądzie zdarzeń”?
How to Troubleshoot Problems in Windows Via Event Viewer | PCMag .

1 polubienie

Jak wiesza się w trakcie grania, to albo grafika ma problem, albo RAM. Jak wyżej, memtest i test pamięci, jak wyjdzie ok. to puść Furmarka na 30 minut i potem w tle odpalaj jakieś filmy na YouTube.

1 polubienie

Prawdopodobnie jakiś wadliwy sterownik lub oprogramowanie działające w tle.
Sprawdź czy błąd pojawia się przy czystym systemie bądź na innej platformie np. z livecd ubuntu.

1 polubienie

Dostałes link jak sprawdzić.
Mozesz ewentualnie przejrzeć system poprzez SysInspector.

1 polubienie

Na komputerze mogę przeglądać np. internet, livestream czy youtube przez cały dzień i zawieszenie systemu się nie pojawia. Tylko i wyłączenie w grach.

Jak najbardziej po godzinie 16:30 siądę do twoich podpowiedzi i wrzucę aktualizację testów ram oraz podgląd zdarzeń. Na ten moment nie mam możliwości testu z miernikiem/multimetrem, ale jestem w stanie takie urządzenie ogarnąc - też dam znać.

Test RAM i FurMark. Jak grafika albo RAM to wyjdzie bardzo szybko.

1 polubienie

Memtest z poziomu WINDOWS10 nie wykrył problemów z pamięcią RAM. Poniżej zrzut ekranu z ostrzeżeniami, błędami i błędami krytycznymi. Jest ich masa z wczoraj i dziś, więc nie wiem, które będzie pomocne, lub z którego można coś wyczytać.


FurMark puszczony w takich ustawieniach jak na zrzucie ekranu poniżej przez ok. 25 minut. Maksymalna temperatura to 81 stopni. Żadnych komunikatów nie dostałem, chyba, że coś źle zrobiłem?

Sterowniki aktualne?

1 polubienie

Windows update nie pokazuje niczego nieaktualnego.

Nie chodzi o aktualizacje systemu ale, spróbuj pobrać aplikację do aktualizacji sterowników, Może być coś nie zainstalowane lub stare.
Jeśli nie możesz pobrać aplikacji, zacznij od instalacji sterowników chipsetu, karty graficznej… (ze strony producenta zamontowanych podzespołów)
BIOS zakładam, że aktualny…

1 polubienie

Zdjęcie z FurMarka, z wykresu temperatury i klatek.

81 C to zbyt wiele na 1050, powinna do 70 dochodzić.