[Windows 7] Msconfig > Konfiguracja systemu > Rozruch (zmiana ustawień)

Witam,

Ostatnio zauważyłem że dość długo uruchamia się na moim PC Windows 7. Przeskanowałem programem antywirusowym, nie znalazł nic podejrzanego. Wyczyściłem Rejestr programem CCleaner jak również wyczyściłem Temp Google Chrome nic to wiele nie dało.

Mam pytanie czy mogę dokonać zmiany ustawień w opcji Msconfig > Konfiguracja Systemu > Rozruch

Konfiguracja Systemu

zaznaczyć Rozruch Bez Interfejsu GUI?. Tak by szybciej sie uruchamiał Windows 7?.

Oraz Opcje Zaawansowane

Zaawansowane Opcje Rozruchu

Uaktywnić liczbę procesorów na 2 oraz użyć maksymalnej pamięci RAM 4096?.

Mogę tych zmian dokonać bezpiecznie czy raczej są to ryzykowne zmiany?.

Radzę niczego nie zmieniać! Ryzykowne te zmiany nie są, ale i tak system domyślnie korzysta z pełnego wyposażenia sprzętowego, jeśli żadna kratka w Opcjach zaawansowanych nie jest zaznaczona.

1 polubienie

To przeskanuj jeszcze Victorią, bo może z dyskiem są jakieś problemy.

@Astor444 tak mówisz że mimo że nie jest zaznaczona opcja to system domyślnie wykorzystuje pełne wyposażenie?. Hm… myślałem zmienić ustawienia właśnie żeby było pełne wykorzystywanie po zaznaczeniu opcji.

@Radek68 dzięki za program, po powrocie do domu przeskanuje i dam znać.

@Radek68 pobrałem program Victoria i przyznam że nie bardzo wiem jak włączyć skanowanie by program sprawdził dysk… . Po uruchomieniu programu pojawia się okno

I nie bardzo wiem co dalej… .

Włączenie NOGUIBOOT przyspieszy uruchamianie systemu o jakieś 0.25 sekundy :smiley:

Mnie bardziej zastanawia, czemu to jest wersja 32-bit :wink:

Program ma sporo ustawień, powinny wyświetlić się dyski, jakie masz. Używasz Windows w wersji 32-bit, spróbuj przełączyć na API, kliknij Passp, powinny pojawić się dostępne dyski.
Jak już bedą widoczne, to wybierz właściwy. W menu Actions masz wybór opcji, ale kliknij ikonę Test&Repair.
Tam możesz wykonać pełny skan (Scan), albo szybki (quick).

@Radek68 dzięki za pomoc, zrobiłem test dysku programem Victoria i wygląda tak

Oraz Log

Victoria 5.36 HDD/SSD | Device 0 log file. 26-06-2021
20:24:07 : Starting Victoria 5.36 HDD/SSD. 2xCPU, 2694,53 MHz, Windows 7 x32 found.
20:24:07 : [Hint] Recommend 32-bit Windows XP for a best work!
20:24:07 : Select EXTERNAL port: base=970h, Status Port=B72h
20:24:35 : Press F1 to About/HELP
20:24:56 : Waiting of readiness… Drive not ready!
20:24:56 : Get drive passport: Drive error!
20:25:09 : API access enabled, device #0
20:25:13 : Get drive passport… OK
20:25:13 : Model: WDC WD5000AZRX-00A8LB0; Capacity 976773168 LBAs; SN: WD-WMC1U2200894; FW: 01.01A01
20:25:51 : Get drive passport… OK
20:25:51 : Recallibration… OK
20:25:51 : Starting Reading, LBA=0…976773167, QUICK, sequential access, timeout 10000ms
20:28:15 : *** Scan results: no warnings, no errors. Last block at 976773167 (500 GB), time 2 minutes 24 seconds.
20:28:15 : Speed: Maximum 118 MB/s. Average 92 MB/s. Minimum 66 MB/s. 458 points.

W mojej ocenie jest chyba dobrze?.

Próbowałem też zmieniać ustawienia w Msconfig ale nic nie daje modyfikacja ustawień, system jak się uruchomi to potrzeba chwili dłuższej by można było otworzyć Google Chrome, jak próbuje otwierać to łapie „zawias” tak wisi i dopiero po chwili uruchomi się przeglądarka (dodam że mam wyczyszczone cache i temp przeglądarki). To samo jest ze siecią LAN że pojawia się kręcące kółeczko i dopiero po chwili jest dostęp do sieci LAN.

Nie mogę dojść ładu i składu co może być tego powodem… .

Co prawda wykonałeś tylko test szybki, ale generalnie HDD nie jest zły, można by jeszcze odczytać S.M.A.R.T., ale chyba to nie jest konieczne, choć sugeruję zerknąć i tam. Są nieliczne sektory wolniejsze, pytanie tylko, czy akurat nie tam, gdzie odczyt jest częsty. Ale raczej mało prawdopodobne.
Co może być przyczyną nagłego spowolnienia nie wiem.
Ale też obojętnie co by nie było i tak sugeruję kupno SSD, to potrafi zdziałać cuda. :slight_smile:

Myślałem o SSD i o dodaniu pamięci RAM, aktualnie mam 4 GB RAM’u jak bym może dodał kość 4 GB na wolny slot to by coś dało?. Czy raczej nie ma to znaczenia / sensu?.

Ma sens, ale w drugiej kolejności. Najpierw zmiana dysku systemowego na SSD, nawet 120 GB.

Tylko jeszcze muszę sprawdzić czy płyta główna obsłuży dysk SSD.

Wtedy trzeba by reinstalacji Windows 7 do x64 lub hacków by x86 wykrywała i adresowała 8 GiB RAM-u.

Chyba, że to live CD, po wystraszeniu się tym:

: [Hint] Recommend 32-bit Windows XP for a best work!
: Warning! Windows x64 detected! PIO mode supported on Windows x86 only.

Jeszcze może jedna taka uwaga… na dysku C mam folder Windows.old o rozmiarze 3.20 GB. Czy on może wpływać na powolny rozruch systemu?. W folderze Windows.old znajdują się pliki systemu Windows XP.

@krystian3w myślałem że można dorzucić jedną pamieć 4 GB i będzie wówczas 8 GB to Windows 7 32 bit nie będzie widział 8 GB skoro płyta obsługuje takową pamieć?.

Miałem ten sam problem. Tylko zmiana dysku na SSD …

32 bitowy system nie obsługuje większego Ramu niż 4 GB.
Folder .old to pozostałości po aktualizajach. Teoretycznie system po jakimś czasie powinien go sam skasować.
Wpływu nie ma.
Defragmentuj dysk systemowy często bo jego poszatkowanie ma wpływ na prędkość.
Sprawdz czy w autostarcie nie masz aplikacji które uruchamiają się w trakcie startu systemu.
Zobacz w msconfig w zakładce Ogólne w jakim trybie uruchamia się system.
Uruchomienie normalne, gdzie ładuje wszystkie usługi i sterowniki czy Selektywne z zaznaczonymi opcjami Załaduj usługi systemowe i Załaduj elementy startowe.
Jeśli Uruchamianie normalne sprawdz jak zastartuje w opcji Uruchamianie Selektywne.

Wykonanie Twoich porad nic już nie zmieni…

Pliki old po upgrade XP do 7 raczej same się nie usuwają, to pewnie będzie nowinka z 8-8.1 lub 10 (30 lub 14 dni).

Nie zaprzeczam, że ręcznie będzie to widoczne w oczyszczaniu dysku po aktywacji „oczyść pliki systemowe” - trzeba sprawdzić. Obecność raczej tylko oszczędza fragmenty dysku przed spowolnieniem tam odczytów jak defragmentacja ich nie tyka od dawna.

Dzięki Koledzy za odpowiedzi.

Mogę zrobić defragmentację czy poprzez systemowe narzędzie czy inne zainstalowane.

A jak usunąć teraz owy folder Windows.old?. Tak po prostu usunąć go poprzez PPM > Usuń?. Czy w inny sposób?.

Jeśli chodzi o Oczyszczanie Dysku to u mnie sprawa wygląda tak

Oczyszczanie Dysku

Tak jeszcze przeszła mi myśl że… jak nie będzie widział Windows 7 w wersji 32 bit pamięci 8 RAM to czy jak bym zainstalował (jak takowa wersja istnieje) wersję Windows 7 Lite?. Pomogło by to coś?. Jeśli tak to czy w ogóle jest osiągalna takowa wersja lite Windowsa 7?.

MS niby wydał wersje starter (netbooki) i basic (dla krajów rozwijających się), więc każde inne lite będzie jakąś prywatną modyfikacją (co wyłącza/wycina np. usługi mniej lub bardziej świadomie).

Jak raz sprawdzałem ultimate na netbooku z pliku vhd to nie odczuwałem by był wolniejszy od zalecanego starter (czyli nie warto próbować po taki sięgać jak kupisz jeszcze legalnie klucz do aktywacji - EULA raczej wyklucza komputery stacjonarne).

Procent defragmentacji możesz sprawdzić systemową aplikacją ile już wynosi. Może jakaś specjalizuje się w przenoszeniu ważnych systemowych plików do miejsca o lepszym czasie odczytu jak część wpadła w głęboką dolinę/dół/depresję.