Windows 7 Ultimete Zżarł moje ostatnie 2GB na dysku?

Witam tak jak w temacie system zżarł moje 2GB bez powodu. Żadnego update nie było ani nic nie instalowałem, próbowałem odzyskać pamięć tuneup 2009 ale odzyskał tylko 4kb lol

Wie ktoś może w czym problem?

Np. przywracanie systemu, wyłącz je to przekonasz się czy wolne miejsce powróci.

powróci, akurat u mnie też 2gb przywracanie zajmowało, wyłączyłem to w cholerę bo osobiście przywracania nigdy nie używałem, bezpieczeństwo systemu na + , kopie wirusów nie mają gdzie siedzieć :wink:

Gdzie wyłączyć przywracanie systemu?

Cyba91 , Jak będziesz potrzebował przywracania to je docenisz.

PS. GB to wiem, ale “gb” - co to za jednostka?

Dodane 28.08.2010 (So) 13:07

Neon1992 , Otwórz “Panel sterowania” i w wyszukiwanie wpisz “przywracanie”

lub: Komputer - Właściwości - Zaawansowanie ustawienia - Ochrona systemu.

A może masz wirusa…co się mnoży…

Musiałby się dobrze o to postarać żeby sobie załatwić mnożącego się wirusa na najnowszym Windows 7 :slight_smile:

  1. Przywracania systemu nigdy nie wyłączaj. To jedna z bardziej przydatnych funkcji w Windows Vista/7 (w XP to było trochę felerne). Możesz natomiast ograniczyć ilość miejsca zajmowanego przez pliki przywracania systemu. Prawdopodobnie zaowocuje to tym, że zapamiętanych zostanie mniejsza ilość punktów przywracania. Choć to strzał i nie dam sobie za to ręki uciąć.

Panel Sterowania -> System -> Zaawansowane ustawienia systemu -> Zakładka Ochrona systemu ->

Masz tam listę dysków, na których masz tą funkcję uruchomioną. Na pewno będzie aktywna na partycji systemowej (na innych partycjach nie jest to potrzebne). Po wybraniu partycji systemowej kliknij konfiguruj. Otworzy się okienko, w którym możesz określić rozmiar plików przywracania systemu.

  1. Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, żeby zyskać sporo miejsca to wyłączyć hibernację. A jak to zrobić masz opisane step by step w tym linku: http://www.sevenforums.com/tutorials/819-hibernate-enable-disable.html

Wyłącz przywracanie , ustaw ręcznie plik wymiany na 1,5GB, użyj oczyszczania dysku, z defragmentuj dysk. Zainstaluj jakiegoś cleanera np jv16 powertools2010. Opróżnij folder TEMP + SoftwareDistribution + Prefetch.

Co do samego przywracania to jedna z wielu zbędnych funkcji Windows.

O właśnie zupełnie zapomniałem o pliku wymiany, o którym wspomniał użytkownik wyżej. Moim zdaniem śmiało możesz go ustawić na 512 MB (pamięć RAM jest szybsza niż dysk twardy). Generalnie, gdy zrobisz te 3 rzeczy:

  1. ograniczenie ilości miejsca zajmowanego przez pliki przywracania systemu

  2. wyłączenie hibernacji

  3. ograniczenie rozmiaru pliku stronicowania

to powinieneś zyskać sporo miejsca.

Mógłbyś wyjaśnić skąd wziąłeś taką magiczną liczbę? :stuck_out_tongue: Z tego, co widzę Erhe92 ma 2GB RAMu. Po co mu więc 1,5GB plik wymiany?

Bo są gry które potrafią zjeść nawet 3,5GB ramu dlatego:

dla 8GB plik wymiany <256MB

dla 6GB plik wymiany >768MB

dla 4GB plik wymiany >1024MB

dla 2GB plik wymiany >1536MB

Takie ustawienie jest optymalne.

Wciąż nie odpowiedziałeś mi na kluczowe pytanie. Skąd wziąłeś te liczby? :stuck_out_tongue: Chodzi mi o źródło, z którego korzystałeś.

Postanowiłem trochę poszukać w necie i o to co znalazłem:

A frequently asked question is how big should I make the pagefile? There is no single answer to this question because it depends how much RAM is installed and how much virtual memory that workload requires. If there is no other information available, the typical recommendation of 1.5 times the amount of RAM that is in the computer. On server systems, a common objective is to have enough RAM so that there is never a shortage and so that the pagefile is essentially not used. On these systems, having a very large pagefile may serve no useful purpose. On the other hand, disk space is usually plentiful, so having a large pagefile (for example, 1.5 times the installed RAM) does not cause a problem and eliminates the concern about how large to make it.

Źródło: http://support.microsoft.com/kb/2267427

Ja u siebie na dwóch komputerach, tj. laptopie, który ma 2,5GB RAMu i Win 7 Professioanl oraz PC, który ma 2GB RAMu i Win XP Professional ustawiony mam rozmiar pliku wymiany na 512 MB i nigdy (podkreślam nigdy) nie miałem jakichkolwiek problemów. Pewno mógłbym go całkowicie nawet wyłączyć, ale te 512 MB zabranych z dysku twardego wielkiej różnicy mi nie robi, więc nie chce mi się eksperymentować. Być może są gry, które wymagają 3,5 GB RAMu, ale jeśli założyciel tematu nie korzysta z takich gier, to po co ma ustawiać plik wymiany większy niż potrzebuje? Lepiej ustawić mniej, a jeśli okaże się, że jakaś aplikacja ma bardzo duże wymagania po prostu zwiększyć ten plik wymiany i już. A w jaki sposób się okaże? Najprawdopodobniej poleci jakiś wyjątek na nowszych Windowsach, ewentualnie BSOD na XP, z informacją Out Of Memory Exception lub coś w tym stylu.

OK a więc tak Przywracanie systemu mam już wyłączone od bardzo dawna.

Hibernacje też .

Nie chce zmniejszać pliku wymiany.

Wyczyściłem wszystkie foldery :software distrybution , temp i prefertech .

I odzyskałem tylko 100 coś mega :slight_smile:

Do tego usunołem FL9 z dysku systemowego co dało mi około 700 mb.

Wszystko było ok dopóki nie włączyłem opery.

Po 10 min używania opery pokazał mi sie komunikat w rogu monitora że mam mało pamięci na dysku c(systemowym)

Wyłączyłem opere, i próbowałem odzyskać pamięć poprzeż TUNEUP 2009 i nic odzyskałem 4 mb.

Nie wiem oco chodzi .

Próbowałem nawet czyścić kompa ad aware ale po usunięciu tego co znalazł dalej nic .

Nie wiem już co robić a formata nie chce robić :frowning:

Posiadasz jakiś program antywirusowy? Jak tak to jaki?

Nie posiadam chcialem zainstalowac Avasta ale nie wiem czemu wyskakuje mi jakiś dziwny błąd o nazwie niewiadomo jakiej :confused:

Aktualnie nie masz wyboru. Ustaw stałą wartość pliku wymiany na 512 MB. Teraz pewno (jeśli go nie ruszałeś) zajmuje Ci około 3.5GB.

Bo tam raczej dużo rzeczy się nie gromadzi. Zrób jeszcze jedną rzecz. Wyczyść cache przeglądarek, z których korzystasz. Najlepiej to sobie nawet ustaw, żeby przeglądarka sama wszystko czyściła przy jej zamykaniu.

Ściągnij ten program http://www.dobreprogramy.pl/Malwarebytes-AntiMalware,Program,Windows,13117.html i zainstaluj. Jak zainstalujesz to wykonaj skan. Jeśli instalacja się nie powiedzie to wklej błąd.

A jeszcze tak z ciekawości spytam … Jak dużą masz tą partycję systemową? Z tego co przed chwilą wyczytałem windows 7 potrafi zająć nawet 20 GB na dysku twardym. U mnie nie wiem ile zabiera i nie jestem w stanie tego sprawdzić (chyba). Więc nie wypowiem się na ile teoria ma się do praktyki :P.

Jakie masz partycje? - może wykorzystać miejsce na katalogi z systemowego np. \USERS, \Program Files na logicznych partycjach poza C:, możesz stworzyć też 3 GB partycję na plik PageFile. U ciebie napewno puchnie sam katalog Windows, a szczególnie zawarty tam \WinSxS a na to nie ma innej rady, tylko więcej miejsca na systemowym.

Dla Matzu---->Mój Komputer->Dysk C:-> właściwości - dokładnie poda ile GB zajmuje system Windows 7.

Nie widzę tego. Ja tu widzę tylko informacje o zajętym i wolnym miejscu na partycji (ogólnie). Gdzie dokładnie mam patrzeć? No chyba, że właśnie o to Ci chodziło? Jeśli tak to tyle to ja wiem, serio haha. Mi chodziło, żeby dokładnie sprawdzić ile zajmuje sam windows. Ja na partycji systemowej mam zainstalowane też inne rzeczy, nie tylko sam system operacyjny.

WinSxS jest w C:\Windows\WinSxS i nie powinien przekraczać 7GB u mnie na Win 7 x64 SP1 warzy 5,75GB

A Foldery Users są w C:\Users(inaczej Użytkownicy)

Folder Temp potrafi zjeść nawet 10GB jak się instaluje programy (w tym gry).

Lokalizacja Temp-a to C:\Users\Nazwa Konta\AppData\Local\Temp

Dodatkowo warto włączać oczyszczanie dysku jako Admin.

Dodane 30.08.2010 (Pn) 23:54

  1. Co to jest FL9 ?

  2. Jak dużą masz partycję c: ? minimum dla x86 powinno być 30GB a dla x64 35GB

Te zainstalowane inne rzeczy - to bez systemu na C:/ogólnie/ są tylko rzeczy.

Mój Komputer->Dysk C:-> katalog Windows–>właściwości i okaże się , że to niewiele różni się od wielkości zajętego miejsca na C: - ogólnie.

W większości system sam domyślnie podaje ścieżkę instalacji tych “innych rzeczy” na dysku systemowym.

Windows masz po to, by bez problemu chodziły te inne rzeczy - ale biblioteki, sterowniki i inne potrzebne aplikacjom pliki są także w katalogu Windows - czasem zdublowane poprzez twarde linki. Ale partycja systemowa z Windowsem to jest całość, na którą składają się niezbędne rzeczy, by to wszystko działało, tak jak powinno.