Windows 7 ciągle wolniejszy od Visty?

Doczekaliśmy już prawie wersji RC (b_7048) a system ciągle zdaje się być wolniejszy od Visty. Mimo że nie powinno się porównywać bety do finału to jednak budzi wiele wątpliwości zapewnienie ze strony MS jaki to nie będzie “oh i ah” ich najnowszy system. Analogia zdaje się być tu już tradycją przy robieniu wielkiego szumu przed wydaniem. Oprócz kilku nawet ciekawych funkcjonalności system wcale nie wydaje się być szybszy od poprzednika. 3DMark mimo najnowszych sterów (beta) od NV wypada zawsze gorzej od Visty. Tak samo szybkość przenoszenia/kopiowania plików jest gorsza. Płynność otwierania okien przy włączonym aero woła o pomstę do nieba. Znalazłem gdzieś w sieci filmik, zobaczcie sami:

http://www.youtube.com/watch?v=C5XuB5c7o2o

Liczę na dyskusję w tym temacie bowiem jest jeszcze wiele spraw które mi osobiście nie pasują w 7-ce.

No nie wiem, mam 7 i VISTę Ultimate na tym samym kompie i 7 chodzi mi o wiele szybciej - na obu systemach zainstalowane są te same programy.

Komputer lepiej daje sobie też radę z dużymi plikami .mkv - po podłączeniu do telewizora obraz jest zdecydowanie lepszy (VISTA wprowadza czasem zniekształćenia liniowe - kodeki i program do obługi video ten sam)

Moje porównania dotyczyły zainstalowanych “swieżych” systemów oddzielnie. Nie porównujmy do systemu który już pracuje 0,5-1 rok.

Porównałem windows 7 x64 z windows serwer 2008 (jako desktop plus aero). Po instalacji wszystkich takim samych programów. Wytrzymałem na windows 7 2 dni. Jeszcze maja duzo do zrobienia. I jak dla mnie 7 jest zdecydowanie wolniejsza od w2k8. Zwłaszcza bylo to odczuwalne przy oglądaniu dużej ilości materiału video z dysku usb. Co chwile obraz przycinał.

Wiele prasowych opinii bardzo pozytywnie odnosi się do win7, aczkolwiek nasuwa się pytanie na czyje zapotrzebowanie powstała dana recenzja. Jak pisałem wcześniej w siódemce zastosowano ciekawe funkcje i ulepszenia, które mają już miejsce w Viście. Jest kilka naprawdę funkcjonalnych spraw jak np. przeciąganie okna do krawędzi, potrząsanie, nowy WMP a w nim natywna obsługa odtwarzania plików MOV, nowy paint, itd. Wracając do wydajności przy mojej konfiguracji system jest mniej wydajny od Visty co potwierdzają testy 3DMarka. Kopiowanie plików pomiędzy partycjami jest dużo wolniejsze. Plik (obraz iso 2,7GB) Vista przerzuca w 180sek a 7’ka w 230sek. Eksplorer a co za nim idzie, otwieranie okien przy włączonym aero to porażka. W ostatniej kompilacji też coś “zwalili” z folderami. Chcąc mieć obraz w folderze wystarczyło do niego włożyć jpg z nazwą folder. Obecnie coś się krzaczy… Z kodekami i WMP tez nie tak, ale te sprawy na pewno poprawią.

u mnie świeżo zainstalowany win 7 i Vista także świeżo instalowana chodża prawie identycznie szybko, jedynie 7 troszku szybciej się uruchamia

“prawie czyni różnicę i to…”

Co chodzi o uruchamianie to i ja nie widzę większych różnic, nie jestem aptekarzem i 5 sek. w tą lub drugą stronę nie sprawia problemu. Wspomnianego DMark’a też bym se odpuścił bo nie jest to aż taka kolosalna różnica. Ale co chodzi o kopiowanie pomiędzy partycjami to już budzi wątpliwości. A efekt “skacząco-haczących” okien daje do myślenia…

Owszem, testowałem jeden z wczesnych buildów na moim jeszcze starym sprzęcie (barton2500, 1.5GB ramu, GF6600) i faktycznie win7 chodził lepiej od Visty. Ale to chyba nie znaczy żeby teraz cofać się ze sprzętem do takiego rodem z “biskupina”.

Windows 7 jest znacznie szybszy od visty przynajmniej takie odczucia. A ten nowy build 7048 jest ciut sprawniejszy niż 7000 :wink:

A co się liczy, odczucia czy potwierdzone fakty :stuck_out_tongue:

Znalazłem na jednej stronce test W7 build 7048, 7022, 7000, 6956 Windowsa XP i Visty. W7 wygrywa tylko w testach winrara i 7-zipa, resztę niestety przegrywa, stronki nie mogę podać bo już raz za nią ost. dostałem.

Ja je osobiście przetestowałem i w oparciu o nich piszę co wyżej.

Czy ktoś wie dlaczego (a może się mylę), nie idzie posegregować/ustawiać kilku folderów wg własnego uznania. Ustawiają się alfabetycznie…

Nie wiem skąd u Ciebie taki pesymizm - u mnie 7 przenosi plik 4.3GB pomiędzy dwoma fizycznymi dyskami w czasie około 170 sekund (Vista z SP1 potrzebowała prawie 4 minuty) - pracuję teraz na b. 7048 - zużycie RAMu po uruchomieniu systemu nie przekracza 800MB, komputer stabilny, szybki. Uruchomienie Office 2007 (Word, Excel, Access) plus komunikator, TC, Outlook, gadżety na pulpicie - wszystko w normie - brak mulenia, zużycie RAMu między 1GB a 1.3GB.

Pozdrawiam

wislakKR, dla zobrazowania całej tej sprawy, że u Ciebie jest tak dobrze, warto podać jeszcze konfig.

No nie wiem czy to jest mało, u mnie jest 400MB, zależy też ile masz RAMu.

Powiem tak. Na starszych maszynach Windows 7 pracuje zdecydowanie, o wiele, sprawniej. Nie pisze tu o czasie uruchomienia systemu, ale o pracy systemu jako całości i działania tych samych aplikacji spod Visty. W moim przypadku (na komputerze :slight_smile: ) Windows 7 jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Mniejsze zużycie RAMu. Niestety, starszy hardware nie jest obsługiwany na chwilę obecną i nie wiadomo czy będzie.

Czyli potwierdza się to co napisałem wyżej odnośnie testowania na moim poprzednim sprzęcie: (barton2500, 1.5GB ramu, GF6600).

Dodam, że aplikacje o dość dużych “zapotrzebowaniach” w przypadku win7 zdecydowanie lepiej sobie radziły.

Co do zużycia RAM’u to bym jednak polemizował, nie widzę tu kolosalnych różnic :o

U mnie są one zauważalne i to dość znacznie. U mnie oczywiście. Podobnie z obciążeniem procesora. Windows 7 wygrywa na tym polu :slight_smile:

3GB

Skoro już jesteśmy przy zużyciu RAM’u to u mnie Vista pobiera 24% tj.490MB z kolei win7 pobierał nieznacznie mniej ok.22-23%

A widzieliście ostatnie testy ponoć Win 7 jest szybszy w grach pod DX9 nawet od XP ale w DX10 jest prawię o 50% wolniejszy od Visty.