Windows Serwer 2008 i firewall

Cześć.

Rozpocząłem użytkowanie Windows Serwer 2008 na VirtualBox.

Zainstalowałem role IIS (w celu uruchomienia serwera FTP). Odpaliłem serwer FTP i z powodzeniem jestem w stanie “udostępniać” pliki przy użyciu wspomnianego serwera - ale (!) przy wyłączonym firewallu. Uczę się w celu zaliczenia egzaminu, więc żaden inny firewall nie wchodzi w grę.

W systemowym otwieram porty 20 i 21 zarówno przychodzące jak i wychodzące. W systemie zaznaczona jest usługa FTP jako aktywna dla firewalla i - nadal blokuje mi połączenia.

Proszę - poradźcie mi coś.

Ja bym sprawdził czy przy dobrym profilu zapory sieciowej są zaznaczone opcje otwarcia portów, oraz w ustawieniach zaawansowanych czy reguły są włączone

Sprawdziłem wszystkie profile. U mnie akurat na publicznym wpuszczenie wszystkiego powoduje ruch. W regułach nic nie ma.

Oczywiście dla publicznego dodałem regułę na wejście port 21 (oraz 20 w akcie desperacji) i nadal nic.

Możesz jeszcze uruchomić logi w windowsowym firewallu i sprawdzić czemu Cię nie puszcza.

Kolejna rzecz - oba porty są wymagane. Jeden służy do nawiązywania połączenia, a drugi do transmisji, dokładnie nie pamiętam który był od czego.

Kolejna rzecz - przy włączonym firewallu z hosta zewnętrznego przeskanowałbym nmapem jakie porty otwiera windows. Sprawdź jeszcze dokładnie, czy nie utworzyła się gdzieś reguła blokująca przychodzące połączenie i jest wyżej niż wyjątek, który dodałeś.

PS. Kartę w virtual boxie masz w trybie bridge?

[Przemek]

To nie tak prosto jak się wydaje, już kiedyś opisywałem w jakich trybach pracuje serwer FTP i które porty odblokować:

Serwer FTP tryby pracy i porty