Windows + Ubuntu na 2 dyskach. Jak to zrobić?

Witam.

Zastanawiam się nad instalacją Ubuntu na drugim, mniejszym, dysku. Na dysku właściwym mam windowsa i nie chce go partycjonować. Chciałbym niezależnie od windowsa zainstalować Ubuntu i chciałbym mieć możliwość wyboru systemu. Prosiłbym o odpowiedź na nurtujące mnie pytania:

  1. Czy mogę zainstalować Ubuntu na drugim dysku? Jeśli tak to jak to możliwie łatwo zrobić?

  2. Jakie wymagania ma wspomniany przeze mnie Ubuntu (wersja 9.10)?

  3. Jakie wybrać środowisko wybrać (chodzi mi o lekkość i prostotę)?

  4. Czy nie będzie problemu z instalacją bezprzewodowej karty sieciowej?

  5. Jeśli nie Ubuntu to jaką inną (prostą, łatwą w obsłudze i aktualizacji) dystrybucję mógłbym zainstalować we wspomnianej przeze mnie konfiguracji (pierwszy dysk - win, drugi - linux)?

Pozdrawiam.

Tak. Usuń partycje znajdujące się na tym dysku, a następnie z poziomu instalatora Ubuntu stwórz nową o systemie plików ext4 lub ext3, z punktem montowania „/”, znajdą się na niej pliki systemu, partycję o systemie plików ext4 lub ext3, z punktem montowania „/home”, gdzie znajdą się twoje obrazy, muzyka i pliki konfiguracyjne aplikacji. Zalecane jest też utworzenie partycji typu „swap” o rozmiarze co najmniej 1 x ilość pamięci RAM w komputerze.

https://help.ubuntu.com/9.10/installati … e-req.html

Nie powinno być większych problemów, w razie czego czytaj: https://help.ubuntu.com/9.10/installati … work-cards

Praktycznie każda dystrybucja daje się zainstalować w ten sposób. Oprócz Ubuntu możesz spróbować Fedory, Mandrivy lub openSUSE.

Ad. 1. Tak. Jak? po prostu. Podczas instalacji wskazać instalatorowi ten drugi dysk.

Ad. 2. http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu:Ins … _systemowe

Ad. 3. To już zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Skorzystaj z forumowej szukajki a znajdziesz kilka tematów z takim pytaniem.

Ad. 4. To już zależy od Twoich umiejętności. Większość ludzi sobie z tym radzi.

Ad. 5. jaki-linux-wybor-dystrybucji-t188867.html

Dysk na którym chce mieć Ubuntu musi być czysty, czy to, że będą na nim pozostałości po plikach windowsowskich jest jakimś problemem?

I jaka powinna być bezpieczna wielkość partycji systemowej?

Dzięki :wink:

Boję się, że z kartą Netgear może być / mogę mieć problem :smiley:

A czy wspomniane przez Ciebie systemy są równie proste jak Ubuntu? :wink:

Jeśli dobrze zrozumiałem to mogę mieć podłączony dysk z windowsem i spoojnie mogę instalować Ubuntu na drugim dysku, tak?

I jak to będzie z wyborem systemu? Czy będzie konieczność instalacji programu do wyboru systemu? :expressionless:

Opisane wymagania:

Procesor: 600 MHz

Pamięć RAM: 256 MB

dotyczą również wersji 9.10?

Dziękuję :slight_smile:

No nie wiem :stuck_out_tongue_winking_eye:

Chciałbym jednak Ubuntu ale jeśli masz jakieś inne propozycje to oczywiście jestem otwarty na nie. O Ubuntu słyszałem bardzo dużo, swojego czasu miałem zainstalowaną wersję Kubuntu i Mandriva … czemu zrezygnowałem? Długo można pisać …

Nie, nie stanowi to problemu.

Nie ma czegoś takiego jak partycja systemowa. Moim zdaniem wystarczy 5GB na sam system, więcej o tym pisałem w tym wątku.

Zależy na jakim czipsecie działa. Podaj wyniki poleceń:

lspci | grep Network

lsusb

ja ze swojej strony polecam Debiana, jest wręcz niezawodny :slight_smile:

Zapoznaj się jeszcze z tymi tematami, bo mogą Ci się przydać podczas instalacji:

Mam rozumieć, że podane polecenia mam wpisać pod linem, tak? :stuck_out_tongue: zanim to zrobię to muszę mieć tego linuxa … siedzę na windowsie ;]

Tak pod Linuksem, przecież nie pod Windowsem, w końcu to dział dotyczący Linuksa a nie WIndowsa :smiley: Jeśli się nie mylę to w Windowsie w wierszu poleceń, jak wpiszesz:

ipconfig -all

Czy jakoś podobnie, piszę z pamięci a nie mam jak sprawdzić, bo nie korzystam z Windowsa w ogóle :slight_smile: To polecenie powinno pokazać całe info o twojej sieci i karty sieciowej, być może pokaże też czipset albo zainstaluj Everest i tam też powinny takie rzeczy być :slight_smile:

Wiele osób myśli, że Debian jest tylko dla zaawansowanych, też tak kiedyś myślałem a wcale nie jest taki trudny jak się wydaje, on jest po prostu pozbawiony tych wszystkich zbędnych dla mnie graficznych konfiguratorów ale tak poza tym od Ubuntu niczym się nie różni w obsłudze :slight_smile:

Gdybyś się zdecydował to tutaj sobie poczytasz jak zainstalować Debiana.

Możesz przeznaczyć cały dysk po Linuksa tylko dla / i swap a partycje z muzyką, filmami itp. zostaw pod Windowsem, będziesz miał do nich dostęp zarówno pod Windowsem jak i Linuksem.

Tak ale partycje linuksowe pod WIndowsem bez dodatkowych sterowników będą niedostępne, dlatego tam gdzie masz dane, dokumenty itp. zostaw jako ntfs, bo partycje sformatowane ntfs będą dostępne bez problemu pod Linuksem a odwrotnie dopiero po instalacji sterowników.

Pozdrawiam!

Mam bardzo leciwą płytę główną i obawiam się, że może być z nią problem :expressionless:

AMD Athlon XP, 1666 MHz (12.5 x 133) 2000+

VIA VT8363A Apollo KT133A

W dodatku nie mam pojęcia jak zainstalować bezprzewodową kartę sieciową… ](*,)

NETGEAR RangeMax(TM) Wireless USB 2.0 Adapter WPN111

Może jednak zacznę od Ubuntu.

A jak zainstalować te sterowniki? :stuck_out_tongue:

Z kolei jak bym reinstalował Windowsa to wystarczy doinstalować GRUBa?

Z tym, że jeśli się nie mylę to nie ma jeszcze sterowników dla Windows do obsługi Ext4 , jedynie Ext2/3, jednak dostęp do partycji Linuksa spod Windowsa ma jedną wielką wadę - możesz usunąć coś z partycji, na której zainstalowany jest Linux, ponieważ nie są chronione uprawnieniami pod Windowsem i tym samym spowodujesz, że Linux się nie uruchomi, odradzam lepiej mieć dostęp do partycji Windowsa pod Linuksem :slight_smile:

Gdybyś jednak się upierał to sterowniki dla Windows znajdziesz pod tym adresem http://www.fs-driver.org/ :slight_smile:

Pozdrawiam!

A jak zainstalować sterowniki do płyty głównej i do bezprzewodowej karty sieciowej nie mając połączenia z netem? :expressionless:

Wszędzie widzę, że potrzebne jest połączenie z internetem …

Ściągnąć paczki na kompie z dostępem do neta, przenieść na Ubuntu, na kompie w którym nie ma neta i zainstalować :slight_smile:

sudo dpkg -i nazwa_paczki.deb

Albo po prostu, dwukrotnie klikając na paczkę :slight_smile:

Pozdrawiam!

Próbowałem zainstalować tą nieszczęsną bezprzewodową kartę sieciową, wyglądało to tak:

sudo ndiswrapper -i netwpn11.inf

[sudo] password : 

driver netwpn11 is already installed


sudo ndiswrapper -i athwpn.inf

couldn't open athwpn.inf: No such file or directory at /usr/sbin/ndiswrapper-1.9 line 219.


sudo ndiswrapper -m

WARNING: All config files need .conf: /etc/modprobe.d/ndiswrapper, it will be ignored in a future release.

module configuration already contains alias directive


sudo modprobe ndiswrapper

WARNING: All config files need .conf: /etc/modprobe.d/ndiswrapper, it will be ignored in a future release.

I lipa … :expressionless:

Nie wiem czego jeszcze nie zrobiłem lub co robię źle … :expressionless:

Masz napisane co jest nie tak, podstawy angielskiego i umiejętność czytania komunikatów błędów się przydaje w życiu :slight_smile: Zmień nazwę pliku w ten sposób:

sudo mv /etc/modprobe.d/ndiswrapper /etc/modprobe.d/ndiswrapper.conf

Pozdrawiam!

Jeszcze cienieco rozumiem po angielsku :stuck_out_tongue:

Powiedzmy, że zmieniłem nazwę tego pliku ale nadal jestem sto lat za murzynami. Nie wiem ci mam zrobić. Poszedłem za Twoją radą i zrobiłem tak:

lspci


00:00.0 Host bridge: VIA Technologies, Inc. VT8363/8365 [KT133/KM133] (rev 03)

00:01.0 PCI bridge: VIA Technologies, Inc. VT8363/8365 [KT133/KM133 AGP]

00:07.0 ISA bridge: VIA Technologies, Inc. VT82C686 [Apollo Super South] (rev 40)

00:07.1 IDE interface: VIA Technologies, Inc. VT82C586A/B/VT82C686/A/B/VT823x/A/C PIPC Bus Master IDE (rev 06)

00:07.2 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 1a)

00:07.3 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 1a)

00:07.4 Bridge: VIA Technologies, Inc. VT82C686 [Apollo Super ACPI] (rev 40)

00:07.5 Multimedia audio controller: VIA Technologies, Inc. VT82C686 AC97 Audio Controller (rev 50)

00:0c.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)

01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV11 [GeForce2 MX/MX 400] (rev b2)

Wiem, że porażką jest interfejs usb 1.1, totalna masakra, obawiam się, że nic z tego nie będzie … :expressionless:

Edit [05.12.2009, godz. 14.02]

Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć mi cokolwiek w tej sprawie? :expressionless: