Windows 64bit. Czym się różni od 32?

Mam pytanie, czym się różni 64 od 32 bitowego? Czy 64 lepszy do gier? Spowalnia komputer? Chcę sobie kupić lecz nie wiem czy 64, czy 32.

Różnica jest taka że np 64 bitowy obsługuje od 4 giga pamięci a 32 bitowy już ma problemy , lepiej obsługuje 4 i więcej rdzeniowe procki a gry nie wszystkie chcą działać :slight_smile:

a tu masz dokładniej http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind … -questions

System 32 bitowy to obecnie krok do tyłu. Zdecydowanie polecam win x 64. Jest szybki, stabilny, bezbłędny. Jeśli chodzi o gry, to jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby jakaś gra nie zadziałała. Chodzą wszystkie, nawet starsze, choć czasami /rzadko/ należy je uruchamiać w trybie administratora lub w trybie zgodności. Ale to nie jest żaden problem. To samo dotyczy programów. Działają bez problemu 64 i 32 bitowe. Warunek - system musi być oryginalny, bo jeśli ktoś chce korzystać z pirata, to nie wiem, jak to wszystko będzie działało. Nie wykluczam problemów.

Tak, tylko aby korzystać z wersji x64 trzeba mieć przynajmniej 4GB RAM - dla niższych wartości nie ma sensu, chyba, że ktoś w przyszłości chce rozbudować do 4GB i więcej :wink:

Z tego co wiem x86 zbiera ok. 1GB RAM, a x64 2GB RAM :slight_smile:

A ja myślę, że od 3gb można spokojnie używać x64

@sla17 - to źle wiesz :wink:

Sam system u mnie po starcie zabiera jakieś 1,3-1,4GB (razem z antywirusem, Wireless Console i SRS Premium Sound) :wink: Czyli sporo poniżej 2GB ogólnie.

Zależy jeszcze, który x64 - z 1-2 GB RAM i jednordzeniowym procesorem całkiem komfortowo pracuje się z XPx64. Systemy z rodziny Serwer wykorzystywane jako stacja robocza też nie są tak zasobożerne jak Vista/7 i mogą spokojnie pracować na słabszym sprzęcie.

X64 najlepiej będzie od 4GB RAM :smiley:

Czyli na mój komputer, nie nadaję się 64?

Płyta glówna nForce 520ln (chyba:P)

procesor AMD Anthlon II x2 245 2.9GHz

Ram 3gb

Grafika Ati radeon 4350 412mb

Pójdzie Ci, czemu ma nie pójść? Tylko zastanów się po co go instalować przy 3gb ramu…

Jeśli ma procesor 4 rdzeniowy to warto

@up. Jak zobaczyć ilu rdzeniowy procek?

Podaj nazwę modelu jaki kupiłeś/masz albo uruchom program cpu-z i tam się dowiesz

Ten procek ma dwa rdzenie…

maciej350 - przy tym nie widzę sensu instalacji czegoś innego niż x86 :wink:

Jeśli kupisz sobie jeszcze 1GB RAM, to wtedy x64 :slight_smile:

Nie przesadzaj. No zaleca się 4 gb pamięci, podkreślam - zaleca się, a nie trzeba mieć przynajmniej, ale spokojnie będzie ci chodził system 64 bitowy na 2 gb pamięci. Gry i programy również. Jedynie w niektórych zastosowaniach, głównie bardziej wymagających grach, może być czasem mało tej pamięci. Jednak spokojnie na początku można zacząć pracę z systemem x64 na mniejszej ilości pamięci. Piszę to wszystko na podstawie własnego, praktycznego doświadczenia, a nie książkowych teoriach.

Dodane 14.07.2011 (Cz) 18:14

No i zgadzam się z Hitm3n :slight_smile: Potwierdza się to, co napisałem wcześniej

Dodane 14.07.2011 (Cz) 18:17

Nadaje się, nadaje :):slight_smile:

Co to za głupoty? Ja mam 2GB RAM i W7 64 i system zajmuje 28% ramu z avastem i comodo firewallem w tle :roll:

Fakt, zapędziłem się z tym RAM-em - zapomniałem, że gdy sprawdzałem to był to komputer ze śmieciami od producenta, tak więc zużycie wahało się w tych granicach :slight_smile:

Przy twoich 2 GB pamięci 28% to jest 560 MB. Tyle miałby ci zajmować pracujący win 7 x64??? Albo coś źle odczytałeś, albo pomyliłeś systemy. Optymalną prawdę napisał hitm3n. Pracujący system win 7 zajmuje ok 1,2 - 1,3 GB pamięci i u mnie jest dokładnie tak samo.

@up

http://imageshack.us/photo/my-images/21/capture1ic.png/

:roll: