Windows 8.1 + SSD MX100 = Zawieszanie

(Pietru H) #1

Witam, kupiłem dysk Crucial SSD MX100 256GB i wykonałem klonowanie partycji systemowej Windows 8.1 przy użyciu Easeus Todo Backup Free.

Po zabawie ze śrubokrętem (wymiana HDD1 na SSD, HDD2 pozostaje bez zmian) wszystko poszło idealnie, system wstał, lecz zawiesza się po kilku/kilkunastu sekundach/minutach od zalogowania. Jedyny sposób to wyłączenie przyciskiem zasilania. Próba restartu bądź wyłączenia również powoduje loop animacji wyłączania. Dodatkowo pierwsze uruchomienie pokazało znak wodny Windowsa z wersją w prawym dolnym rogu później już tego nie było. Podczas wyjmowania SSD, aby móc napisać ten post, okazało się ze jest on bardzo gorący co nie powinno mieć miejsca chyba w SSD (poprawcie mnie jeśli się mylę). Czy może to być spowodowane tym ze na HDD1 miałem dwie partycje Windows 8.1 i Recovery, a sklonowałem tylko tą z systemem (nie potrzebuję recovery z Vistą)?

Laptop to HP HDX18-1180ew Core 2 Duo P8600 wszystkie sterowniki przed kopiowaniem aktualne, rejestr ponaprawiany, na HDD1 chodzi bez problemu. Standardowo 2x FUJITSU MHZ2320BH G2 300GB. Zaznaczam, że nie ma możliwości zmian ustawień w biosie - blokada HP.

Spróbuję zrobić kopię Acronis True Image i zobaczę czy to coś zmieni.

Czekam na porady i dzięki za odpowiedzi! :slight_smile:

(Leoncio) #2

Sklonowałeś na dysk SSD cały system z ustawieniami pod dysk HDD a tam mogły być opcje automatycznej konserwacji, defragmentacji itp czego na dyskach SSD się nie robi. Po pierwsze sprawdź te ustawienia. Dużo lepiej byłoby wgrać czysty system na nowo a potem tylko pliki osobiste sobie wrzucić i programy i masz czyściuteńki system. I pamiętaj, że nie defragmentujemy dysku SSD.

(Pietru H) #3

Defragmentację automatyczną oraz indeksowanie mam wyłączone standardowo, żeby mi niepotrzebnie hdd nie mielił danych jak wolę to wykonać manualnie w wolnym czasie (o defragmentacji ssd wiem, że nie wykonuje się takowej). Z czystym systemem będzie problem, bo chciałem uniknąć instalacji wszystkiego od nowa (mam dużo programów, a mało czasu). Widziałem poradniki hdd do ssd i uznałem, że nie będzie problemu, a tu zonk.

(Leoncio) #4

Ja bym postawił na nowo system, pozbyłbym się wszystkich śmieci a programy które instaluję to mam na innym dysku ich instalki i w ciągu jednego góra dwóch dni mam wszystko na nowo i praca ta nie absorbuje mnie całego dnia. jak coś to jest pełno poradników w internecie można je jeszcze postudiować np tu:

http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Przeniesienie.systemu.z.HDD.na.SSD.czyli.jak.to.zrobic.sprawnie.i.bezpiecznie,226/2

http://www.pcformat.pl/Doloz-dysk-przenies-system,a,2465,strona,6

(Pietru H) #5

No właśnie robiłem według artykułu z Softonet i nie wyszło. Z instalowaniem na nowo mam problem bo mam tylko płytkę z 8, a nie 8.1 i dużo programów Autodesku. :frowning:  Zobaczę jeszcze AOMEI Migracja OS na SSD (tylko ciekawe czy mi wszystko przeniesie czy tyko Windowsa).

(Krasnal666) #6

Przenosiłem acronisem miesiąc temu z hdd na ssd windowsa 10. Pamiętaj o skopiowaniu wszystkich partycji systemowych (od 3 do 5). Ważne też, żeby przenosić na ten sam typ partycji GPT na GPT, MBR na MBR.

(Pietru H) #7

Obydwa są MBR. @krowasc o co ci chodziło z tym od 3 do 5? Ja zaznaczam tylko z Windows 8 (C:) do SSD (F:). Możliwe, że pomyliłem złącza SATA bo mam dwa w laptopie, czy to by coś zmieniało gdybym zamiast w miejsce HDD1 wpiął HDD2, a zamiast HDD2 wpiął SSD? Możliwe, że Eset SS8 skanowałby dysk bo widziałem przed freezem duże wartości użycia dysku przez niego.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/37821071/Schowekdp.jpg

(Krasnal666) #8

Partycje EFI, Windows RE Tools, Microsoft Reseved Partition (MSR), Recovery Image są partycjami ukrytymi i domyślnie zarządzanie dyskami ich nie pokaże. Liczba partycji jest zależna od rodzaju instalacji, dysku gpt/mbr, posiadania uefi/biosu. W Twoim przypadku powinna być chyba jeszcze ukryta partycja 100 lub 300 MB na początku dysku. Prawdziwy układ dysku możesz zobaczyć spod acronisa lub aiomei. Powinieneś też skopiować partycję recovery (chyba, że sam ją tworzyłeś).

(Pietru H) #9

No właśnie tak myślałem, że może czegoś nie sklonowałem wybierając tylko jedną partycję. Czyli teoretycznie trzeba będzie zaznaczyć w acronisie/aiomei cały dysk łącznie z tymi mniejszymi “dodatkami”. Bo zaznaczyłem tylko partycję C: - to by tłumaczyło dziwne zachowanie. Myślałem, że pozbędę się tej partycji recovery pomijając ją. Mam ją od nowości, siedzi tam vista i chciałbym się jej pozbyć przy okazji. 

(Krasnal666) #10

Jeśli rzeczywiście jest tam tylko vista można ją wywalić. Tłumaczy to też widoczność recovery w zarządzaniu dyskami, bo powinna być domyślnie ukryta.

(Leoncio) #11

W zarządzaniu dyskami ukryte partycje również są widoczne.

(Pietru H) #12

Trudno powiedzieć co tam jeszcze jest na tym recovery, bo przywrócenie z poziomu biosu zawsze chce wracać do Visty. Hmmm czyli mogę usunąć poprostu ten wolumin w zarządzaniu dyskiem, wolną przestrzeń dołączyć do C: i taki stan rzeczy sklonować na ssd? Aiomei nie pokazuje nic nowego :confused:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/37821071/Schowekdp2.jpg

(system) #13

nie powinno się pod żadnym pozorem przerzucać systemu (“klonować”) z HDD na SSD, Te systemy są mądre ale nie na tyle, żeby się ogarnąć po zmianie parametrów.

(Pietru H) #14

Próba kopii całego dysku AOMEI skończyła się fiaskiem - Windows nie chciał się nawet zalogować (wyglądało to jakby przywrócony został do ustawień fabrycznych). Zostaje Acronis dołączany do dysku :slight_smile: @kredek  to po co jest tyle programów i poradników, znajomi przenosili wte i wewte pomiędzy dyskami i działa, tylko ja mam jakiegoś pecha :slight_smile:

(Pietru H) #15

Wyłączony Windows Search oraz usunięty plik danych, defragmentacja poprzez Defragler wyłączona indeksowanie również, Eset SS8, włączony Hyper-V wszystkie sterowniki aktualne również system, plik stronnicowania ustawiony na sztywno 4-8 gb. Nie wiem zostawić kompa na noc niech przemieli ten dysk, może sobie coś tam sprawdza?

(Leoncio) #16

Lepiej byłoby pewnie pod kontrolą mieć kompa - sprawdzać CPU, temperatury itp. Ja bym dla swojej wiadomości zainstalował czysty system (zawsze potem możesz dać na nowo klona, ale bym wiedział czy na czystym jest inaczej czy może to samo i wtedy szukałbym rozwiązania.

(Pietru H) #17

W wolnej chwili machnę sobie 30dnówkę 8.1 i zobaczę. Ale co ciekawe szukając odpowiedzi na moje problemy natknąłem się na wątki w których ludzie mieli na czysto postawiony W8.1 na ssd i sytuacja wyglądała analogicznie. 

(Leoncio) #18

I to właśnie trzeba sprawdzić bo jak tak będzie to przyczyny trzeba będzie szukać w samym Windowsie ewentualnie sterownikach.

(Pietru H) #19

Dam znać w najbliższym czasie jak będzie wyglądała sytuacja. PS. Pójdzie 8.1 na kluczu 8?

(Leoncio) #20

Powinien pójść bo to była darmowa aktualizacja.