Windows Startup Repair, problem z uruchomieniem komputera

(materaldo) #1

Witam, wczoraj stało mi się coś z komputerem, wyskoczył mi blue screen a później nie chciał się włączyć. Skorzystałem z tego tematu przeglad-metod-naprawy-problemow-uruchamianiem-windows-t497796.html i opcji naprawy (Startup repair). Opcję tą uruchomiłem dzisiaj o godzinie 11 i do teraz trwa "Attempting repairs... Repairing disk errors. This night take over an hour to complete. " co mam w tym wypadku zrobić? Nie chciałbym stracić danych. Pozdrawiam

(krisfrost) #2

A próbowałeś przez tryb awaryjny ?, często przy aktualizacji sterowników wywala niebieską plansze i resetuje komputer, wtedy tylko tryb awaryjny i przywrócenie poprzedniego sterownika pomaga

-- Dodane 20.06.2013 (Cz) 18:19 --

normalnie naciśnij przycisk anuluj i tyle

(materaldo) #3

A jak uruchomić tryb awaryjny? Przy włączaniu komputera mam tylko uruchom system Windows normalnie lub napraw~ i przy tej i przy tej opcji przechodzi do tego momentu gdzie wybiera się startup repair

@edit nie moge anulować startup repair. Odłączyć komputer od zasilania?

@Edit2 uruchamiając tryb awaryjny komputer dochodzi do tego samego momentu co wcześniej czyli do menu z startup repair. A co jeśli użyje opcji restore your computer using a system image that u created earlier. Nie przypominam sbie zeby robił kopie zapasowa, czy system raz na jakiś czas wykonuje ja samoczynnie?

(krisfrost) #4

możesz przywrócić komputer do wcześniejszego punktu przed usterką, komputer sam tworzy od czasu do czasu kopie zapasowe ustawień itp. pewnie dalej zapyta z której daty wgrać zapisane dane

(materaldo) #5

Próbowałem tego jednak komputer nie znalazł żadnej kopii zapasowej.:expressionless: Juz nie wiem co moze pomoc. Da się jakoś drugi raz wgrać Windows 7 z komputera?

(krisfrost) #6

wgrać się zawsze da z płytki dvd z systemem, skoro system chce się naprawić to mu pozwól i poczeka aż to zrobi, w trybie awaryjnym jest pare opcji - np. ostatnia dobra konfiguracja mo,że to zadziała, jeszcze jedno zrób reset biosu, i wyjmij płytke dvd z systemem z cd-roma jeśli tam jest

(materaldo) #7

Sprobuje zrobic ostatnia dobra konfiguracje. Czy mógłby ktoś pomoc z resetowaniem niosą? Jak to się robi?

(krisfrost) #8

reset biosu najprościej zrobić wyciągając baterie w płycie głównej na 1-2 minuty, lub Jeżeli komputer startuje, naciskamy Delete w momencie pojawienia się pierwszego czarnego ekranu z białymi napisami.

Gdy po naciśnięciu pokaże się niebieski ekran BIOS-u wybieramy pozycję Load Optimized Defaults, po czym na zadane pytanie odpowiadamy Yes - "Y"

-- Dodane 20.06.2013 (Cz) 21:37 --

wtedy spróbuj odpalić komputer i napisz co się dzieje

-- Dodane 20.06.2013 (Cz) 21:39 --

poza tym co to za komputer ? laptop czy zwykły desktop

(materaldo) #9

Laptop asusa, nie był jeszcze rozkręca y i nie wiem czy sam bym się tego podjął.

(krisfrost) #10

laptopa to sam nie rozkręcaj w żadnym razie,

zresetuj bios "Jeżeli komputer startuje, naciskamy Delete w momencie pojawienia się pierwszego czarnego ekranu z białymi napisami.

Gdy po naciśnięciu pokaże się niebieski ekran BIOS-u wybieramy pozycję Load Optimized Defaults, po czym na zadane pytanie odpowiadamy Yes - "Y" "

i napisz co się dzieje

(materaldo) #11

To wzięciu ostatnia dobra konfiguracja komputer znów dochodzi do momentu wyboru gdzie są te wszystkie opcje, znowu wybrałem startup repair i myśli myśli i nic. Potrzeba czasu czy to nic nie da?

@edit czyli przerwać to i spróbować z biosem tak?

(krisfrost) #12

spróbuj z biosem

-- Dodane 20.06.2013 (Cz) 22:06 --

mysle ze będzie trudno ominąć tryb naprawy systemu bo komputer tego nie odpuści zanim nie naprawi systemu,

-- Dodane 20.06.2013 (Cz) 22:07 --

masz płytke dvd z systemem?

(materaldo) #13

nie ma takiej opcji w biosie. Jest coś takiego: restore defaults, o to chodzi?

-- Dodane 20.06.2013 (Cz) 22:10 --

właśnie nie mam, pod f9 jest opcja optimized defaults, to to?

(krisfrost) #14

jak masz laptopa to musi być partycja recovery system? z niej możesz przywrócić system,

-- Dodane 20.06.2013 (Cz) 22:12 --

tak to restore defaults

(materaldo) #15

czyli niosą mam sobie odpuścić czy coś zrobic? Nie do konca rozumiem o co chodzi z tą partycją recovey system.

(krisfrost) #16

musisz wejść w bios tam znajdziesz load defaults and exit coś w tym stylu

(materaldo) #17

Zrobiłem to restore defaults, zapisałem i wyszedłem z biosa, komputer dalej dąży do naprawy systemu, teraz musze próbować z tą partycja tak?

(rgabrysiak) #18

Z partycji recovery możesz przywrócić system do stanu fabrycznego. Jeżeli chcesz wiedzieć jak on dokładnie wygląda w twoim przypadku, sprawdź w instrukcji.

Zanim jednak przywrócisz system z partycji recovery zrób backup ważnych danych np. korzystając z Linuksa w wersji LiveCD uruchamianego z płyty bądź pendrive.

(krisfrost) #19

każdy fabryczny laptop ma recovery partcition - czyli kopie systemu którą można przywrócić jak coś się zepsuje z w systemie jak u ciebie

-- Dodane 20.06.2013 (Cz) 22:20 --

możesz jeszcze skombinować plytke z systemem i startując ją wybierasz uaktualnij system bez utraty danych wtedy nie stracisz danych, wgra się tylko system a wszystko inne zostanie

-- Dodane 20.06.2013 (Cz) 22:21 --

ja tak czesto robie jak mi się cos w systemie powali

(materaldo) #20

Dzieki wielkie za pomoc, w tej chwili chyba nic nie zdzialam bo nie mam ani systemu na płycie ani nic co mogłoby mi pomoc, jutro bede próbował dalej. Znajomy mówił mi coś jeszcze o programie xPUD, co o tym sadzicie?