Windows "razem z laptopem" czy osobno? który lepszy?


(Darius_2508) #1

Witam

 

Zastanawiam się nad kupnem laptopa.

Nasunęło mi się dzisiaj pytanie - czy lepiej kupić laptopa od razu z windowsem OEM na partycji recovery czy zainwestować w windowsa "na płytce" ?

1) czy są jakieś różnice? czy jakaś opcja jest z jakiegoś powodu lepsza od drugiej?

2) jak to wypada cenowo? czy windows z laptopem jest z jakiegoś powodu tańszy niż kupiony osobno na płytce np win 10 za ok 450 zł? 

 

Pozdrawiam

 


(Kris-is) #2

Podstawowa różnica między OEM, a systemem z płyty, to taka, że w OEM na 100% “bonusem” masz zainstalowane przez producenta sprzętu różne programy, które nie zawsze się każdemu przydają, a tylko obciążają komputer.

 

Poza tym OEM’a możesz używać tylko z tym sprzętem z którym go nabyłeś, a system z płyty możesz używać na dowolnym kompie - tak ogólnie trochę, ale mniej więcej o to chodzi :wink:

 

I te 2 różnice chyba sprawiają to, że OEM raczej wychodzi taniej niż taki system z płyty…


(VPN) #3

System z płyty nie oznacza automatycznie wersji BOX, którą można przenosić na inne komputery. BOX jest zwykle nieco droższy.

Zawsze wybierając laptopa z już zainstalowanym systemem na recovery można zainstalować sobie czystą (niebrandowaną) kopię Windows z kluczem OEM, co polecam, bo śmieci od producentów sprzętu są paskudne. Minusem jest konieczność reinstalacji systemu i ręcznej instalacji sterowników.

 

Odpowiadając wprost na pytanie:

Prawdopodobnie nieco taniej wyjdzie zakup licencji OEM dołączanej przez producenta do laptopa, gdyż są one kupowane hurtowo. Niestety oznacza to system brandowany śmieciami, jednak można temu zapobiec instalując sobie pobraną w ISO czystą kopię z serwerów Microsoft, a następnie ręcznie zainstalować sterowniki ze strony producenta laptopa. Ale uwaga - nie instalować wszystkiego jak leci, ale wyłącznie niezbędne sterowniki, aby w oknie Menedżera urządzeń nie było nieznanego sprzętu, bo można właśnie poinstalować te śmieci producenta, których chcieliśmy uniknąć.


(I727853) #4

Zależy jaki laptop kupisz. Jeśli dla “zwykłych”, to prawdopodobne, że będzie zawierać śmieci choć nie zawsze. Jeśli biznesowy to będzie czysty (mogą być programy dodatkowe ułatwiające zarządzanie laptopem). Ale zależy też w jakim sklepie, w X-KOM sprzedają nie które lapki bez śmieci.

 

System kupiony wraz z laptopem jest do niego “przyspawany”, ale jak wyżej będzie tańszy.


(Darius_2508) #5

miałem na myśli przede wszystkim te wszystkie programy które są instalowane razem z windowsem z partycji recovery. Brat ma lenovo i tych, wydaje mi się, że zbędnych programów jest od groma. Nie wierzę, że nie spowalniają one systemu. Jak uważacie?

Widzę, że z czysta instalacją systemu z recovery jest trochę zabawy, której ja nie lubię więc chyba pójdę w stronę zakupu windowsa osobno na płytce.

Powiedzcie mi jeszcze jak to jest z tymi programami które powinny być zainstalowane na laptopie np. dla zarządzania energią (czy jeszcze jakieś są niezbędne od strony prawidłowego funkcjonowania laptopa) ?

Jeżeli kupię windows z płyty to owe programy (program?) będę musiał zainstalować własnoręcznie czy będzie instalowany w jakiś sposób automatycznie? 


(rgabrysiak) #6

Część preinstalowanych programów jest całkowicie zbędna, część dubluje funkcjonalności zawarte w systemie - im jest ich więcej, startujących razem z systemem tym jego działanie jest wolniejsze.

Jeżeli kupisz licencję na system oddzielne to wszystkie sterowniki i powiązane z nimi aplikacje będziesz musiał zainstalować samodzielnie, pobierając je ze strony producenta (nie znajdziesz tam jednak programów w wersji trial ani innych dołączonych do preinstalowanego systemu).


(Darius_2508) #7

ok, czyli o ile dobrze rozumiem to ze strony producenta laptopa pobieram niezbędne programy do jego prawidłowego funkcjonowania, tak? 

Możesz mi powiedzieć w skrócie ile jest tych programów i do czego służą? 


(rgabrysiak) #8

Ze strony producenta pobierasz przede wszystkim sterowniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Programy np. do zarządzania baterią, do aktualizacji sterowników etc. możesz, ale nie musisz pobierać i instalować.

Ile ich jest i do czego służą to już zależy od konkretnego producenta i urządzenia.


(Darius_2508) #9

ok, dziękuję za pomoc 


(Darius_2508) #10

a co myślicie o “czymś takim”:


(Odyniec_Stary) #11

Sam klucz, czyli nie jest zgodny z licencją Microsoft. Kupujesz de facto kawałek papieru.

 

Było to wałkowane wiele razy na tym forum.

 

Nie kupuj. 


(rgabrysiak) #12

Klucz zapewne pochodzi z MSDN, Technet etc. stąd brak oryginalnego opakowania, oryginalnej płyty i zapewne brak COA - w zamian system nagrany na płytkę i naklejka. Stąd niska cena. Jeżeli chcesz kupić pewny system unikaj tego typu aukcji, podobnie jak tych na których sprzedawany jest tylko klucz do systemu.


(Darius_2508) #13

ok, ale przecież to klucz jest ważny a nie sama płyta cd. Czy tak nie jest?

Prosiłbym o bardziej szczegółowe opisanie w czym problem z tą aukcją :slight_smile:

Byłbym bardzo wdzięczny 


(Odyniec_Stary) #14

https://www.microsoft.com/pl-pl/howtotell/Software.aspx#Digital

 

Oraz do poczytania:

http://forum.dobreprogramy.pl/zakup-systemu-w-atrakcyjnej-cenie-na-aukcji-t513126/


(Darius_2508) #15

dziękuję za pomoc