Windows 11. Ja se ne boim, ja mam legacy bios

Tytuł jest parodią starego dowcipu o tym iż kiedy ogłoszono że w Czechosłowacji komunizm będzie już w roku 1985, obywatele gromko zakrzyknęli. My se ne boim, my mary raka.
Postanowiłem sprawdzić czy Windows 11 mi grozi tym bardziej że pod względem sprzętowym, mimo siedmiu lat, owszem, sprzęt spełnia wymogi.
Wszedłem na tę stronę
Przeprowadź uaktualnienie do nowego systemu operacyjnego Windows 11 | Microsoft
Zainstalowałem aplikację WindowsPCHealthCheckSetup.msi i… wynik zadowalający.

Dokładniejszy wynik aplikacji wskazywał na oprogramowanie układowe a nie sprzęt a ponieważ mimo ze płyta obsługuje uefi, ma wszystko postawione na starym Biosie.
Nowy Windows 11 już tego na szczęście nie obsługuje.
Oczywiście mogę zrobić konwersję na uefi ale po co?
Windows 10 kończy aktualizacje funkcyjne na tym co mam, czyli 21H1.
Następnych już nie będzie . Do pażdziernika 2025 roku będą tylko aktualizacje bezpieczeństwa. Mam nadzieję
Wreszcie cisza i spokój. Chyba.
Może wreszcie zdążę się do konkretnego Windowsa przyzwyczaić.

Windows Insider testuje 21H2, zwracam uwagę :wink:

I podobno nazywa się Windows 11 choć znając totalny bałagan w nazewnictwie tej firmy, można przyjąć ze będzie tak jak piszesz. Sun Valley, windows11, 21H2. Mam wrażenie że oni sie już sami w tym pogubili więc sprawdzanie róznic odbędzie sie na poziomie kernela. Co nie zmienia faktu ze jak na razie Win 11 mi nie grozi.

Ja też się czuję bezpiecznie :wink:

Już zaczynają się kombinacje, jak obejść weryfikacje obecności TPM/Secureboot:

:smiley: Dobrze, że z Linux takich ceregieli nie trzeba robić.

Bypass dotyczy tylko pierwszego linku. Oficjalnie Windows 11 jeszcze nie ma. To co wyciekło nie jest wersja stable a jedynie jakąś wersja testową. Czy w zwykłej wersji taki manewr będzie można przeprowadzić nie wie nikt, poza developerami.
Jesli chodzi o drugi link to bardzie opisujący problem dlaczego TMP i czy na pewno wersja 2 byłby ten artykuł.

Jeśli ktoś chce sprawdzić czy zaktualizuje do W 11 to polecam aplikację.
Releases · rcmaehl/WhyNotWin11 · GitHub.

Ja teoretycznie mógłbym zaktualizować ale najpierw musiałbym kupić i zamontować w gniezdzie płyty, tpm2 module za 60 zł + wysyłka. Przejść z Legacy na uefi w biosie i przekonwertować dyski mbr na gpt
Jakoś mi się nie śpieszy.
Wiem co mi „grozi” w 10. Przez pięć lat trochę się napatrzyłem. A Jedenastka? Tu możliwości cyrku są dopiero przed nią.

Wymagania minimalne:
procesor 1 GHz dwa rdzenie i 64 bit ?!
Nieźli specjaliści tam siedzą w dziale hardware że wyczarowali procka który nie ma prawa istnieć :smiley:

PS. Te „magiczne” 1 GHz to chyba kopij-wklej od czasu Visty… tylko zapomnieli że ma mieć jeszcze dwa rdzenie i 64 bity więc coś się nie zgadza lol :smiley:

Mimo to jednak jest. O te 0.07 kłócić się nie będziemy.

21H2 i Windows 11 to dwie różne rzeczy.

Microsoft tylko sraczkę zrobił w sieci z tym TPM. :wink: A koniec końców okaże się, że TPM nie będzie potrzebne w oficjalnej wersji systemu. A nawet gdyby było TPM, to specjaliści zrobią obejście i każdy zainteresowany będzie mógł zainstalować system.

Wrócą czasy, gdzie będzie instalować się system tak jak Windows XP - z dodatkowymi sterownikami/modyfikacjami, żeby ruszyło. Aż mi się przypomniało dodawanie sterowników SATA, Microsoft wraca do przeszłości.

Instalacja systemu 98 to tragedia była, kombinowanie z dyskietkami, żeby tylko ruszyć instalację systemu.


Pod koniec tygodnia Insajderzy dostaną Windowsa 11. Ja wtedy chętnie pobiorę taki obraz i go zainstaluje na dysku.

Z jednej strony masz rację, jednak wydaje mi się, że ich przeceniasz. Dodatkowo zrobili tym ogromną gównoburzę i prawdopodobnie z tego zrezygnują albo spróbują w kolejnych aktualizacjach dopiero to sforsować.

TPM to nic innego jak zabezpieczenia. Jakoś do tej pory TPM nie był wymagany. Microsoft nagle ogłosił światu, że bez TPM systemu nie zainstalujesz, wywołując tym samym gównoburzę jak kolega wspomniał. Pewnie zrezygnują z tego zabezpieczenia. I słusznie.

To dopiero teraz wyszło. Jak do tej pory Do dwóch tygodni wstecz) ludzie pojęcia nie mieli ze coś takiego jak Windows 11 zaistnieje.

Jak na razie od dzisiaj wchodzi na kanały insiderskie do testów.
I jak na razie do tych testów w początkowej fazie sa dopuszczone sprzęty nie spełniajace wymogów ale
" * Once Windows 11 is generally available, these PCs will be opted out of flighting and will not be able to receive future Windows 11 Insider Preview builds. These PCs must clean install back to Windows 10 with the media (ISOs) that we provide and can then join the Release Preview Channel to preview Windows 10 updates."
Więc raczej nie odpusci. Całość tu

Toteż potwierdzasz, co mówię. Jesienią aktualizacją Windows 10 będzie 21H2, a Windows 11 to oddzielny system. W kanale insider nie jest testowane coś, co ma być Windows 11 (21390).

Możliwe, że 21390 zostanie podbite do 29xxx i zmieni się w Windows 11, a 21H2 stanie się Enablement Packagem. Może. Mówisz o tym ze zbyt dużym przekonaniem :slight_smile:

Ciekawe. Komp który rzekomo nie zainstaluje Windowsa 11, zostanie dopuszczony w kanale Insider?

O tym ze Windows 11 to odzielny system wiemy oficjalnie od 24 czerwca.
jak równiez to, przemycone na ich blogu dotyczacym W 11 ze będzie wydana jeszcze wersja 21H2. I jest to jedyna półoficjalna informacja Microsoft.

I tylko tyle wiem. A jak będzie to sie dopiero okaże.

To fakt, tylko że zaktualizuje się system i będzie trzeba od nowa kombinować. W dzisiejszych czasach często taniej wyjdzie kupić ten moduł niż tracić czas na „naprawianie” systemu po aktualizacji. Gorzej jeżeli sprzęt nie wspiera TPM w żaden sposób.

Kiedyś to było, zainstalowałeś, połatałeś, konfigurowałeś po swojemu i na lata, ale nic co było nie wraca :wink: za to kiedyś po Windowsie wirusy szalały jak chciały.