Windows nie chce się załadować, po "fizycznym" ataku

Witam, z własnej głupoty zepsułem wczoraj swojego laptopa (Acer Extensa 5220), mianowicie zamulał trochę bardziej niż zwykle więc dostał ode mnie strzała w klawiaturę (kilkakrotnie, wiem to głupie ale po prostu wtedy ogromnie mnie wkurzał, a chciałem coś pilnie dokończyć). W każdym razie po uderzeniu zaczął jeszcze bardziej zamulać, zrestartowałem go i niespodzianka - windows nie chce się załadować, pokazuje się pulsujące logo Windowsa 7 (normalne ładowanie), jednak po dłuższym czasie takiego stanu, ładuje się konsola naprawiania systemu, która jednak nic nie naprawia. Sprawdzałem w BIOS-ie czy może się coś odłączyło po uderzeniu, ale wszystko jest na swoim miejscu (przynajmniej tak BIOS) pokazuje, więc już nie mam pomysłu o co chodzi, że po fizycznym ataku, że tak powiem dostało się oprogramowaniu. Ma ktoś jakiś pomysł?

Zapewne dostało się dyskowi.

Spróbuj uruchomić laptopa w trybie awaryjnym.

Ok to za moment, teraz nie mam dostępu, ale od razu zapytam bo coś kolega mi wspomniał jak mu o tym powiedziałem, że mógł dostać po dupie segment dysku, w którym były pliki odpowiedzialne za rozruch. Ma ktoś może jakieś większe info o tym?

HP, Toshiba, Dell ma wbudowany w BIOS moduł do testowania RAM, dysku - może w Acerze też to masz? Przed uruchomieniem OS, jedna z kombinacji klawiszy powinna to uruchamiać (F10 to pewnie BIOS setup, może jakieś F9, F12).

Wyciągnij dysk i podłącz w innym komputerze/stacji dokującej/przejściówce USB, zgraj dane, wymień dysk.

Tryb awaryjny nie działa, ładuje się do pewnego pliku, po czym staje na krótką chwilę i restart. Chłopaki zanim jeszcze skażę dysk na wieczne potępienie i dopełnienie żywota w szafce - słyszeliście o czymś takim jak MBR? Master Boot Record - z tego co wyczytałem jest to odpowiedzialne za start systemu, a podczas uderzenia sektor dysku na, którym się ten rekord znajduje mógł ulec uszkodzeniu, przez co dysk widać jako funkcjonujący, jednak Winda nie może wystartować. Podobno można jakoś stworzyć ten rekord w innym sektorze, co prawda uszkodzonego się nie odzyska, ale dysk będzie nadal funkcjonował. Słyszał ktoś coś o tym?

przeglad-metod-naprawy-problemow-uruchamianiem-windows-t497796.html

Najpierw sprawdź dysk.

Sprawdzenie dysku

  • pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip

  • rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)

  • po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren’s.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

Dwie opcje do wyboru

Albo włóż płytę do napędu i uruchom HBCD Menu i tam w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HDD Scan (Old Version)

  • zaznacz opcje tak jak na obrazku i kliknij Start

  • poczekaj aż skanowanie zostanie zakończone i wykonaj zrzut ekranu albo zdjęcie

Albo:

  • uruchom komputer z płyty którą nagrasz

  • w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Mini Windows Xp i naciśnij Enter

hiren1.gif

  • poczekaj

hiren2.gif

  • po uruchomieniu Mini Windows XP uruchom z pulpitu HBCD Menu

  • w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HDD Scan (Old Version)

  • zaznacz opcje tak jak na obrazku i kliknij Start

  • poczekaj aż skanowanie zostanie zakończone i wykonaj zrzut ekranu albo zdjęcie

  • W HDD Scan (Old Version) kliknij S.M.A.R.T i wykonaj rzut ekranu albo zdjęcie

hirensboot1.th.jpg

hddscan.th.jpg

Kliknij w dany obrazek aby powiększyć

Głupie pytanie - mam Windowsa 7 - robię tak samo jak napisałeś wyżej?

Polecałbym jednak skorzystać z jakiego Linuksa w wersji LiveCD, skopiować najważniejsze dane na zewnętrzy nośnik i dopiero w dalszej kolejności brać się za próbę “naprawy” systemu.

Tak.

Dodane 02 lipca 2013 22:41:24

Co ma wspólnego naprawa systemu z naprawą dysku? (oczywiście pytanie retoryczne)

Jeszcze jedno, można nagrać jako obraz na pendrive’a? Wiem, że Windowsa się dało nagrać, więc może tutaj tez? Bo obawiam się, że w tym momencie będzie ciężko o płytkę. Tylko czy się da, z resztą sobie poradzę.

Da się

http://www.hiren.info/pages/bootcd-on-usb-disk

Nigdy nie próbowałem ale na stronie Hirensa jest poradnik: Hiren’s BootCD From USB Flash Drive (USB Pen Drive) http://www.hiren.info/pages/bootcd-on-usb-disk

Ok dzięki, już się biorę za to, jak tylko będą logi z tego to wstawię.

Dodane 02.07.2013 (Wt) 23:15

Dobra bo zanim się te 500mb ściągnie to trochę minie, a zanim to nastąpi, to jeśli ktoś może to dajcie znać, na co zwracać uwagę przy przeglądaniu rezultatów wyników tego skanowania. Co będzie oznaczało, że da się jeszcze naprawić dysk, a co że już do wywalenia?

Pokaż SMART dysku (zrób zrzut ekranu lub zdjęcie).

SMART możesz też odczytać z HD Tune.

Zapewne na dysku powstały sektory Current Pending Sector 05 lub jeszcze gorzej (bad sektory).

Żeby odczytać SMART nie trzeba mieć przypadkiem załadowanego Windowsa? BO to przez program przecież trzeba, a ja mam dysk jak na razie podpięty ciągle do laptopa.

adam9870 podał ci instrukcje jak uruchomić laptopa z Mini Xp (jest uruchamiany w pamięci RAM).

Wiem wiem ściągam właśnie ten program, ale net szału nie robi więc chwilę to potrwa, a domyślam się, że większość zaraz pójdzie spać, więc chciałbym wiedzieć na co patrzeć po tym skanowniu czy jako to nazwać.

Ja wyjąłbym dysk, i podłączył do jakiegoś komputera. Łatwo odczytasz SMART, i zrobisz co trzeba.

Tak pewnie zrobię chociaż i tak zaraz ściągnie mi się tamten program to i tak spróbuje według instrukcji Adama.

Dodane 03.07.2013 (Śr) 10:45

Dobra mam Screeny. Co na nich widzicie? I jeszcze jedno - popatrzcie na screen nr.3 - jest tam widok w Mój komputer - dlaczego skoro dysk jest uszkodzony widnieją tam moje partycje, które mogę swobodnie przeglądać? Coś tu nie gra.

  1. Po skanowaniu - http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/69a … 2f479.html

  2. S.M.A.R.T - http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/536 … dca1e.html

  3. Widok z Mój Komputer - http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/967 … 4d04f.html

Z tego co się tutaj sam domyśliłem - dysk już dogorywa w związku z czym mam następujące pytania -

To jest stary laptop - jakoś szczególnie mi na nim nie zależy bo i tak go mało używałem - w związku z czym szkoda mi ładować w niego kasę.

Pytanie - da się jakoś skonfigurować dysk, aby dane omijały te Bad Sektory? Cokolwiek co pozwoli dyskowi pociągnąć jeszcze trochę?

Albo inne - mam dysk przenośny 500 Gb chyba Toshiby - można tym dyskiem zastąpić wewnętrzny z laptopa? Domyślam się, że tak? Tylko jest jedno ale - czy dysk ten może służyć jako dysk twardy w laptopie, a po odpięciu z portu USB i podpięciu do każdego innego komputera jako zwykły dysk przenośny?

Przniesc dyks do innego lapka i zobacz jak pojdzie.