Windows 8, 8.1, 10, a numer seryjny i płyta główna

Cześć

Chciałbym złóżyć sobie zestaw biurowy z używanych elementów. Budżet bardzo mocno ograniczony. Wybrałem częśc, ale przypomniałem sobie, że dobrze aby był tam WIN. No i okazuje się, że taki Windows to koszt prawie 600 pln, czyli drugie tyle co same podzespoły.

Kumpel mówi: “kup używaną płytę główną i tam masz zaszyty klucz Windowsa. Instalujesz, potem aktywujesz i wszystko na lagalu”.

Czy ktoś mógłby to potwierdzić ? Czy aby na pewno jest to na legalu i skąd mogę wiedzieć, czy używka płyta, którą kupię na necie ma zaszyty taki klucz ?

Będę wdzięczny za jakieś poradzenie w temacie. Moim zdaniem nie ma obejścia tego tematu, czyli krótko mówiąc aby było to 100 procent legalne to trzeba wrzucic 600 pln za Win 10 HOME.

Fixxxer


Obejrzeć i zdecydować.

Strona cytowana w filmiku nie znam ale wygląda coś w stylu g2a, tak czy owak nie polecał bym metody powyżej.

Dużo skrótów myślowych. Co masz na myśli 100% legalnie?
Legalnie prawnie? czy zgodnie z licencją ms?

Hmmmm, legalnie czyli miałem na myśli aby nikt się do tego nie mógł przyczepić.
Czy jest jakaś różnica pomiędzy legalnie prawnie, a zgodnie z licencją ms ?

W skrócie tak. Zacząłem pisać ale się poddałem w trakcie bo było tego za dużo.

W skrócie, potrzebujesz aby osoba która Ci to sprzedała wystawiła fakturę i była polską firmą jako podkładkę, że oprogramowanie jest legalne. Najlepiej aby firma funkcjonowała powyżej 1 roku.

Poza tym jeżeli ktoś miałby się przyczepić to tylko mogłaby być to strona poszkodowana czyli MS lub podmiot reprezentujący go, musiał by złożyć skargę na tą firmę od której kupiłeś, wtedy ty i tak jesteś stroną poszkodowaną bo zostałeś wprowadzony w błąd przez sprzedawce, kupiłeś w dobrej wierze od działającej legalnie polskiej firmy, odprowadziłeś podatek itp.

Dzięki za wszelkie info. Wniosek IMO chyba jest jeden. Nie ma dogi na skróty. Lepiej kupić za 600 PLN i mieć spokój.

No ok to idąc twoją drogą możesz kupić od partnera MS to będziesz miał trochę taniej

Od kompilacji … w Windows 10 aktywacja systemu polega na tym ze system tworzy konto Microsoft które jest kontem administratora i przypisuje mu całą specyfikacje płyty głównej i to zapisuje u siebie.
Dzięki temu kiedy wykasujesz system i ponownie go zainstalujesz nie musisz go aktywować.
Sam to zrobi mając w bazie dane twojej płyty i twoje powiązane z nimi twoje konto.
Co ci po kupnie płyty jak nie znasz przypisanego do niej konta.
No chyba ze kupiłeś taką gdzie te powiazania zostały rozerwane (jak to sie robi jest w instrukcji deinstalacji windows)
No ale wtedy trzeba mieć klucz.
I tu jest pewna dziwna rzecz.
Klucz dla korporacji. Jeden na ileś tam komputerów.
W Xp i win 7 znam to z własnego doświadczenia. I dlatego ten filmik mnie zaciekawił.

A nie lepiej kupić gotowego optiplexa, thinkcenter lub inny tego typu zestaw który na pewno będzie miał klucz na obudowie lub w biosie?

1 polubienie

Komputer za 500 zł. Z monitorem. Czy za 60 zł bez :joy:

1 polubienie

Kup cały poleasingowy komputer. Pewnie wyjdzie taniej niż składanie na nowo, a przy okazji Windows w zestawie. O ile Ci Windows jest potrzebny, Photoshopa używać nie będziesz (to już spore koszty), to też bym przemyślał, ale nie wnikam w potrzeby.

Dzięki za podpowiedzi.
Znalazłem fajnego kompa na Allegro. Link tutaj:
https://allegro.pl/oferta/promo-lenovo-sff-i5-3470-8gb-ssd240-w10h-9271267883?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Acategory&bi_c=ZjIwODBlNTktNDQ2Ny00NDAyLTgzMGQtOGFiY2Y4NGUxZDhlAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=630072a1-f9f0-47b9-b609-18ad644ba815

Tutaj jest WIN 10 HOME FOR REFURB PCS. Oczywiście domyślam się po naklejce co to za system, ale czy ktoś się może z tym spotkał ?

Szukaj czegoś w standardowej obudowie ATX, bo jak będziesz chciał wrzucić kartę graficzną, albo wymienić zasilacz to zaczną się schody.
Co do systemu z tej aukcji to zwykła licencja serwisowa dla odnawianych komputerów - taki OEM przypisany do danej maszyny.

Taki wymysł MS :slight_smile: czyli jak przenosisz licencje z innego komputera płacisz MS w łapę i on mówi ze to już jest licencja refurbish i wszystko jest git w skrócie.

Microsoft w 2009 roku powołał: „Registred Refurbisher Program”. Pozwala on, na odnowienie starej licencji OEM i ponowną instalację oprogramowania

Tutaj cos jest w standardowej obudowie: https://allegro.pl/oferta/komputer-stajonarny-hp-600-g1-mt-i3-ddr3-ssd-win10-9319500983

Windows wydaje się być ok, chociaż nie wiem jak to się zachowa w sytuacji kiedy konieczny bedzie kiedyś format i ponowna instalacja.

Bo kupujac kompa z reguły defaultowo chciałbym zaorać system i postawić to od nowa. Nie mam pojęcia co tam może być poinstalowane, a do banku od czasu do czasu trzeba się zalogować.

Budżet to okolo 1000 maks, do tego dochodzi monitor :confused:

A jaki masz budżet maksymalny?

100% legalnie, to oznacza, że zgodne z prawem w danym kraju.
Jeśli jest legalne w danym kraju, ale niezgodne z licencją, to licencja jest nielegalna.
Dlatego wiele firm dodaje zapisek, o ile prawo w danym kraju nie stanowi inaczej.
Jest to nieuczciwe działanie marketingowe, mające na celu zasugerowanie użytkownikowi własnych widzimisię, ale przy okazji uniknięcie konsekwencji prawnych.

Poszukaj coś z procesorem i5-4570 - i5-4590, to dalej słabe procki, ale 40% mocniejsze od tego który znalazłeś

Dla ciekawych pod spodem daje link jaki znalazłem na najniższa ofertę windowsa wersji box/retail, który jeszcze bym określił jako legalny.
https://allegro.pl/oferta/microsoft-windows-10-professional-retail-pl-10125958122?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

A co to takiego ??