Windows, Linux, Mac - co najlepsze?

Jak myślicie … Co najlepsze ?? :slight_smile:

Zależy do czego? Jeżeli używasz komputera w domu to oczywiście, że Windows a najlepiej XP. Jeżeli uzywasz komputera w domu ale masz bardzo dobrego kompa to Windows Vista. A jeżeli używasz komputer w domu i potrzebny ci jest tylko do internetu, komunikatora itp to Windows Vista lub Linux.

Co najlepsze? Windows. Ale to ze względu na dobre wsparcie tego systemu przez producentów i brak problemów ze sprzętem.

Myślę, że nie ma potrzeby ciągnięcia tego tematu, gdyż za chwilę będzie tu bitwa między użytkownikami Windowsa i Linuxa :slight_smile:

Olcia święta racja, najczęściej tą wojne wywołują własnie linuksiarze, bo XXXXX ha :stuck_out_tongue_winking_eye:

Też polecam XP, chyba że lubisz sobie kompilować jądra i klepać komendy zupełnie bez sensu :wink:


Proszę darować sobie takie teksty

Asterisk

mi LINUX pasuje ale nie moge chyba grac w FIFA 2008,GTA SA.FOOTBALL MANAGER 2008 ,PES i dlatego u mnie stoi na straconej pozycji1

Do domowego użytku polecam Windowsa, który choć czasami potrafi wkurzyć jednak, dla mnie przynajmniej, jest nie zastąpiony. Niedawno na PC zainstalowałem jako drugi system operacyjny Linux Ubuntu. Przez tydzień mi się podobał, lecz teraz wcale z niego nie korzystam. Mac’i mam w szkole i muszę powiedzieć, że gdybym kupował drugi raz laptopa to na pewno bym wybrał jakiegoś MacBooka. Więc ogólnie klasyfikuję te trzy systemy tak:

Windows - do gier, neta

Linux - do neta itp. (odpalanie gier przez WINE dla mnie jest bez sensu)

Mac Os- do neta, projektów graficznych (Photoshop, 3ds max)

Informacja wyssana z palca.

Jądra linuxa się nie kompiluje a programy instalują się przez instalShela tak samo jak w windows.

W linuxie masz konsole i w windowsie. Oba systemy opierają sie na tej samej zasadzie działania.

Ja polecam MacOs, lecz dla bardziej zaawansowanych użytkowników gdyż jest to system unixowy którego można dostosować do własnych potrzeb i nie ma praktycznie żadnych ograniczeń

Panowie hola hola, Linux tak samo jak Mac jest na UNIX zbudowany :wink:

jeszcze nie widziałem aby za pomocą installShela instalować na Linux, byc moze mało widziałem.

Generalnie moje potyczki z linuxem bardzo mnie zawiodły, a uzywałem trzech różnych wydań. Co bym nie zainstalował, zawsze coś mu brakowało. I proszę nie mówić, że jest to łatwy w obsłudze system bo tyak nie jest. W Windzie, klikam setup, kilka razy NEXT i FINISHED. W linuxie niestety coś zrobić to trzeba się napocić. Może i jest stabilniejszy, ale na pewno trudniejszy w obsłudze, a na nauke linuxa w moim przypadku jest brak czasu, bo wolę się uczyć innych rzeczy… Takie ot moje zdanie.

Linux nie bazuje na UNIXie. Nawet nazwa o tym informuje: L inux I s N ot U ni X

@undefinedman

Człowieku! Żali mi cię. Z Linuxa korzystam od jakiś 3 lat i może ze 2 programy kompilowałem na własną rękę. Reszta była instalowana z gotowych paczek (.deb dl debiana i ubuntu, albo .rpm dla openSuSE czy Mandrivy). Tak się tylko kilka myszka na ikonkę paczki, podaje się hasło admina i OK. tylko. Nic więcej.

Dodatkowo zawsze można użyć menadżera paczek (Adept, Smart, YaST, Drackonfig…) i to rozwiązanie jest najpelsze, bo zaznaczasz jaie programy mają się zainstalować, klikasz “Install” i samo się wszystko instaluje a ty możesz sobie odejść od komputera i zająć się czymś pożytecznym :stuck_out_tongue:

A w Windowsie? Nie możesz odejść, bo musisz cały czas naciskać to “next, next, next…”

Różnica pomiędzy Windowsem a Linuxem jest taka, że Linux był początkowo tworzony na serwery. W Linuxie napierw myślano jak coś można zrobić, a potem myślano jak to można wykilkac. W Windowsie jest na odwrót. Najpier myślano jak można wyklikać, a potem dopiero myślano co to wyklikane może być. :wink:

EDIT:

@xenu

Linux nie bazuje na Unixie? większość jego kodu jest żywcem przeniesiona z BSD a ten z kolei jest odmianą Unixa :stuck_out_tongue:

kamil_w

To że “większość kodu jest żywcem przeniesiona BSD” to nie znaczy że Linux bazuje na Uniksie.

Pomijając fakt że pewnie nie wiesz co to jest UNIX i że większość kodu NIE JEST przeniesiona z BSD.

Dla mnie najlepszy jest Windows bo mi wszystko na nim działa.

Teksty typu ‘żal’ pisz na forum dla dzieci.

Wporządku, jest dużo programów w paczkach, ale jest wiele do kompilacji. Nawet te z paczek mają problemy, bo zawsze brakuje jakieś biblioteki. W Open Suse który używałem , zajmował 5 CD. a zawsze o coś prosił. Kolejna moja dystrybucja była Mandriva, której również coś brakowało. Czytałem, jeśli coś brakuje, wpisz w komendzie w root zainstaluj i będzie. Ale po co? Skoro ciągle trzeba tam coś doinstalowywać. Dlatego wolę Windows. Co działa to działa., że się czasem zawiesi to już inna sprawa. Linux może kiedyś nadawał się do serwerów, teraz na głowe go bije Windows 2008 server. Dlatego Linux to dla ludzi o niskim poziomie inteligencji, aby mogli pokozaczyć przy kolegach wpisując komendy i zachowując się jak Bartosz obuchowicz w filmie “Haker”, to taki joke na koniec.

Dlatego nigdy Linux nie przewyższy Windy.

Windows bo są sterowniki i można se pograć !

Linux jest tworzony na UNIX-ie podobnie jak MacOS :slight_smile:

Linux może przewyższy winde kiedy wyjdzie windows 7 z minimalnymi wymaganiami C2Q 3GHz, 4GB ram i większość z firm zrezygnuje z niego jak z visty!

@mattit

Tak się składa, że dobrze wiem co piszę. Moje studia są związane z informatyką i wiem co to Unix. Linux może i bezpośrednio nie bazuje na Unixie, ale pośrednio… można tak powiedzieć. Linuxa jako jądro napisał Linus Torwals, opublikował swoje dzieło na licencji GNU, kod był otwarty, ludzie zaczęli drążyć temat, dodawać coś od siebie, a kiedy MIT niefortunnie otworzył kod BSD kod z BSD leciał do Linuxa na zasadzie kopiuj - wklej.

Linux is not Unix - to powstało jeszcze przed otwarciem kodu BSD przez MIT.

@undefinedman

To, że TY nie potrafisz korzystać z Linuxa, to cóż. Nic na to nie poradzę. Napiszę tylko tyle, że mojego kolegi siostrzeniec ma 4 lata. Korzysta z Linuxa i nie ma problemów. Jak mu pokazałem Windowsa, to powiedział “jakiś dziwny”. Młody nawet nie wie co to jest konsola, więc bez tego też można używać Linuxa. A jeśli chodzi o to, że brakuje jakiś bibliotek czy czegoś… bzdury. Instalując przy pomocy jakiegokolwiek menadżera paczek (korzystałeś ponoć z SuSE, to powinieneś znać YaST’a) jeśli zaznaczasz jakąś paczkę do instalacji to wszystkie potrzebne biblioteki same się zaznaczają do instalacji. (a akurat YaST to pionier jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów z zależnościami aplikacji)

kamil_w

GNU/Linux MOŻE tak.

Ale Linux (jądro) to jest całkiem co innego…

Zobacz sobie jak bardzo różni się jądro Linuksa od Jądra FreeBSD

Temat z lekka bez sensu bo po prostu nie ma najlepszego systemu w każdym względzie.

undefinedman , zamiast na wakacje może wróć do szkoły… porównanie używanego systemu do poziomu inteligencji jest po prostu prostackie i prezentuje jedynie twój poziom… Mi Linux służy do pracy a nie do popisywania się przed kolegami, ale ty chyba tego nie pojmiesz :?

Ogólne powiem tak: Jeżeli w Windowsie będę miał możliwość wyboru jakiegoś innego środowiska graficznego, jeżeli będzie stabilny, szybszy, otwarty, wolny (od wolności :wink: ), jeżeli będzie posiadał jakiś sensowny menadżer pakietów, jeżeli nie będzie systemem szpiegującym i kontrolującym użytkownika, jeżeli nie będzie wspierał DRM’ów i innych idiotycznych technologi, jeżeli nie będę musiał instalować antywirusów i innych śmiesznych programów żeby być bezpiecznym, to mogę sprobować wrócić do niego. W obecnym stanie ten system dla mnie nie nadaje się do użytku.

I właśnie w tych kwestiach Linux przewyższa Windowsa :wink: Oczywiście że jeżeli ktoś używa komputera np. do grania to lepszy będzie Windows ze względu na większą ilość gier na tą platformę itd.

Każdy system ma plusy i minusy, rozsądnego wyboru można dokonać tylko pracując na każdym systemie wiele, wiele godzin.

Poza tym pewnie zaraz będzie wojna i temat skończy w koszu jak każdy taki…

no to prosze ja Ciebie włącz sobie dowolne forum poświęcone na temat przykładowo Mandrivy i zobaczysz ile postów jest napisanych, że tego brakuje, lub tego, tamtego i jeszcze tego… Jeśli Twój czteroletni siostrzeniec gra w karty na Linuksie to powodzenia. Nie wiem w ogole co to za porównanie. Bo ja grać w karty lub tylko przeglądać internet nie zamierzam…

Bardzo proszę o zachowanie kultury w dyskusji.

User undefinedman został już ukarany za

swoją pogardliwą wypowiedź i wolałbym

nie interweniować w ten sposób

asterisk , przepraszam poniosło mnie :wink:

undefinedman , Mandriva jest dedykowana początkującym użytkownikom, którzy mają to do siebie że wszędzie znajdą problem, tylko jakoś po rozwiązanie do google już nie mogą trafić… zauważ że użytkownicy Windowsa mają tak samo, zajrzyj do działów dot. Windowsów na tym forum, problemów też są tysiące.

Poza tym ten siostrzeniec to był chyba tylko przykład, ja ostatnio też zainstalowałem Ubuntu koledze który nadal nie wie co to jest konsola/terminal, a przed instalacją pytał się “czy lepszy będzie Linux czy może Ubuntu?”. Jakoś sobie też radzi do dzisiaj…

Internet przeglądam, ale od kart są lepsze gry :wink: Do czego chciałeś nawiązać? Do tego że nie ma gier na Linuksa? Owszem, są, np. :

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15 … na+Linuksa

Oczywiście nie tyle co na Windowsa ale ja na szczęście nie używam komputera do grania :slight_smile:

Dla niedoceniających Linuksa polecam też artykuł:

http://jakilinux.org/aplikacje/linux-na … hronicles/ (jest trochę długi, ale warto chociaż przejrzeć)

To nie jest jakiś wyjątek, takie przykłady można mnożyć w nieskończoność. Tak się też zastanawiam dlaczego ludzie pracujący w tej firmie wg. ciebie mieliby być mniej inteligentni od innych… ehh…