Windows 64bit. Czym się różni od 32?

(Kingston350) #1

Mam pytanie, czym się różni 64 od 32 bitowego? Czy 64 lepszy do gier? Spowalnia komputer? Chcę sobie kupić lecz nie wiem czy 64, czy 32.

(pysiu) #2

Różnica jest taka że np 64 bitowy obsługuje od 4 giga pamięci a 32 bitowy już ma problemy , lepiej obsługuje 4 i więcej rdzeniowe procki a gry nie wszystkie chcą działać :slight_smile:

a tu masz dokładniej http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind ... -questions

(system) #3

System 32 bitowy to obecnie krok do tyłu. Zdecydowanie polecam win x 64. Jest szybki, stabilny, bezbłędny. Jeśli chodzi o gry, to jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby jakaś gra nie zadziałała. Chodzą wszystkie, nawet starsze, choć czasami /rzadko/ należy je uruchamiać w trybie administratora lub w trybie zgodności. Ale to nie jest żaden problem. To samo dotyczy programów. Działają bez problemu 64 i 32 bitowe. Warunek - system musi być oryginalny, bo jeśli ktoś chce korzystać z pirata, to nie wiem, jak to wszystko będzie działało. Nie wykluczam problemów.

(sla17) #4

Tak, tylko aby korzystać z wersji x64 trzeba mieć przynajmniej 4GB RAM - dla niższych wartości nie ma sensu, chyba, że ktoś w przyszłości chce rozbudować do 4GB i więcej :wink:

Z tego co wiem x86 zbiera ok. 1GB RAM, a x64 2GB RAM :slight_smile:

(suchmen) #5

A ja myślę, że od 3gb można spokojnie używać x64

(Hitm3n) #6

@sla17 - to źle wiesz :wink:

Sam system u mnie po starcie zabiera jakieś 1,3-1,4GB (razem z antywirusem, Wireless Console i SRS Premium Sound) :wink: Czyli sporo poniżej 2GB ogólnie.

(OgiX) #7

Zależy jeszcze, który x64 - z 1-2 GB RAM i jednordzeniowym procesorem całkiem komfortowo pracuje się z XPx64. Systemy z rodziny Serwer wykorzystywane jako stacja robocza też nie są tak zasobożerne jak Vista/7 i mogą spokojnie pracować na słabszym sprzęcie.

(Pumpel12) #8

X64 najlepiej będzie od 4GB RAM :smiley:

(Kingston350) #9

Czyli na mój komputer, nie nadaję się 64?

Płyta glówna nForce 520ln (chyba:P)

procesor AMD Anthlon II x2 245 2.9GHz

Ram 3gb

Grafika Ati radeon 4350 412mb

(Piotrkijak) #10

Pójdzie Ci, czemu ma nie pójść? Tylko zastanów się po co go instalować przy 3gb ramu...

(suchmen) #11

Jeśli ma procesor 4 rdzeniowy to warto

(Kingston350) #12

@up. Jak zobaczyć ilu rdzeniowy procek?

(suchmen) #13

Podaj nazwę modelu jaki kupiłeś/masz albo uruchom program cpu-z i tam się dowiesz

(Piotrkijak) #14

Ten procek ma dwa rdzenie...

(sla17) #15

maciej350 - przy tym nie widzę sensu instalacji czegoś innego niż x86 :wink:

Jeśli kupisz sobie jeszcze 1GB RAM, to wtedy x64 :slight_smile:

(system) #16

Nie przesadzaj. No zaleca się 4 gb pamięci, podkreślam - zaleca się, a nie trzeba mieć przynajmniej, ale spokojnie będzie ci chodził system 64 bitowy na 2 gb pamięci. Gry i programy również. Jedynie w niektórych zastosowaniach, głównie bardziej wymagających grach, może być czasem mało tej pamięci. Jednak spokojnie na początku można zacząć pracę z systemem x64 na mniejszej ilości pamięci. Piszę to wszystko na podstawie własnego, praktycznego doświadczenia, a nie książkowych teoriach.

-- Dodane 14.07.2011 (Cz) 18:14 --

No i zgadzam się z Hitm3n :slight_smile: Potwierdza się to, co napisałem wcześniej

-- Dodane 14.07.2011 (Cz) 18:17 --

Nadaje się, nadaje :):slight_smile:

(Jannagranna) #17

Co to za głupoty? Ja mam 2GB RAM i W7 64 i system zajmuje 28% ramu z avastem i comodo firewallem w tle :roll:

(sla17) #18

Fakt, zapędziłem się z tym RAM-em - zapomniałem, że gdy sprawdzałem to był to komputer ze śmieciami od producenta, tak więc zużycie wahało się w tych granicach :slight_smile:

(system) #19

Przy twoich 2 GB pamięci 28% to jest 560 MB. Tyle miałby ci zajmować pracujący win 7 x64??? Albo coś źle odczytałeś, albo pomyliłeś systemy. Optymalną prawdę napisał hitm3n. Pracujący system win 7 zajmuje ok 1,2 - 1,3 GB pamięci i u mnie jest dokładnie tak samo.

(Jannagranna) #20

@up

:roll: