Windows 7 Virtual PC - Windows XP, dzielenie folderów

(kamiledi16) #1

Witajcie,
mam komputer z zainstalowanym Windowsem 7 Home 64 bit. Mój tata zawsze używał na nim do pracy starego programu, Micrografx Designer 4.01 PL z 1994 roku. Działał prawidłowo. Niedawno komputer się zepsuł i został oddany do naprawy. Sformatowali cały dysk i wgrali Windowsa na nowo. Po naprawie - program Designer nie działa. Wyświetla się komunikat, że program nie będzie działał z tą wersją Windows. Dlaczego wcześniej działał, a teraz nie działa - nie mam pojęcia. Być może wcześniej miałem system w wersji 32 bity i dlatego działał? Nie pamiętam niestety. W każdym razie próbuję znaleźć obejście tego problemu. Pierwszą próbą była instalacja na Dosboxie Windowsa 3.11. Teoretycznie udało się, program działa. Niestety, są dwa problemy - po pierwsze, nie da się pisać polskich znaków, mimo że Windows 3.11 jest w wersji PL i wyświetla polskie znaki, tyle, że nie da się ich pisać. Jeśli ktoś umie to rozwiązać, to proszę o info. Po drugie, nie działa drukarka, podłączana na usb. Ale to potrafię obejść - mam nowszą wersję Designera, która działa w Windows 7, ale po angielsku, a tata angielskiego nie ogarnia. Wymyśliłem więc, żeby pracował na starym programie, a drukował w nowym, problemem są teraz tylko te polskie znaki. Tak więc podjąłem drugą próbę - zainstalowałem Virtual PC, wgrałem na tym Windowsa XP w wersji SP3. Włączyłem funkcje integracji i zaznaczyłem wszystkie dyski. Myślałem, że dzięki temu będę mógł widzieć te same foldery na dysku hosta i w wirtualnej maszynie - niestety, w wirtualnej maszynie nie ma tych folderów. Mam tylko dysk C: wirtualnej maszyny, nic więcej. Czy ktoś umie mi wytłumaczyć, dlaczego? Jeśli funkcje integracji to nie to samo co shared folders, to po co one są i po co zaznacza się tam dyski z komputera hosta? Z tego co czytam, po włączeniu funkcji integracji powinno mi wyskoczyć jakieś pytanie o login i hasło hosta, ale nic takiego mi nie wyskoczyło. Stary program Designer działa na tym wirtualnym XP, ale co z tego, skoro nie mam dostępu do projektów ojca z hosta, nie udało mi się też podłączyć do niego drukarki. Już pal licho dzielenie folderów, jeśli udałoby się wgrać tą drukarkę, to mogłoby tak zostać - drukarka jest zgodna z Win XP. W tej chwili jedyną metodą na przenoszenie plików z hosta do wirtuala jest tworzenie pliku iso z folderu i montowanie go jako płyty, co jest oczywiście koszmarnie niewygodne. Nie mówiąc już o tym, że działa to tylko w jedną stronę - nie da się przenieść pliku z wirtuala do hosta. Na Dosboxie oczywiście nie ma tego problemu, bo wkleiłem folder z programem do folderu Win 3.11 i mogę z niego korzystać na obu Windowsach, ale są inne, problemy, które wymieniłem wyżej - polskie znaki i drukarka.
Jeśli ktoś umie znaleźć jakieś rozwiązanie, to proszę o pomoc.

(Radek68) #2

Ja pomyślałbym o zrobieniu wirtualizacji na VirtualBox, do tego VirtualBox Extension Pack. Na nim nie powinno sprawiać problemów zrobienie tego, czego oczekujesz.
Program jest po polsku.

https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

(kamiledi16) #3

Ok, dziękuję. Rozumiem, że drukarka też powinna tam zadziałać?
Pomyślałem też o instalacji Windowsa XP jako drugiego systemu obok Win7, ale to już rozwiązanie ostateczne. Jutro spróbuję z Virtualboxem.

(bachus) #4

Po pierwsze - zacznij jednak od Windowsa 7 32bit - jak tam działało, to spróbuj jednak w ten sposób, bo starsze wersje to jednak zabytek. Druga sprawa, czy próbowałeś instalować na obecnym OS w trybie zgodności? Jak dasz prawy klawisz, jest opcja ‘uruchamiaj w trybie zgodności’ z danym OS.

(Radek68) #5

Tak, to byłoby chyba najlepsze rozwiązanie, choć sam autor je pominął. Ja w pracy na jednym z komputerów używam Windows 10 32 bit, bo tam wszystko co starsze działa, a na 64 bit już nie.
Tak więc - jeśli to możliwe - też zalecam przesiadkę na 32 bitowy Windows 7.

(kamiledi16) #6

Na razie jest to niemożliwe, bo z tego, co czytałem, potrzebowałbym płyty Windowsa. Jest oczywiście oryginalny, ale był pożyczony od wujka, który na razie wyjechał. Więc pozostaje mi chyba tylko próba z Virtualboxem.

(bachus) #7

Zainstaluj na VM na próbę Windows 32bit - pewne ISO znajdziesz bez problemu, jakby co pytaj na priv. Przetestuj, czy działa program. Jak tak, to wróć do systemu 32-bitowego, nie będziecie musieli walczyć z VM
Swoją drogą - ile komputer ma pamięci (RAM)?

(Volant) #8

Nie jest to żaden problem. Obraz ISO można pobrać z oficjalnej strony firmy Microsoft. Wystarczy podać swój klucz licencyjny, a następnie wybrać pożądaną architekturę systemu (w tym przypadku x86 - 32 bity). Potwierdzam - program działa pod systemem 32 bitowym bez zarzutu.

Tutaj można pobrać oryginalny obraz ISO dla systemu Windows 7

(kamiledi16) #9

No tak, tylko skąd teraz wezmę klucz licencyjny, jeśli pudełko z płytą i dokumentacją jest u wujka… A tak prawdę mówiąc, to trafił do szpitala, więc raczej mi go nie przeczyta. Chyba, że da się ten klucz sprawdzić w systemie?

(Volant) #10

Jeżeli chcesz korzystać z drukarki w VirtualBox, najlepszym rozwiązaniem będzie udostępnienie jej w sieci.

Jeżeli zainstalujesz nowy system na tej samej partycji, to obecny system zostanie umieszczony w folderze WINDOWS.OLD. lepiej wykonać kopię, ewentualnie zainstalować system na innej partycji dysku. Podczas uruchomienia komputera będziesz miał do wyboru dwie wersje systemu - 32 bitową i 64 bitową.

Licencję powinien mieć użytkownik systemu, nie osoba trzecia. Ponadto klucz można odczytać z systemu za pomocą programu.

(kamiledi16) #11

Ma go on, bo też korzysta na swoim komputerze z tego samego Windowsa. Uznaliśmy, że nie ma sensu kupować kolejnej kopii, skoro możemy skorzystać z jego. Ok, sprawdzę ten program, dzięki.

(Volant) #12

Tak, można. Na przykład tym programem.

(kamiledi16) #13

Sprawdziłem ten program, faktycznie odczytał mi klucz Windowsa. Niestety, na ich stronie chyba jest jakaś awaria, bo po wpisaniu klucza dzieje się to:
obraz

(bachus) #14

Jest kilka narzędzi.

Przećwiwcz sobie na VM, czy klucz będzie pasował do pobranego ISO. Nie aktywuj na VM, żeby nie robić niepotrzebnego zamieszania w bazie MS.

(kamiledi16) #15

No niestety, tak jak napisałem wyżej, nie da się pobrać tego iso. Z tego co czytam, to nie tylko ja mam taki problem. Na stronie Microsoftu poradzili, żeby ściągnąć program Windows ISO Downloader, który podobno ściąga iso z oryginalnej strony Microsoftu. Ale, oczywiście: ,The downloader can’t currently generate links for Windows 7, as well as Office 2007 and 2010." Po prostu cudownie…

(Volant) #16

Strona działa poprawnie - właśnie sprawdziłem. Masz prawdopodobnie klucz licencyjny z dziwnej dystrybucji, albo jest aktywowany narzędziem wątpliwego pochodzenia.

(kamiledi16) #17

No niestety, u mnie nie działa. Tak jak pisałem, wgrali mi tego nowego Windowsa w serwisie, w którym był naprawiany komputer. Jak oni to zrobili, nie wiem, płyty im nie dawałem. Dobra, to pozostaje mi chyba tylko wgrać WinXP na wirtualnej maszynie i poczekać, aż wujek wróci i da mi płytę od Win7.

(bachus) #18

… albo zadzwonić do wujka i zapytać jakiej wersji używa.

(kamiledi16) #19

Tak jak napisałem, jest w szpitalu. Akurat tak się pechowo złożyło. A klucza raczej na pamięć nie zna. No nic, jakoś sobie poradzę do czasu, aż wróci.

(bachus) #20

Jeszcze raz - klucz masz przecież. Poszukaj z innych źródeł ISO.